បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានរោងចក្រផលិតចំណីសត្វចំនួន២៣ ដែលមានលទ្ធភាពផលិតចំណីសត្វក្នុងបរិមាណជាង១លានតោនក្នុងមួយឆ្នាំ ខណៈកម្ពុជាមានតម្រូវការចំណីសត្វជាមធ្យមជាង ២លានតោនក្នុងមួយឆ្នាំ។ តាមរយៈរបាយការណ៍នេះបានបង្ហាញថា កម្ពុជានៅខ្វះចំណីសត្វរហូតទៅដល់ពាក់កណ្តាល ដែលទាមទារឱ្យមានការវិនិយោគបន្ថែម ក្នុងនោះរួមមានទាំងធនធានមនុស្សផងដែរ។
លោកបណ្ឌិត មាឃ ប្រមូល ប្រធានការិយាល័យគ្រប់គ្រងផលិតកម្មចំណីសត្វ នៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បញ្ជាក់ថា ចំណីសត្វ វាមានឥទ្ធិពលមកលើចំណីអាហាររបស់មនុស្ស ដោយថា កាលណាចំណីសត្វគ្មានសុវត្ថិភាព វានឹងមានឥទ្ធិពលមកលើម្ហូបអាហារដែលមនុស្សបរិភោគដូចជាទឹកដោះ សាច់ ស៊ុត ជាដើម ។ ដូច្នេះហើយការផលិតចំណីសត្វ គេត្រូវគិតពីសុវត្ថិភាព ហើយត្រូវផលិតតាមរូបមន្តត្រឹមត្រូវ ដែលជួយដល់ការលូតលាស់ គោរពទៅតាមស្តង់ដារដែលមិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាពសត្វ និងសុខភាពមនុស្ស។
តាមពិតទៅសម្រាប់ជំនាញផលិតកម្មចំណីសត្វ យុវជន ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋទូទៅអាចស្វែងរករៀនបាននៅតាមមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈនានា ហើយប្រសិនបើចង់ក្លាយទៅជាអ្នកជំនាញថែមទៀត សម្រាប់យុវជនអាចចូលរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្មចំការដូង ឬក៏វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោកបណ្ឌិត មាឃ ប្រមូល ការចេះជំនាញផលិតកម្មចំណីសត្វច្បាស់លាស់ វាមិនត្រឹមតែជួយដល់សុខភាពសត្វប៉ុណ្ណោះទេ វាថែមទាំងជួយដល់សុខភាពមនុស្ស ព្រមទាំងបរិស្ថានថែមទៀត។