ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ននេះ ស្ទើរតែគ្រប់ផ្ទះ ឬអគារ នៅទីក្រុង ឬទីប្រជុំជន សុទ្ធតែប្រើប្រាស់នូវទូទឹកកក ទូក្លាសេ ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ទាំងខ្នាតតូច និងខ្នាតធំ ប៉ុន្តែអ្នកជំនាញលើផ្នែកនេះ ហាក់នៅមានតិចតួចនៅឡើយ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់លោក អ៊ុន សំអាន សាស្រ្តាចារ្យផ្នែកបរិក្ខាត្រជាក់ នៃវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា។
បើតាមការលើកឡើងរបស់លោក អ៊ុន សំអាន សិស្សភាគច្រើនហាក់ដូចជាមិនសូវចាប់អារម្មណ៍ចំពោះជំនាញបរិក្ខាត្រជាក់ ខណៈទីផ្សារការងារលើជំនាញនេះខ្ពស់ ដោយលោកសឹងតែរកសិស្សសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនដែលមានតម្រូវការស្ទើរតែមិនបាន។
– លោក អ៊ុន សំអាន
“បច្ចុប្បន្នមានក្រុមហ៊ុនជាច្រើនកំពុងត្រូវការ ខណៈយុវជនដែលរៀននៅជំនាញនេះមានតិចតួចបំផុត… ខ្ញុំរកកូនសិស្សឱ្យគេមិនបានទេ ចេញមកគេយកអស់… អ្នករៀនជំនាញនេះមានតិចណាស់“
តើជំនាញបរិក្ខាត្រជាក់ គេសិក្សាទៅលើអ្វីខ្លះ?
បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោកសាស្រ្តាចារ្យថា សម្រាប់វិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា ជំនាញមួយនេះ គឺគេសិក្សារយៈពេល២ឆ្នាំ ទៅលើ ៤មុខវិជ្ជា ទី១ គឺសិក្សាទៅលើម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ទី២ សិក្សាទៅលើទូទឹកកក ទី៣ សិក្សាទៅលើម៉ាស៊ីនត្រជាក់ឡាន និង ទី៤ សិក្សាទៅលើម៉ាស៊ីនបោក។
ក្នុងនោះ ការសិក្សាក៏ផ្តោតផងដែរ ទៅលើការតបណ្តាញអគ្គិសនីនៅក្នុងគេហដ្ឋានជាមួយគ្រឿងម៉ាស៊ីនដើម្បីឱ្យមានសុវត្ថិភាព និងគុណភាព, ការតម្លើង និងជួសជុលម៉ាស៊ីនត្រជាក់ និងទូទឹកកក ដោយធ្វើការវិភាគកំហូចនៅក្នុងគ្រឿងបង្គុំនីមួយៗជាដើម។
សម្រាប់អ្នកដែលចង់រៀននូវជំនាញបរិក្ខាត្រជាក់នេះ គឺតម្រូវឱ្យមានចំណេះដឹងត្រឹមថ្នាក់ទី១២ប៉ុណ្ណោះ ពោលគឺធ្លាក់ ឬជាប់បាក់ឌុប នោះអាចចូលរៀនបានហើយ ដោយប្រើរយៈពេលសិក្សាត្រឹម ២ឆ្នាំ អាចចេញទៅធ្វើការនៅតាមក្រុមហ៊ុន ឬបើកជាអាជីវកម្មខ្លួនឯងបាន។
“សិស្សដែលរៀនចប់ជំនាញបរិក្ខាប្រជាក់ មួយចំនួនធំចេញទៅធ្វើការងារនៅតាមក្រុមហ៊ុនដូចជា សាមស៊ុង ជាដើម។ ហើយសិស្សខ្លះទៀតក៏ចេញបើកជាអាជីវកម្មខ្លួនឯង”
យ៉ាងណាក៏ដោយ មិនថាបច្ចុប្បន្ន ឬអនាគតនោះទេ លោក អ៊ុន សំអាន នៅតែមើលឃើញថា តម្រូវការអ្នកជំនាញបរិក្ខាត្រជាក់នេះមានច្រើន ព្រោះមិនថានៅតាមផ្ទះដែលសម្បូរទៅដោយម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ទូទឹកកកនោះទេ ចំណែកក្រុមហ៊ុនធំៗមួយចំនួន ក៏គេមាននូវបន្ទប់ត្រជាក់ បន្ទប់កកសម្រាប់ផលិតផលរបស់គេផងដែរ៕