ឯកឧត្តម ពេជ សោភ័ន ៖ ទីផ្សារការងារបច្ចុប្បន្ន​តម្រូវឱ្យនិស្សិតចេះ ៨ជំនាញបន្ថែមលើជំនាញរឹង
ភ្នំពេញ – ដើម្បីបង្កើន​សមត្ថភាព​ក្នុង​ការ​ស្វែង​រក​ការងារបានធ្វើ សិស្ស-និស្សិត​ដែល​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ពីគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាល ក្រៅពីជំនាញរឹង (បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ) គឺចាំបាច់ត្រូវ​តែមានជំនាញ ៨បន្ថែមទៀត។ នេះបើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី និង​ជារដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្តីពី “ផែនទីបង្ហាញផ្លូវ ការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងផែនទីបរិវត្តកម្មឧស្សាហកម្មសម្រាប់ឧស្សាហកម្មវាយនភណ្ឌ និងកាត់ដេរកម្ពុជា” ​កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែ​មេសា ឆ្នាំ២០២២។
ជំនាញបន្ថែមទាំង៨ ដែលសិស្ស-និស្សិត​ទើប​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ត្រូវ​មាននោះ គឺ ១.ការប្រាស្រ័យទាក់ទង (Communication), ២.ការធ្វើការងារជាក្រុម (Teamwork), ៣.ការដោះស្រាយបញ្ហា (Problem Solving), ៤.គំនិតផ្តួចផ្តើម និងសហគ្រិនភាព (Initiative and Enterprise), ៥.ការធ្វើផែនការ និងការរៀបចំ(Planning and Organizing), ៦.ការគ្រប់គ្រងខ្លួនឯង-ស្វ័យគ្រប់គ្រង (Self-Management), ៧.ជំនាញសិក្សារៀនសូត្រ (Learning Skills) និង ៨.បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល (Digital Technology) ។
យោង​តាម​របាយការណ៍​អង្កេតមួយ ស្តីពី​កម្លាំង​ពលកម្ម​កម្ពុជា ដែលធ្វើ​ឡើង​ដោយ​វិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ សហការជាមួយ​អង្គការ ILO និង ADB បានរកឃើញថា ក្នុងចំណោម​ប្រជាជន​មានអាយុធ្វើការ​ប្រមាណ ១១,៥លាននាក់ មានប្រជាជនប្រមាណ ៦៨,៥ភាគរយ (ឬ ៧,៩លាននាក់) មានការងារធ្វើ ខណៈ​ប្រជាជន ០,៨ភាគរយ (ឬប្រមាណជិត១០ម៉ឺននាក់) គ្មានការងារធ្វើ។
ភាគច្រើននៃប្រជាជន​មានការងារធ្វើ គឺជានិយោជិត ៤៧,៨ភាគរយ បន្ទាប់មកអ្នកធ្វើការ​ដោយ​ខ្លួនឯង ៣៦,៩ភាគរយ អ្នក​ធ្វើការ​ឱ្យ​គ្រួសារមិន​យកប្រាក់ឈ្នួល ១១,៩ភាគរយ និង​និយោជក ៣,៤ភាគរយ។
ដោយ​ឡែកករណីអត់ការងារធ្វើក្នុងចំណោមយុវជនប្រមាណជិត១០ម៉ឺននាក់ មានប្រមាណ ៨៤ភាគរយ គឺគ្មានការងារធ្វើ​ក្នុងរយៈពេល​ខ្លីប៉ុណ្ណោះ (តិចជាង១២ខែ) ខណៈ ៦,៤ភាគរយ ស្វែងរក​ការងារធ្វើ​ក្នុង​រយៈ​ពេល​ច្រើនជាង​មួយឆ្នាំ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីធានា​ឱ្យ​យុវជន​កម្ពុជា​មានការ​ងារធ្វើសមរម្យ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានសម្រេច​ចេញ​នូវ​គោលនយោបាយ​ជាអាទិភាពមួយ​ចំនួន ដែលក្នុងនោះ​ក៏​មានការ​ធ្វើទំនើបកម្ម​ប្រព័ន្ធអប់រំវិជ្ជាជីវៈ ដោយពង្រឹងគុណភាព​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​បច្ចេកទេស ពង្រីកការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ និង​ពង្រឹងភាពជា​ដៃគូរវាង​វិស័យ​សាធារណៈ និង​ឯកជន ដើម្បីធានាថា “យុវជនម្នាក់មានជំនាញ​មួយ​យ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត” ក្នុង​គោល​បំណង​លើក​កម្ពស់​ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច-សង្គម និងធ្វើ​ឱ្យ​ប្រទេស​កម្ពុជាទទួលបានឋានៈជាអ្នកមានប្រាក់ចំណូល​មធ្យម​កម្រិតខ្ពស់​នៅឆ្នាំ​២០៣០ និង​ជាប្រទេស​មានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៥០៕