ភ្នំពេញ – បើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់លោកស្រី Sara Park អ្នកគ្រប់គ្រងកម្មវិធីរោងចក្រកាន់តែប្រសើរនៅកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នរោងចក្រនៅកម្ពុជាស្ទើរតែ ៩០ភាគរយ មុខតំណែងជាអ្នកបច្ចេកទេស និងអ្នកដឹកនាំជាន់ខ្ពស់ គឺភាគច្រើនសុទ្ធសឹងតែជាជនជាតិបរទេស ។ កំឡុងពេលនៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ កន្លងទៅនេះ អ្នកបច្ចេកទេស ក៏ដូចជាអ្នកគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់ជាជនបរទេសទាំងនោះមិនអាចចូលមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជាបាន ដែលបណ្តាឱ្យរោងចក្រទាំងនោះមានតម្រូវការអ្នកបច្ចេកទេសយ៉ាងខ្លាំង ។
ចំពោះករណីនេះ លោក កាំង ម៉ូនីកា អគ្គលេខាធិការរងសមាគមរោងចក្រកាត់ដេរនៅកម្ពុជា (GMAC) បានមានប្រសាសន៍ថា កម្លាំងពលកម្មរបស់កម្ពុជាសម្រាប់វិស័យកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ ផលិតស្បែកជើង ហើយនិងផលិតផលិតផលសម្រាប់ធ្វើដំណើរ គឺមានសរុបជាង ៨០ម៉ឺននាក់។ ទន្ទឹមគ្នានេះការងារគ្រប់គ្រងបច្ចេកទេសថ្នាក់ខ្ពស់នៅតាមរោងចក្រភាគច្រើន គឺអ្នកជំនាញជាជនបរទេសគ្របគ្រង ។ កម្ពុជាកំពុងព្យាយាមបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញក្នុងស្រុកសម្រាប់បំពេញតម្រូវការទាំងនោះ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកអគ្គលេខាធិការរង នៃ GMAC ការពឹងផ្អែកទាំងស្រុងលើអ្នកជំនាញមកពីបរទេស វានឹងប៉ះពាល់ដល់និរន្តរភាពនៃការវិនិយោគ និងប្រសិទ្ធភាពនៃផលិតកម្មរបស់រោងចក្រ។ លោកថា អ្នកជំនាញមកពីបរទេសត្រូវគេជួលមានតម្លៃខ្ពស់ ហើយមួយទៀតនោះ គឺការទំនាក់ទំនងរវាងថ្នាក់ក្រោម និងថ្នាក់លើ ដោយថា ជនជាតិផ្សេងគ្នា មានវប្បធម៌ផ្សេងគ្នា ហើយការប្រើប្រាស់ភាសា កាយវិការខុសគ្នា ជួនកាលបើមិនយល់គ្នា ក៏អាចក្លាយទៅជាវិវាទក៏មានដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដើម្បីកសាងសមត្ថភាពធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មកាត់ដេរ និងវាយនភណ្ឌអាចជំនួសកម្លាំងពលកម្មជនបរទេសបាន សមាគមរោងចក្រកាត់ដេរនៅកម្ពុជា បានបង្កើតវិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិស័យកាត់ដេរនៅកម្ពុជា ហើយរំពឹងថា នៅក្នុងអនាគតដ៏ខ្លីខាងមុខ កម្ពុជាអាចនឹងមានធនធានគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីជំនួសជនបរទេសបាន ។
គួរបញ្ជាក់ថា ឧស្សាហកម្មកាត់ដេររដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានចាត់ទុកថា គឺជាឆ្អឹងខ្នងសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់របស់កម្ពុជា ។ វិស័យនេះ ក៏ត្រូវគេមើលឃើញដែរថា បានផ្តល់ការងារ និងប្រាក់បៀវត្សរ៍ដ៏សមរម្យសម្រាប់យុវជនកម្ពុជាផងដែរ ប៉ុន្តែសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស ក៏ដូចជានិស្សិតដែលបញ្ចប់ការសិក្សា ហាក់មិនសូវចាប់អារម្មណ៍ការងារនៅក្នុងរោងចក្រកាត់ដេរនោះប៉ុន្មានទេ ដែលនេះ ជាហេតុផលចម្បងមួយធ្វើឱ្យកម្ពុជាមិនទាន់អាចមានធនធានមនុស្សគ្រប់គ្រាន់អាចជំនួសអ្នកជំនាញជាជនបរទេសបាននៅឡើយ៕