ជំនាញផលិតកម្មចំណីសត្វ ជាជំនាញ​ជួយដល់​​សុខភាពសាធារណៈ និង​បរិស្ថាន
បើយោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រសួងកសិកម្ម​រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​​មាន​រោងចក្រ​ផលិត​ចំណីសត្វ​​ចំនួន​២៣ ដែល​មាន​លទ្ធភាព​ផលិត​ចំណីសត្វ​ក្នុង​បរិមាណ​ជាង​១លានតោន​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ខណៈ​កម្ពុជា​មាន​តម្រូវ​ការ​ចំណីសត្វ​ជា​មធ្យម​ជាង ២លានតោន​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ។ តាមរយៈ​របាយការណ៍​នេះ​បាន​បង្ហាញថា កម្ពុជា​នៅ​ខ្វះ​ចំណីសត្វ​រហូត​ទៅ​ដល់​ពាក់កណ្តាល​ ដែលទាមទារ​ឱ្យ​មាន​ការ​វិនិយោគបន្ថែម ក្នុងនោះ​រួមមានទាំងធនធាន​មនុស្សផងដែរ។
​លោកបណ្ឌិត មាឃ ប្រមូល ប្រធាន​ការិយាល័យ​គ្រប់គ្រង​ផលិតកម្ម​ចំណីសត្វ នៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ បញ្ជាក់ថា ចំណីសត្វ វាមាន​ឥទ្ធិពល​មក​លើ​ចំណីអាហាររបស់មនុស្ស ដោយថា កាលណា​ចំណីសត្វ​គ្មានសុវត្ថិភាព វា​នឹង​មាន​ឥទ្ធិពល​មក​លើ​ម្ហូប​អាហារ​ដែលមនុស្ស​​បរិភោគដូចជា​ទឹកដោះ សាច់ ស៊ុត ជាដើម ។ ដូច្នេះ​ហើយ​ការ​ផលិតចំណីសត្វ គេ​ត្រូវ​គិត​ពីសុវត្ថិភាព​ ហើយ​ត្រូវ​ផលិត​​តាម​រូបមន្ត​ត្រឹម​ត្រូវ ដែល​ជួយ​ដល់​ការ​លូត​លាស់ គោរព​ទៅ​តាម​ស្តង់ដារ​ដែលមិន​ប៉ះពាល់​ដល់​សុខភាព​សត្វ និង​សុខភាព​មនុស្ស។
តាមពិត​ទៅសម្រាប់​ជំនាញ​ផលិតកម្ម​ចំណី​សត្វ យុវជន ក៏​ដូចជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅអាច​ស្វែង​រក​រៀនបាន​នៅ​តាម​មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈនានា ហើយ​ប្រសិន​បើ​ចង់​ក្លាយ​ទៅ​ជាអ្នកជំនាញ​ថែមទៀត សម្រាប់​យុវជន​អាច​ចូលរៀន​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទកសិកម្មចំការដូង ឬ​ក៏​វិទ្យាស្ថានជាតិ​កសិកម្មព្រែក​លៀប។
តាមការ​បញ្ជាក់របស់​លោកបណ្ឌិត មាឃ ប្រមូល ការ​ចេះ​ជំនាញ​ផលិតកម្ម​ចំណីសត្វ​ច្បាស់លាស់ វា​មិន​ត្រឹម​តែ​ជួយ​ដល់សុខភាពសត្វប៉ុណ្ណោះទេ វា​ថែមទាំងជួយ​ដល់​សុខភាពមនុស្ស ព្រមទាំង​បរិស្ថាន​ថែមទៀត។