ភ្នំពេញ – និស្សិតកម្ពុជាចំនួន២៨រូប ដែលបានប្រឡងជាប់អាហារូបករណ៍របស់រដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្ស៊ីសម្រាប់ការសិក្សាថ្នាក់បញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់លើមុខជំនាញអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល វេជ្ជសាស្រ្ត និងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល គ្រោងនឹងធ្វើដំណើរទៅកាន់ប្រទេសរុស្ស៊ីក្នុងពេលឆាប់ៗនេះហើយ។
លោកជំទាវ ឥម នីថារ៉ា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក្នុងឱកាសជួបសំណេះសំណាលជាមួយក្រុមនិស្សិតមុនការចេញដំណើរកាលពីថ្ងៃពុធសប្តាហ៍នេះ បានមានប្រសាសន៍ណែនាំ ដោយផ្តាំដល់ក្រុមនិស្សិតបេក្ខជនជ័យលាភីអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្ស៊ីទាំងអស់ ត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ ដើម្បីមុខមាត់គ្រួសារ ក៏ដូចជាមុខមាត់ប្រទេសជាតិ និងរក្សាអាកប្បកិរិយាវិជ្ជមាននៅពេលសិក្សាក្រៅប្រទេស ។ លោកជំទាវបន្ថែមថា ការបន្តសិក្សាទៅក្រៅប្រទេសនេះ ជាឱកាសដ៏ល្អរបស់ប្អូនៗនិស្សិត ក្រោមការដឹកនាំរបស់រដ្ឋាភិបាលដែលបានគិតគូរគ្រប់ជ្រុងជ្រោយលើជោគវាសនា និងអនាគតរបស់សិស្សនិស្សិតទាំងអស់គ្នា។
គួរជម្រាបជូនថា អាហារូបករណ៍ដែលរដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្ស៊ីផ្តល់ជូននិស្សិតកម្ពុជាទាំង២៨រូបនេះ គឺជាការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់រយៈពេល២ឆ្នាំ ទៅលើមុខជំនាញអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល (វិស្វកម្មយន្តហោះ) ជំនាញផ្នែកវេជ្ជសាស្រ្ត (ទូទៅ និងឯកទេស) សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល រួមមាន ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច គ្រប់គ្រង និងជំនាញផ្នែកដឹកជញ្ជូន៕