តម្រូវការ​អ្នកជំនាញបរិក្ខាត្រជាក់មានច្រើន ខណៈអ្នក​រៀនជំនាញនេះមានតិចតួចនៅឡើយ
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ននេះ ស្ទើរ​តែ​គ្រប់ផ្ទះ ឬអគារ​ នៅទីក្រុង ឬទីប្រជុំជន សុទ្ធតែប្រើប្រាស់​នូវ​ទូទឹកកក ទូក្លាសេ ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ទាំងខ្នាតតូច និង​ខ្នាតធំ ប៉ុន្តែ​អ្នកជំនាញ​លើ​ផ្នែក​នេះ ហាក់​នៅ​មានតិចតួចនៅឡើយ ។ នេះ​បើតាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក អ៊ុន សំអាន សាស្រ្តាចារ្យ​ផ្នែក​បរិក្ខា​ត្រជាក់ នៃវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេស​កម្ពុជា។
បើតាមការលើកឡើងរបស់លោក អ៊ុន សំអាន សិស្ស​ភាគច្រើន​ហាក់​ដូចជា​មិន​សូវ​ចាប់អារម្មណ៍​ចំពោះ​ជំនាញបរិក្ខា​ត្រជាក់ ខណៈទីផ្សារ​ការងារ​លើជំនាញនេះខ្ពស់ ដោយ​លោក​សឹងតែ​រកសិស្ស​សម្រាប់​ក្រុមហ៊ុន​ដែលមានតម្រូវការ​​ស្ទើរ​តែមិនបាន។
“បច្ចុប្បន្ន​មានក្រុមហ៊ុន​ជា​ច្រើន​កំពុងត្រូវ​ការ ខណៈយុវជន​ដែលរៀន​នៅជំនាញនេះ​មាន​តិចតួចបំផុត… ខ្ញុំរកកូនសិស្ស​ឱ្យ​គេមិនបានទេ ចេញមកគេយកអស់… អ្នក​រៀន​ជំនាញនេះ​មានតិចណាស់
តើជំនាញបរិក្ខា​ត្រជាក់ គេសិក្សា​ទៅលើអ្វីខ្លះ?
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់លោកសាស្រ្តាចារ្យ​ថា សម្រាប់វិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា ជំនាញមួយនេះ គឺគេសិក្សា​រយៈពេល២ឆ្នាំ ទៅលើ ៤មុខវិជ្ជា ទី១ គឺសិក្សា​ទៅ​លើ​ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ទី២ សិក្សា​ទៅ​លើទូទឹកកក ទី៣ សិក្សា​ទៅលើម៉ាស៊ីនត្រជាក់​ឡាន និង ទី៤ សិក្សា​ទៅ​លើ​ម៉ាស៊ីនបោក។
ក្នុងនោះ ការសិក្សា​ក៏​ផ្តោតផងដែរ ទៅលើ​ការ​តបណ្តាញ​អគ្គិសនីនៅ​ក្នុង​គេហដ្ឋាន​ជាមួយ​គ្រឿង​ម៉ាស៊ីន​ដើម្បី​ឱ្យ​មាន​សុវត្ថិភាព និង​គុណភាព, ការតម្លើង និង​ជួសជុល​ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ និង​ទូទឹកកក ដោយ​ធ្វើ​ការ​វិភាគ​កំហូច​នៅ​ក្នុង​គ្រឿងបង្គុំនីមួយៗជាដើម។
សម្រាប់អ្នក​ដែល​ចង់រៀន​នូវ​ជំនាញបរិក្ខា​ត្រជាក់នេះ គឺតម្រូវ​ឱ្យ​មានចំណេះដឹងត្រឹមថ្នាក់ទី១២ប៉ុណ្ណោះ ពោល​គឺធ្លាក់ ឬជាប់បាក់ឌុប​ នោះអាចចូលរៀនបានហើយ ដោយ​ប្រើ​រយៈពេល​សិក្សា​ត្រឹម ២ឆ្នាំ អាច​ចេញទៅ​ធ្វើការ​នៅតាម​ក្រុមហ៊ុន ឬបើកជាអាជីវកម្ម​ខ្លួន​ឯងបាន។
“សិស្ស​ដែលរៀនចប់ជំនាញបរិក្ខាប្រជាក់ មួយ​ចំនួនធំចេញទៅ​ធ្វើ​ការងារ​នៅ​តាមក្រុមហ៊ុនដូចជា សាមស៊ុង ជាដើម។ ហើយសិស្ស​ខ្លះទៀត​ក៏​ចេញបើកជាអាជីវកម្មខ្លួន​ឯង”
យ៉ាងណាក៏ដោយ មិន​ថាបច្ចុប្បន្ន ឬអនាគត​នោះទេ លោក អ៊ុន សំអាន នៅ​តែមើលឃើញថា តម្រូវការអ្នក​ជំនាញបរិក្ខា​ត្រជាក់នេះមានច្រើន ព្រោះមិនថានៅតាមផ្ទះ​ដែល​សម្បូរ​ទៅ​ដោយ​ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ទូទឹកកកនោះទេ ចំណែកក្រុមហ៊ុនធំៗ​មួយ​ចំនួន ក៏​គេមាននូវបន្ទប់ត្រជាក់ បន្ទប់កកសម្រាប់ផលិតផល​របស់គេផងដែរ៕