ភ្នំពេញ- មានស្រុកកំណើតនៅខេត្តតាកែវ លោក ទឹម សុខហួយ ជាគ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យសម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោហ៊ុនសែនអង្គតាសោម ទទួលបានជ័យលាភីលេខ២ ផ្នែកបកស្រាយ ប្រធានបទតួនាទីអក្សរសិល្ប៍ពុទ្ធនិយមក្រោយសម័យអង្គរ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការប្រកាសជ័យលាភីធ្វើឡើងក្នុងឱកាសអបអរសាទរទិវាជាតិអំណានលើកទី៧ ប្រធានបទអំណានជួយលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតក្នុងសង្គមឌីជីថល កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ។
លោក ទឹម សុខហួយ ជាគ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យសម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោហ៊ុនសែនអង្គតាសោមខេត្តតាកែវ មានប្រសាសន៍ថា និមិត្តរូបដែលលោកគ្រូចង់ឃើញ ក្នុងការលើកកម្ពស់អំណាននៅកម្ពុជា គឺការមានបណ្ណាល័យតាមផ្ទះ ។ លោក ទឹម សុខហួយ បន្តថា ការមានបណ្ណាល័យតាមផ្ទះ គឺជាការបណ្ដុះទម្លាប់នៃការអានដែលមានប្រសិទ្ធភាព ជំរុញឱ្យសិស្សានុសិស្សទទួលបានការអប់រំបន្ទាប់ពីរៀននៅសាលាជាមួយគ្រូ។
ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ២ ផ្នែកបកស្រាយអក្សរសិល្ប៍ បន្ថែមថា លោកដាក់ពាក្យចូលរួមប្រកួតបកស្រាយអក្សរសិល្ប៍ ក្នុងទិវាអំណានលើកទី៧នេះ ក្នុងគោលបំណងជំរុញឱ្យមានការអានច្រើន ចង់ស្រាវជ្រាវបន្ថែម ពង្រឹងសមត្ថភាពមុខជំនាញឯកទេស ជាពិសេសមានឱកាសទទួលបានបទពិសោធន៍បន្ថែមពីរបៀបសរសេរ និងការវិភាគ។
លោក ទឹម សុខហួយ
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍រីករាយចំពោះជ័យលាភីដែលទទួលបាន មកពីការខិតខំប្រឹងប្រែងកន្លងមកនេះ”
គ្រូបង្រៀនវ័យ៣២ឆ្នាំរូបនេះ បន្តថា បញ្ហាប្រឈមដែលលោកជួបប្រទះនៅក្នុងការប្រកួតនេះ គឺការខ្វះខាតឯកសារ ពេលវេលាសរសេរខ្លី ហើយជាប់រវល់នឹងការងារច្រើន ជាពិសេសជាប់បង្វឹកកម្មវីធីដេញដោលតស៊ូមតិយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២ ផងដែរ។
“ការសាកល្បងគឺជាជំហានដែលរុញច្រានឱ្យមានការអភិវឌ្ឍ ព្រោះចំណុចដែលពិបាកជាងគេគឺការចាប់ផ្ដើម”
លោកគ្រូបន្តថា ប្រសិនយុវជនមានបំណងចូលរួមប្រកួតសរសេរអត្ថបទ ទី១. ការរៀបចំគ្រោងជារឿងសំខាន់មិនអាចខ្វះបាន ទី២. ការសិក្សាស្វែងយល់បន្ថែមដោយសាកសួរយោបល់ពីបណ្ដាអ្នកមានបទពិសោធន៍។ ពិសេស បទពិសោធន៍បង្រៀនសិស្សក៏រួមចំណែកយ៉ាងច្រើនសម្រាប់ជួយបង្កើនចំណេះដឹងដែរ។
គួរជម្រាបជូនថា កាលពីឆ្នាំ ២០១២ លោក ទឹម សុខហួយ បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រអក្សរសាស្រ្តខ្មែរនៅសាកលភូមិន្ទភ្នំពេញ ឯកទេសអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ និងបញ្ចប់ថ្នាក់គរុកោសល្យនៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ (NIE) ក្នុងឆ្នាំ ២០១៤ បច្ចុប្បន្នលោកជាគ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យសម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោហ៊ុនសែនអង្គតាសោម ខេត្តតាកែវ ៕