ភ្នំពេញ – ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពក្នុងការស្វែងរកការងារបានធ្វើ សិស្ស-និស្សិតដែលបញ្ចប់ការសិក្សាពីគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាល ក្រៅពីជំនាញរឹង (បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ) គឺចាំបាច់ត្រូវតែមានជំនាញ ៨បន្ថែមទៀត។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងជារដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្តីពី “ផែនទីបង្ហាញផ្លូវ ការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងផែនទីបរិវត្តកម្មឧស្សាហកម្មសម្រាប់ឧស្សាហកម្មវាយនភណ្ឌ និងកាត់ដេរកម្ពុជា” កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២។
ជំនាញបន្ថែមទាំង៨ ដែលសិស្ស-និស្សិតទើបបញ្ចប់ការសិក្សាត្រូវមាននោះ គឺ ១.ការប្រាស្រ័យទាក់ទង (Communication), ២.ការធ្វើការងារជាក្រុម (Teamwork), ៣.ការដោះស្រាយបញ្ហា (Problem Solving), ៤.គំនិតផ្តួចផ្តើម និងសហគ្រិនភាព (Initiative and Enterprise), ៥.ការធ្វើផែនការ និងការរៀបចំ(Planning and Organizing), ៦.ការគ្រប់គ្រងខ្លួនឯង-ស្វ័យគ្រប់គ្រង (Self-Management), ៧.ជំនាញសិក្សារៀនសូត្រ (Learning Skills) និង ៨.បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល (Digital Technology) ។
យោងតាមរបាយការណ៍អង្កេតមួយ ស្តីពីកម្លាំងពលកម្មកម្ពុជា ដែលធ្វើឡើងដោយវិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ សហការជាមួយអង្គការ ILO និង ADB បានរកឃើញថា ក្នុងចំណោមប្រជាជនមានអាយុធ្វើការប្រមាណ ១១,៥លាននាក់ មានប្រជាជនប្រមាណ ៦៨,៥ភាគរយ (ឬ ៧,៩លាននាក់) មានការងារធ្វើ ខណៈប្រជាជន ០,៨ភាគរយ (ឬប្រមាណជិត១០ម៉ឺននាក់) គ្មានការងារធ្វើ។
ភាគច្រើននៃប្រជាជនមានការងារធ្វើ គឺជានិយោជិត ៤៧,៨ភាគរយ បន្ទាប់មកអ្នកធ្វើការដោយខ្លួនឯង ៣៦,៩ភាគរយ អ្នកធ្វើការឱ្យគ្រួសារមិនយកប្រាក់ឈ្នួល ១១,៩ភាគរយ និងនិយោជក ៣,៤ភាគរយ។
ដោយឡែកករណីអត់ការងារធ្វើក្នុងចំណោមយុវជនប្រមាណជិត១០ម៉ឺននាក់ មានប្រមាណ ៨៤ភាគរយ គឺគ្មានការងារធ្វើក្នុងរយៈពេលខ្លីប៉ុណ្ណោះ (តិចជាង១២ខែ) ខណៈ ៦,៤ភាគរយ ស្វែងរកការងារធ្វើក្នុងរយៈពេលច្រើនជាងមួយឆ្នាំ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីធានាឱ្យយុវជនកម្ពុជាមានការងារធ្វើសមរម្យ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានសម្រេចចេញនូវគោលនយោបាយជាអាទិភាពមួយចំនួន ដែលក្នុងនោះក៏មានការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធអប់រំវិជ្ជាជីវៈ ដោយពង្រឹងគុណភាពបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស ពង្រីកការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ និងពង្រឹងភាពជាដៃគូរវាងវិស័យសាធារណៈ និងឯកជន ដើម្បីធានាថា “យុវជនម្នាក់មានជំនាញមួយយ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត” ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច-សង្គម និងធ្វើឱ្យប្រទេសកម្ពុជាទទួលបានឋានៈជាអ្នកមានប្រាក់ចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០៕