កញ្ញា សុង ម៉ីលិ បានប្រាប់មកកាន់ AMS ថា កញ្ញាបានប្រឡងជាប់អាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលចិន ឬហៅកាត់ថា CSC Type A ឆ្នាំ២០២២ ជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រកុំព្យូទ័រ និងបច្ចេកវិទ្យានៃសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាទីក្រុងប៉េកាំង ។ កញ្ញា ម៉ីលិ បានបន្តថា ដោយសារខ្លួនជាមនុស្សចូលចិត្តសិក្សាស្វែងយល់ពីប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា និងចង់ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទំនើបៗដោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗក្នុងជំនួញ ឬកើតឡើងក្នុងសង្គមបច្ចុប្បន្ន និងការមើលឃើញនូវជ្រុងម្ខាងទៀតដែលកម្ពុជាបានសម្របខ្លួនយ៉ាងលឿនចូលក្នុងឧស្សាហកម្ម៤.០ ជាមូលហេតុធ្វើឱ្យមានកង្វះធនធានមនុស្សផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាជាច្រើន។
“បច្ចេកវិទ្យាអាចនឹងអភិវឌ្ឍន៍ទៅជាចំណេះដឹងទូទៅសម្រាប់បុគ្គលគ្រប់រូបដូចជា ការការពារទិន្នន័យ ការយល់ដឹងពីសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួននៅលើបណ្ដាញសង្គមនានា”
យុវតី សុង ម៉ីលិ បានសម្រេចចិត្តដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍នេះ ព្រោះកញ្ញាចង់បានបទពិសោធន៍ថ្មីដែលអាចអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ និងចង់ជួយសម្រាលបន្ទុកគ្រួសារក្នុងការចំណាយលើការសិក្សា ក៏ដូចជាផ្ដល់ឱកាសឱ្យខ្លួនឯងស្គាល់នូវសង្គមថ្មី វប្បធម៌ថ្មី និងមានឯករាជ្យ​ភាពលើខ្លួនឯងផងដែរ ។ ជាមួយគ្នានេះ អាហារូបករណ៍ដែល ម៉ីលិ ទទួលបានពិតជាជួយសម្រេចក្ដីស្រមៃនៃការមានឱកាសអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង និងសម្រួលបន្ទុកគ្រួសារពិតមែន ព្រោះថា ភាគីអាហារូបករណ៍នឹងគាំទ្រដល់បេក្ខភាពអាហារូបករណ៍ដូចជា ថ្លៃសិក្សារយៈពេល៤ឆ្នាំ ផ្ដល់ជូនកន្លែងស្នាក់នៅ ប្រាក់ខែប្រចាំខែ និងធានារ៉ាប់រងសុខភាព ប៉ុន្តែក្នុងករណីនេះ បេក្ខជនត្រូវរ៉ាប់រងថ្លៃសំបុត្រយន្តហោះទៅវិញទៅមកដោយខ្លួនឯង។
ជាមួយ​គ្នានេះ កញ្ញា ម៉ីលិ ក៏បានលើកទឹកដល់សិស្សនិស្សិតគ្រប់រូប ដែលមានក្តីស្រមៃទៅសិក្សានៅក្រៅប្រទេស គួរខិតខំស្វែងរកនៅព័ត៌មានផ្សេងៗដែលទាក់ទងទៅនឹងឱកាសអាហារូបករណ៍នានា ហើយចាប់យកនូវឱកាសទាំងនោះទើបអាចទទួលបានជោគជ័យ ។ ជាងនេះទៅទៀតយុវជនគ្រប់រូប គួរខិតខំកសាងផ្លូវជីវិតខ្លួនអោយកាន់តែសម្បូរបែប និងចូលរួមកសាងប្រទេសឱ្យ​កាន់តែអភិវឌ្ឍទៅមុខដែលធ្វើឱ្យ​ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបមានមោទភាពជាខ្មែរ និងមានមោទនភាពដែលកើតនៅលើទឹកដីអច្ឆរិយៈមួយនេះ ៕