ភ្នំពេញ- នៅពេលបច្ចុប្បន្នបច្ចេកវិទ្យាដើរតួយ៉ាងសំខាន់ទូទាំងពិភពលោករួមទាំងកម្ពុជា ដែលជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍ និងមានតម្រូវការធនធានមនុស្សជាច្រើនទៀត ។ នេះជាការយល់ឃើញរបស់កញ្ញា សុង ម៉ីលិ អតីតសិស្សនិទ្ទេស A នៃការប្រលងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំសិក្សា២០២១ និងជាបេក្ខភាពអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលចិនឆ្នាំសិក្សា២០២២ ។
កញ្ញា សុង ម៉ីលិ បានប្រាប់មកកាន់ AMS ថា កញ្ញាបានប្រឡងជាប់អាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលចិន ឬហៅកាត់ថា CSC Type A ឆ្នាំ២០២២ ជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រកុំព្យូទ័រ និងបច្ចេកវិទ្យានៃសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាទីក្រុងប៉េកាំង ។ កញ្ញា ម៉ីលិ បានបន្តថា ដោយសារខ្លួនជាមនុស្សចូលចិត្តសិក្សាស្វែងយល់ពីប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា និងចង់ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទំនើបៗដោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗក្នុងជំនួញ ឬកើតឡើងក្នុងសង្គមបច្ចុប្បន្ន និងការមើលឃើញនូវជ្រុងម្ខាងទៀតដែលកម្ពុជាបានសម្របខ្លួនយ៉ាងលឿនចូលក្នុងឧស្សាហកម្ម៤.០ ជាមូលហេតុធ្វើឱ្យមានកង្វះធនធានមនុស្សផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាជាច្រើន។
កញ្ញា សុង ម៉ីលិ
“បច្ចេកវិទ្យាអាចនឹងអភិវឌ្ឍន៍ទៅជាចំណេះដឹងទូទៅសម្រាប់បុគ្គលគ្រប់រូបដូចជា ការការពារទិន្នន័យ ការយល់ដឹងពីសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួននៅលើបណ្ដាញសង្គមនានា”
យុវតី សុង ម៉ីលិ បានសម្រេចចិត្តដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍នេះ ព្រោះកញ្ញាចង់បានបទពិសោធន៍ថ្មីដែលអាចអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ និងចង់ជួយសម្រាលបន្ទុកគ្រួសារក្នុងការចំណាយលើការសិក្សា ក៏ដូចជាផ្ដល់ឱកាសឱ្យខ្លួនឯងស្គាល់នូវសង្គមថ្មី វប្បធម៌ថ្មី និងមានឯករាជ្យភាពលើខ្លួនឯងផងដែរ ។ ជាមួយគ្នានេះ អាហារូបករណ៍ដែល ម៉ីលិ ទទួលបានពិតជាជួយសម្រេចក្ដីស្រមៃនៃការមានឱកាសអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង និងសម្រួលបន្ទុកគ្រួសារពិតមែន ព្រោះថា ភាគីអាហារូបករណ៍នឹងគាំទ្រដល់បេក្ខភាពអាហារូបករណ៍ដូចជា ថ្លៃសិក្សារយៈពេល៤ឆ្នាំ ផ្ដល់ជូនកន្លែងស្នាក់នៅ ប្រាក់ខែប្រចាំខែ និងធានារ៉ាប់រងសុខភាព ប៉ុន្តែក្នុងករណីនេះ បេក្ខជនត្រូវរ៉ាប់រងថ្លៃសំបុត្រយន្តហោះទៅវិញទៅមកដោយខ្លួនឯង។
កញ្ញា សុង ម៉ីលិ បានបន្ថែមថា បេក្ខជនដែលមានបំណងដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍ចិននេះ និស្សិតតម្រូវឱ្យមានលិខិតឆ្លងដែន សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ប្រត្តិបត្រពិន្ទុ(ពិន្ទុនៃឆមាសសិក្សានៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ) មានសមត្ថភាពប្រើប្រាស់ភាសាអង់គ្លេស និងលិខិតកម្រិតភាសាចិន ឬហៅថា HSK ចាប់ពី៣ឡើងទៅ និងតម្រូវឱ្យមាន Personal Statement ឬ Motivation Letter លើសពីមួយទំព័រ ព្រមទាំងលិខិតប្រវត្តិរូបសង្ខេបដែលសរសេរជាភាសាខ្មែរ និងជាភាសាអង់គ្លេសប្រកបដោយការយកចិត្តទុកដាក់ និងឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ។
បេក្ខភាពអាហារូបករណ៍រូបនេះបានបន្តថា និទ្ទេសសិក្សានៃថ្នាក់វិទ្យាល័យក៏ជាផ្នែកមួយជួយឱ្យការដាក់ពាក្យមានភាពប្រសើរដែរ ដែលអាចឈានដល់ការសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសរបស់ភាគីអាហារូបករណ៍ ។ កញ្ញាបន្តថា នៅក្នុងដំណាក់កាលសម្ភាសន៍ បេក្ខជនគួរតែត្រៀមខ្លួនបានជាមុន ត្រូវមានភាពជឿជាក់នឹងសមត្ថិភាពខ្លួន ប៉ុន្តែមិនមែនមានភាពអំនួតនោះទេ ហើយគួរអនុវត្តនូវសំនួរខ្លះៗដែលអាចនឹងចេញនៅពេលសម្ភាសន៍ ។
កញ្ញា សុង ម៉ីលិ ។
“ខ្ញុំសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថា ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សាខ្ញុំនឹងយកចំណេះដឹងដែលបានសិក្សានៅប្រទេសចិនទៅចូលរួមជាចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសឱ្យកាន់តែរីកចំរើន និងជឿនលឿនដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា”
ជាមួយគ្នានេះ កញ្ញា ម៉ីលិ ក៏បានលើកទឹកដល់សិស្សនិស្សិតគ្រប់រូប ដែលមានក្តីស្រមៃទៅសិក្សានៅក្រៅប្រទេស គួរខិតខំស្វែងរកនៅព័ត៌មានផ្សេងៗដែលទាក់ទងទៅនឹងឱកាសអាហារូបករណ៍នានា ហើយចាប់យកនូវឱកាសទាំងនោះទើបអាចទទួលបានជោគជ័យ ។ ជាងនេះទៅទៀតយុវជនគ្រប់រូប គួរខិតខំកសាងផ្លូវជីវិតខ្លួនអោយកាន់តែសម្បូរបែប និងចូលរួមកសាងប្រទេសឱ្យកាន់តែអភិវឌ្ឍទៅមុខដែលធ្វើឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបមានមោទភាពជាខ្មែរ និងមានមោទនភាពដែលកើតនៅលើទឹកដីអច្ឆរិយៈមួយនេះ ៕