បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងសារគមនាគមន៍ (ICT) មានតម្រូវការខ្ពស់ តែមានអ្នករៀនតិច
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ននេះពិភពលោកបានវិវឌ្ឍន៍មកកាន់សម័យកាលឧស្សាហកម្ម ៤.០ ដែលគ្រប់ឧស្សាហកម្ម និងពាណិជ្ជកម្ម ទាំងអស់កំពុងតែវិវត្តខ្លួនមកប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ហើយវិស័យ បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងសារគមនាគមន៍ (ICT) ឬវិស័យឌីជីថល បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ឧស្សាហកម្មទី៤ នេះ ។ ស្របគ្នានេះដែរ អ្នកជំនាញមើលឃើញថា ខណៈវិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងសារគមនាគមន៍មានតម្រូវការខ្ពស់ តែផ្ទុយទៅវិញមានអ្នករៀនមានចំនួនតិចនៅកម្ពុជា ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សេង សុភាព ប្រធានបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) បានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងចំណោមនិស្សិតដែលរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ ៥០ភាគរយពួកគេរៀនផ្នែកសង្គម ដូចជាជំនាញ គ្រប់គ្រង គណនេយ្យ សេដ្ឋកិច្ច និងធនាគារជាដើម ក្នុងនោះមាននិស្សិតត្រឹមតែ ១០ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ដែលរៀនវិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងសារគមនាគមន៍ (ICT) ។ លោកថា បច្ចុប្បន្ននេះ វិស័យ ICT មានតម្រូវការខ្ពស់ ប៉ុន្តែមានអ្នករៀនតិចតួចតែប៉ុណ្ណោះ ។
លោក លឹម សង្វារ នាយកប្រតិបត្ដិនៃក្រុមហ៊ុន ArrowDot ដែលធ្វើការងារលើប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងឧស្សាហកម្ម និងការអភិវឌ្ឍផលិផលអេឡិចត្រូនិក យល់ស្របថា បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងសារគមនាគមន៍កំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់នៅក្នុងសង្គម ។
លោក លឹម សង្វារ នាយកប្រតិបត្ដិនៃក្រុមហ៊ុន ArrowDot
“ពេលនេះពិភពលោកបានវិឌ្ឍន៍ មកដល់ឧស្សាហកម្ម ៤.០ ហើយ IOT (Internet Of Things) នឹងត្រូវគេប្រើប្រាស់យ៉ាងទូលំទូលាយ ។ នៅប្រទេសមួយចំនួន គេមានទីក្រុងឆ្លាតវៃ (Smart City) ដោយក្នុងទីក្រុងនោះ គេមានចំណងឆ្លាតវៃ ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសំរាមឆ្លាតវៃ ភ្លើងបំភ្លឺផ្លូវស្វ័យប្រវត្តិ និងអ្វីផ្សេងៗទៀត ដែលទាំងអស់នោះ ត្រូវការអ្នកជំនាញ ICT ដើម្បីធ្វើការបង្កើត”
លោក លឹម សង្វារ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ន ក្រុមហ៊ុនលោកត្រូវការធនធានមនុស្សផ្នែក ICT ជាចាំបាច់ ប៉ុន្តែអាចនឹងពិបាកស្វែងរក ។ លោកថា ក្រុមហ៊ុនដែលកំពុងប្រតិបត្តិការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាជាច្រើន គេមិនចង់បានអ្នកជំនាញ ពីខាងក្រៅប្រទេសមកបម្រើការងារនៅក្រុមហ៊ុនរបស់គេប៉ុន្មាននោះទេ ដោយសារចំណាយច្រើនលើថ្លៃឈ្នួលកម្លាំងពលកម្ម ថ្លៃស្នាក់នៅ ថ្លៃធ្វើដំណើរ ផ្ទុយទៅវិញចង់បានអ្នកជំនាញជាជនជាតិខ្មែរ ។ លោករំពឹងថា កម្ពុជានឹងបង្កើតធនធានមនុស្ស ផ្នែកនេះកាន់តែច្រើន ។
មិនខុសពីការលើកឡើងរបស់ លោក លឹម សង្វារ លោក ជា ឡង់ដា នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន BookmeBus ដែលជាក្រុមហ៊ុនកក់សំបុត្ររថយន្ត និងកាណូតក្នុងស្រុកតាមអនឡាញ យល់ឃើញថា បច្ចុប្បន្នជំនាញ ICT ពិតជាមានតម្រូវការខ្ពស់ សូម្បីតែក្រុមហ៊ុនរបស់លោកផ្ទាល់កំពុងខ្វះខាតអ្នកជំនាញក្នុងវិស័យនេះ ហើយកំពុងតែជ្រើរើសរើសបុគ្គលិកដែលចេះលើវិស័យនេះ ដូចជាអ្នកសរសេរកូដ អ្នក អភិវឌ្ឍន៍កម្មវិធីជាដើម ។
យ៉ាងណាក៏ដោយសម្រាប់លោកបណ្ឌិត សេង សុភាព ប្រធានបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) បានផ្តល់អនុសាសន៍ដល់ យុវជនកម្ពុជា គួរងាកមកចាប់អារម្មណ៍ការសិក្សា ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ជាពិសេសបច្ចេកវិទ្យា Digital ដែលសង្គមកំពុងត្រូវការស្ទើរតែគ្រប់វិស័យ ៕