កម្ពុជា​កំពុង​បណ្តុះបណ្តាល​អ្នក​ជំនាញជាន់ខ្ពស់ក្នុងស្រុកជំនួស​អ្នកជំនាញមកពីបរទេស
ភ្នំពេញ – បើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​របស់​លោកស្រី Sara Park អ្នក​គ្រប់គ្រង​កម្មវិធីរោងចក្រ​កាន់តែប្រសើរ​នៅ​កម្ពុជា បាន​បញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នរោងចក្រ​នៅ​កម្ពុជា​ស្ទើរតែ ៩០ភាគរយ មុខ​តំណែង​ជា​អ្នក​បច្ចេកទេស និង​​អ្នក​ដឹកនាំ​ជាន់ខ្ពស់ គឺ​ភាគ​ច្រើន​សុទ្ធ​សឹងតែ​ជា​ជនជាតិបរទេស ។ កំឡុង​ពេល​នៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ ​កន្លងទៅនេះ អ្នកបច្ចេកទេស ក៏​ដូចជា​អ្នក​គ្រប់គ្រង​ជាន់ខ្ពស់ជា​ជនបរទេស​ទាំងនោះ​មិន​អាច​ចូល​មក​កាន់ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន ដែល​​បណ្តាឱ្យ​រោងចក្រ​ទាំងនោះមានតម្រូវ​ការ​​អ្នក​បច្ចេកទេសយ៉ាងខ្លាំង ។
ចំពោះ​ករណីនេះ លោក កាំង ម៉ូនីកា អគ្គលេខាធិការរង​សមាគមរោងចក្រ​កាត់ដេរនៅកម្ពុជា (GMAC) បាន​មានប្រសាសន៍ថា កម្លាំងពលកម្មរបស់កម្ពុជា​សម្រាប់វិស័យកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ ផលិតស្បែកជើង ហើយ​និង​ផលិតផលិតផល​សម្រាប់ធ្វើដំណើរ​ គឺមានសរុបជាង ៨០ម៉ឺននាក់។ ទន្ទឹមគ្នានេះការងារ​​គ្រប់គ្រងបច្ចេកទេសថ្នាក់ខ្ពស់នៅតាមរោងចក្រ​ភាគច្រើន ​គឺអ្នកជំនាញជា​ជនបរទេសគ្របគ្រង ។ កម្ពុជា​កំពុង​ព្យាយាមបណ្តុះបណ្តាល​អ្នកជំនាញក្នុងស្រុកសម្រាប់​បំពេញ​តម្រូវ​ការ​ទាំងនោះ។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់​លោកអគ្គលេខាធិការរង នៃ GMAC ការ​ពឹងផ្អែក​ទាំងស្រុង​លើ​អ្នកជំនាញ​មក​ពី​បរទេស វានឹង​ប៉ះពាល់​​ដល់​និរន្តរភាព​នៃការ​វិនិយោគ និង​ប្រសិទ្ធភាពនៃ​ផលិតកម្ម​របស់រោងចក្រ។ លោកថា អ្នកជំនាញ​មក​ពីបរទេស​ត្រូវ​គេ​ជួលមានតម្លៃខ្ពស់ ហើយ​មួយ​ទៀត​នោះ គឺការទំនាក់ទំនង​រវាង​ថ្នាក់ក្រោម និងថ្នាក់លើ ដោយថា ជនជាតិផ្សេង​គ្នា មាន​វប្បធម៌​ផ្សេងគ្នា ហើយ​ការប្រើប្រាស់​ភាសា កាយវិការខុសគ្នា ជួនកាលបើមិនយល់គ្នា ក៏​អាចក្លាយ​ទៅជា​វិវាទក៏​មានដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដើម្បីកសាងសមត្ថភាព​ធនធាន​មនុស្ស​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​កាត់ដេរ និង​វាយនភណ្ឌអាចជំនួសកម្លាំងពលកម្មជនបរទេសបាន សមាគមរោងចក្រកាត់ដេរនៅកម្ពុជា បានបង្កើតវិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិស័យកាត់ដេរនៅកម្ពុជា ហើយ​រំពឹងថា នៅ​ក្នុង​អនាគត​ដ៏​ខ្លីខាងមុខ កម្ពុជា​អាច​នឹង​មានធនធានគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីជំនួស​ជនបរទេស​បាន ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ឧស្សាហកម្ម​កាត់ដេររដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានចាត់ទុកថា គឺជា​ឆ្អឹងខ្នង​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​សំខាន់​របស់​កម្ពុជា ។ វិស័យ​នេះ ក៏​ត្រូវ​គេមើលឃើញដែរថា បានផ្តល់ការងារ និង​ប្រាក់បៀវត្សរ៍​ដ៏​​សមរម្យ​សម្រាប់​យុវជន​កម្ពុជា​ផងដែរ ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​សិស្សានុសិស្ស​ ក៏​ដូចជា​និស្សិត​ដែល​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា ហាក់មិន​សូវ​ចាប់អារម្មណ៍​ការងារ​នៅ​ក្នុង​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​នោះ​ប៉ុន្មានទេ ដែល​នេះ ជា​ហេតុផល​ចម្បង​មួយ​ធ្វើ​ឱ្យ​កម្ពុជា​មិន​ទាន់​អាច​មានធនធាន​មនុស្ស​គ្រប់គ្រាន់​អាច​ជំនួស​អ្នក​ជំនាញ​ជា​ជនបរទេស​បាន​នៅ​ឡើយ៕