អ្នកនាំពាក្យ ៖ លទ្ធផលនៃការប្រឡង​បាក់ឌុបឆ្នាំនេះ បង្ហាញពីលទ្ធផលកំណែទម្រង់​រយៈ​ពេល១០ឆ្នាំរបស់ក្រសួងអប់រំ
ឆ្នាំ២០២៤នេះ ជាឆ្នាំដែលលទ្ធផល នៃការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប មានកំណើនខ្ពស់ជាងគេបង្អស់ក្នុងរយៈពេល​១០ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ពោលគឺមានអ្នកជាប់រហូត​ដល់ទៅដល់ ១០៦ ៣៥១នាក់ ខណៈសិស្សជាប់និទ្ទេស A មានរហូត​ដល់ ២ ២១៦នាក់។ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ លើកឡើងថា នេះបង្ហាញពី​លទ្ធផល​ដែលទទួលបាន​ពីកំណែទម្រង់ ដែលក្រសួងបានប្រឹងប្រែង​អស់រយៈពេលជាង១០ឆ្នាំ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា នៅដំណាក់កាលទី១ នៃកំណែទម្រង់ ក្រសួងបានផ្តោត​សំខាន់ទៅលើការកែលម្អគោលនយោបាយ ក៏​ដូចជា​សមត្ថភាព​របស់បុគ្គលិក ក៏​ដូចជា​ការ​គ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ និង​ការគ្រប់គ្រងសាលារៀន ​កំណែទម្រង់រង្វាយតម្លៃ និង​កំណែទម្រង់កម្មវិធីសិក្សា ​គុណវុឌ្ឍ​របស់គ្រូជាដើម។ លោកជំទាវបន្តថា បន្ទាប់ពីជោគជ័យ​នៅក្នុងដំណាក់កាលកំណែទម្រង់ដំណាក់កាលទី១ ក្រសួងបានដាក់ចេញនូវយន្តការ និង​កំណែទម្រង់បន្ទាប់ គឺការធ្វើកំណែទម្រង់តាមសាលារៀន ហើយ​កំណែទម្រង់តាមសាលារៀននេះ ក្រសួងបានដាក់ចេញដំណើរការសាកល្បងនៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ដើម្បីស្វែង​យល់ពីរបៀបនៃការគ្រប់គ្រង ក៏ដូចជាការដាក់ចេញ​នូវយន្តការ នៃការបង្រៀន ដោយមានដាក់បញ្ចូលនូវគុណសម្បទាសតវត្សរ៍ទី២១ ដើម្បីជំរុញ​ឱ្យ​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ​បណ្តុះបណ្តាលប្អូនៗ​ឱ្យ​ចេះប្រើប្រាស់ភាសាអង់គ្លេស ICT និងវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ, និយាយរួមបង្រៀន​យ៉ាង​ណា​ឱ្យ​ប្អូនៗមានចំណេះដឹងជាមូលដ្ឋានផង និងចេះសិក្សា​រៀន​ដោយ​ខ្លួនឯង ចេះស្រាវជ្រាវ ធ្វើការងារជាក្រុម និង​ការ​ធ្វើការងារ​តាមគម្រោងជាដើម។
បើតាមលទ្ធផល នៃការប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ដែលត្រូវ​បានកត់ត្រាទុក កាលពីឆ្នាំ​២០១៤ មានសិស្ស​ដែលប្រឡង​ជាប់សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ តែត្រឹមជាង៣ម៉ឺននាក់ប៉ុណ្ណោះ ហើយ​ជាបន្ត​បន្ទាប់ ចំនួនសិស្ស​ប្រឡង​ជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិបានកើនឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ រហូត​ដល់ឆ្នាំ​២០២៤នេះ សិស្សដែលជាប់សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​បានកើន​ដល់ជាង ១០ម៉ឺននាក់ ខណៈ​សិស្ស​និទ្ទេស A កាលពីឆ្នាំ២០១៤ មានត្រឹម​តែ ១១នាក់ បានកើនជាបន្តបន្ទាប់ រហូត​ដល់ជាង ២ពាន់នាក់​នៅ​ក្នុងឆ្នាំ​២០២៤នេះ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា លើកឡើងថា លទ្ធផល​ដ៏ល្អប្រសើររបស់សិស្សានុសិស្សនេះ គឺកើតចេញពីការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់ពួកគេផ្ទាល់ ក៏​ដូចជា​អ្នកអាណាព្យាបាល មាតាបិតា លោកគ្រូអ្នកគ្រូដែល​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាល ហើយ​ចុងក្រោយ​គឺទាក់ទងទៅនឹង​កំណែទម្រង់​ដែលក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានដាក់ចេញ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ​លោកជំទាវអ្នកនាំពាក្យ​បញ្ជាក់ថា ការ​ប្រឡងសញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ មិន​មែនជាការប្រឡង​ដើម្បីកំណត់ថា អ្នកណាជាប់ អ្នកណាធ្លាក់ដើម្បីជ្រើសរើសចំនួនទៅកាន់សាកលវិទ្យាល័យនោះទេ ប៉ុន្តែជាការវាស់ស្ទង់សមត្ថភាព​របស់ប្អូនៗ ជារង្វាយតម្លៃការសិក្សា​របស់ប្អូនៗរយៈពេល​១២ឆ្នាំចុងក្រោយនៅក្នុងកម្រិតចំណេះទូទៅ ដូច្នេះ​ហើយ​ក្រសួងក៏​នៅតែអនុវត្ត​នូវគោលការណ៍​អ្នកចេះ គឺជាប់ ហើយស្រប​ទៅតាម​កម្មវិធីដែលបានសិក្សានៅក្នុងសាលា​រៀនដែលប្អូនៗបានសិក្សា៕