ជំនាញសង្គម គឺជាជំនាញមួយក្នុងជំនាញសតវត្សរ៍ទី២១ ដោយជំនាញនេះ បានដើរតួនាទីសំខាន់ ជួយដល់យុវជនឱ្យចេះសម្របខ្លួនទៅនឹងក្រុមមនុស្សដទៃដែលមកពីប្រភពផ្សេងៗគ្នា មិនថានៅក្នុងវិស័យការងារ និងការសិក្សារៀនសូត្រ។
បើតាមគេហទំព័រ The Asian School សិស្ស ឬនិស្សិតដែលចេះនូវជំនាញសង្គមនេះ ពួកគេនឹងទទួលបានដូចជា៖
១. ការប្រាស្រ័យទាក់ទង ៖ ការដែលមានជំនាញទាក់ទងជាមួយមនុស្សជាច្រើន និងមកពីបណ្តាប្រភពផ្សេងគ្នាដើម្បីបង្កើតជាក្រុមនឹងនាំទៅរកការបង្កើនមិត្តភាព និងការប្រាស្រ័យទាក់ទងល្អ។ ជំនាញនេះអាចជំរុញសិស្សនិស្សិតឱ្យមានភាពក្លាហានក្នុងការនិយាយចំពោះមុខទស្សនិកជនជាច្រើននៅទីសាធារណៈ។ មួយវិញទៀតវាបានជំរុញឱ្យពួកគេហ៊ានឆ្លើយឆ្លង ឬហ៊ានចូលរួមនៅក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផ្សេងៗដូចជា ការជជែកដេញដោលពិភាក្សា និងការសាកសួរជាសំណួរពេលចូលប្រជុំ, សិក្ខាសាលា និងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនានា។
២. មិត្តភាពល្អ ៖ ប្រសិនបើនៅក្នុងថ្នាក់រៀនមានទំនាក់ទំនងបែបជាមិត្តភាពល្អកាន់តែច្រើន វានឹងបានជួយកាត់បន្ថយភាពតាងតឹងកំឡុងពេលរៀន ថែមទាំងបង្កើនបរិយាកាសវិជ្ជាមាន និងមានការគោរពចំពោះខ្លួនឯង។ ជាងនោះទៅទៀតការផ្តោតទៅលើមិត្តភាព វាបានបង្កើតនូវសុភមង្គល និងចេះពេញចិត្តចំពោះខ្លួនឯង ដែលចំណុចទាំងនេះហើយជាកត្តាបណ្តុះទស្សនៈវិស័យល្អចំពោះការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ។ ព្រោះកាលដែលមានភាពងាយចុះសម្រុងជាមួយអ្នកដទៃគឺជាគន្លឹះបង្ហាញផ្លូវឱ្យទទួលបានឱកាសច្រើនជាងមុន មិនថាជារឿងផ្ទាល់ខ្លួន, ក្នុងអាជីពការងារ និងការសិក្សា។
គួរជំរាបជូនថា ជំនាញសង្គម គឺជាសមត្ថភាពក្នុងការផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងទៅកាន់អ្នកដទៃតាមរយៈការប្រើប្រាស់ជំនាញជាអ្នកស្ដាប់ដ៏ល្អ និងជាអ្នកប្រាស្រ័យទាក់ទងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។ និយមន័យជំនាញសង្គមមានបួនចំណុចសំខាន់ៗគឺ របៀបរស់នៅ, ការដោះស្រាយបញ្ហា, ការទំនាក់ទំនង និងវិធីនៃការឆ្លើយតបពេលស្ថិតក្នុងសម្ពាធណាមួយ៕