ជំនាញសំខាន់ៗក្នុងសតវត្សទី២១ ដែលជាតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់សិស្សានុសិស្ស
បរទេស ៖ យោងទៅតាមប្រភពពីវេទិកាសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក (Weforum) បានរាយការណ៍ថា ជំនាញដែលសិស្ស​កំពុង​រៀននៅ​សាលា ហាក់ឃ្លាតពីជំនាញដែលនិយោជកត្រូវការ ។ ករណីនេះ ត្រូវ​គេ​មើលឃើញថា គឺដោយសារការរៀនបែបប្រពៃណី ខ្វះការបំពាក់នូវចំណេះដឹងគ្រប់គ្រាន់ដល់សិស្សដែលពួកគេត្រូវការជាចាំបាច់ ដើម្បីរីកចម្រើន។
បើតាម Weforum បច្ចុប្បន្ននេះ ជំនាញដែលកំពុង​មាន​តម្រូវ​ការ​ចាំបាច់ គឺការសហការ ទំនាក់ទំនង និងដោះស្រាយបញ្ហា ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងជាចម្បងតាមរយៈការរៀនពីសង្គម និងអារម្មណ៍ រួមផ្សំជាមួយនឹងជំនាញប្រពៃណី និងជំនាញសង្គមផងដែរ ដែលជាកត្តាធ្វើឱ្យសិស្សានុសិស្សទទួលបានជោគជ័យក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលដែលកំពុងវិវឌ្ឍន៍។
តាមរយៈការសិក្សា ក្នុងចំណោមសិស្សចំនួន ២១៣ ដែលបានទទួលការបង្រៀនអំពីសង្គម និងអារម្មណ៍ ទទួលបានពិន្ទុដែលជាមធ្យម ១១ ពិន្ទុភាគរយ ខ្ពស់ជាងសិស្សដែលមិនបានទទួលការអប់រំបែបនេះ ហើយការអប់រំនេះមានសក្តានុពលនាំទៅរកអត្ថប្រយោជន៍រយៈពេលវែង ដូចជា អត្រាការងារខ្ពស់ និងការបំពេញការអប់រំបានល្អ។ ជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំល្អ  ក៏ជាកត្តាសំខាន់សម្រាប់សិស្សានុសិស្សក្នុងការរៀនសូត្រសម្រាប់ការងារនាពេលអនាគតរបស់ពួកគេផងដែរ។
Weforum ក៏​បាន​បញ្ជាក់ដែរថា ជំនាញសំខាន់ៗសម្រាប់សតវត្សទី២១ គឺមានដូចជា អក្ខរកម្ម លេខអត្ត ព័ត៌មានវិទ្យាតិចណូឡូជី វិទ្យាសាស្រ្ត ហិរញ្ញវត្ថុ វប្បធម៌ អក្ខរកម្មពលរដ្ឋវិទ្យា ការ​ត្រិះរិះ​ពិចារណាស៊ីជម្រៅ ការដោះស្រាយបញ្ហា ការច្នៃប្រឌិត ការទំនាក់ទំនង កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ បំណិនការចង់ដឹងចង់ឃើញ ការតស៊ូ ការចេះសម្របខ្លួន ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និង​ការយល់ដឹងអំពីសង្គមនិងវប្បធម៌។
ដូច្នេះ​ការពង្រឹងជំនាញខាងលើនេះ គឺពិតជាសំខាន់ណាស់សម្រាប់សិស្សានុសិស្ស ជាពិសេសសម្រាប់ការងារ ជំនាញ ដែលមាននៅទូទាំងឧស្សាហកម្ម និងភូមិសាស្រ្ត។ ហើយ​អ្នកបង្កើតគោលនយោបាយ អ្នកអប់រំ មាតាបិតា អ្នកជំនួញ អ្នកស្រាវជ្រាវ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍បច្ចេកវិទ្យា អ្នកវិនិយោគ និងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលអាចរួមគ្នាធានាថា ការអភិវឌ្ឍជំនាញសង្គម និងអារម្មណ៍ក្លាយជាគោលដៅរួម និងសមត្ថភាពនៃប្រព័ន្ធអប់រំនៅគ្រប់ទីកន្លែង៕