ភ្នំពេញ – ក្រោយបញ្ចប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលរយៈពេល ១២សប្តាហ៍ ក្រុមយុវតី Technovation កម្ពុជា ចំនួន ២៨ក្រុមមកពីគ្រឹះស្ថានសាធារណៈ និងឯកជន បានបញ្ជូនកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃដែលពួកគេអភិវឌ្ឍទៅចូលរួមប្រកួតថ្នាក់ពិភពលោក Technovation Global Challenge ។ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា យល់ថា ការខិតខំអភិវឌ្ឍកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃរបស់យុវតីទាំង ២៨ក្រុម បង្ហាញពីគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋបង្កើតរបស់ពួកគេឱ្យក្លាយជាការពិតតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យា ។
គួរបញ្ជាក់ថា កម្មវិធី Technovation គឺជាកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងលំដាប់ថ្នាក់អន្តរជាតិមួយដែលផ្តល់ឱកាសឱ្យក្មេងស្រីដែលមានអាយុចាប់ពី១០ ទៅ ១៨ឆ្នាំទទួលបានបទពិសោធន៍ទាក់ទងនឹងបចេ្ចកវិទ្យា និងសហគ្រិនភាពដោយបម្លែងគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគាត់ទៅជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃដែលអាចដោះស្រាយបញ្ហានៅក្នុងសហគមន៍របស់ពួកគាត់បាន ។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ កម្មវិធី Technovation បានចាប់ផ្ដើមកាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ដោយប្រើរយៈពេលបណ្ដុះបណ្ដាល ១២សប្ដាហ៍។
កម្មវិធីនេះបានចាប់ផ្តើមដំណើរការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៤មក ដោយបានចូលរួមជ្រោមជ្រែងដោយសហគមន៍អ្នកស្ម័គ្រចិត្តដែលមានជំនាញបច្ចេកវិទ្យាជាគ្រូបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស បង្កើតគំនិត និងសរសេរកូដកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ ដោយមានការសហការជាមួយសាលាមធ្យមសិក្សានានាក្នុងស្រុកដើម្បីរៀបចំការបណ្តុះបណ្តាលនេះ។
ក្នុងពេលបញ្ចប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនីមួយៗក៏មានការជ្រើសរើសថ្នាក់ជាតិនូវក្រុមកុមារីដែលមានស្នាដៃក្នុងការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទ និងការជ្រើសរើសក្រុមកុមារីចូលរួមប្រឡងប្រជែងជាអន្តរជាតិ មានដូចជាការប្រលងប្រជែងលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោកក្នុងសហគមន៍ Technovation នៅសហរដ្ឋអាមេរិក៕