កញ្ញា មណីរ័ត្ន ត្រូវបានជ្រើសតាំងឱ្យទទួលតួនាទីជានាយកប្រចាំប្រទេសស្តីទី របស់អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជារយៈពេលមួយថ្ងៃ។ ក្នុងរយៈពេលមួយថ្ងៃ ក្នុងតំណែងជានាយកប្រចាំប្រទេសស្តីទីអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា មណីរ័ត្ន បានចូលរួមសកម្មភាពការងារជាច្រើនដូចជាដឹកនាំកិច្ចប្រជុំផ្សេងៗ ជួបជាមួយអង្គការដៃគូពាក់ព័ន្ធ ក៏ដូចជាក្រុមយុវជនបង្គោល។
កញ្ញា មណីរ័ត្ន និយាយថា ការកាន់តួនាទីជំនួសនាយកប្រចាំប្រទេសស្តីទីអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា គឺជាក្តីប្រាថ្នារបស់រូបនាង ចង់សិក្សាពីសកម្មភាពលើកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ ជាពិសេសចង់សាកល្បងសមត្ថភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងស្វែងយល់ពីតួនាទីជាអ្នកដឹកនាំថា តើការដឹកនាំក្រុម ការសម្រេចចិត្ត និងការទទួលខុសត្រូវចំពោះអង្គការ មានភាពស្មុគស្មាញយ៉ាងដូចម្តេច?
«ខ្ញុំក៏ចង់បង្ហាញថា ក្មេងស្រី ឬស្ត្រីក៏អាចធ្វើជាអ្នកដឹកនាំបានដូចគ្នានឹងបុរសដែរប្រសិនបើមានភាពក្លាហាន និងក្តីស្រមៃធំ»។
កញ្ញា មណីរ័ត្ន បន្ថែមថា នៅពេលដែលបានកាន់តួនាទីជំនួសរយៈពេលមួយថ្ងៃជានាយកប្រចាំប្រទេសស្តីទីអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា នាងពិតជាមានអារម្មណ៍រីករាយ ហើយក៏មិនភ្លេចកោតសរសើរ និងមានមោទនភាពចំពោះខ្លួនឯងយ៉ាងខ្លាំង។ មណីរ័ត្ន ថា វាជាឱកាសដ៏មានតម្លៃដែលអនុញ្ញាតឱ្យរូបនាងឃើញពីទំហំការងាររបស់អ្នកដឹកនាំក្រសួងពាក់ពន្ធ័នានា និងសារៈសំខាន់នៃការសម្រេចចិត្តយ៉ាងប្រុងប្រយ័ត្ន។
ក្មេងស្រីវ័យ១៦ឆ្នាំ រូបនេះ ឱ្យដឹងថា តាមរយៈបទពិសោធន៍បំពេញការងាររយៈពេលមួយថ្ងៃជានាយកអង្គការអន្តរជាតិប្រចាំប្រទេសមួយ រូបនាងបានរៀនអំពីសារៈសំខាន់នៃការគ្រប់គ្រងពេលវេលា ការសម្របសម្រួលការងារជាច្រើនផ្នែក និងការទំនាក់ទំនងប្រសើរជាមួយបុគ្គលិក។ មណីរ័ត្ន យល់ថា អ្នកដឹកនាំមិនមែនត្រឹមតែបញ្ជាឱ្យមនុស្សធ្វើការទេ ប៉ុន្តែជាអ្នកដែលបញ្ចេញទស្សនៈ បង្កើតសុទិដ្ឋិនិយម និងជំរុញឱ្យក្រុមរួមគ្នាដល់គោលដៅ។
សម្រាប់ការលំបាកដែល មណីរ័ត្ន បានជួបប្រទះក្នុងថ្ងៃនោះ គឺភាពភ័យ និងការសង្ស័យលើខ្លួនឯងថា តើខ្លួនអាចធ្វើបានដូចមនុស្សធំៗទេ? តែយ៉ាងណា នាងបានជំនះបញ្ហាទាំងនេះ តាមរយៈការរំលឹកខ្លួនឯងថា ឱកាសនេះគឺសម្រាប់រៀន មិនមែនសម្រាប់បង្ហាញភាពល្អ ឬបរាជ័យនោះទេ។
ក្រោយពីឆ្លងកាត់បទពិសោធន៍ជានាយកស្តីទីអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិប្រចាំកម្ពុជារយៈពេលមួយថ្ងៃ មណីរ័ត្ន លើកទឹកចិត្តក្មេងស្រីទាំងអស់ឱ្យក្លាហាន និងមានក្តីសុបិន្ត ការស្រមៃ និងហ៊ានសម្រេចចិត្ត ដោយកុំខ្លាចបរាជ័យ ព្រោះការបរាជ័យ គឺជាផ្លូវនាំទៅរកការរីកចម្រើន។ មណីរ័ត្ន បន្ថែមថា ក្មេងស្រី ឬស្ត្រីគួរត្រូវបានជឿថា អាចក្លាយជាអ្នកដឹកនាំ អាចសម្រេចគោលដៅធំៗ និងអាចបំភ្លឺអ្នកដទៃ។
“កុំឱ្យអ្នកណាម្នាក់ប្រាប់ ឬរារាំងអ្នកថា ក្តីសុបិន្តរបស់អ្នកធំពេកមិនអាចសម្រេចបាន”។ ដូចនេះ អ្នកត្រូវតែបង្ហាញការតាំងចិត្តព្យាយាម ដើម្បីសម្រេចក្តីសុបិន្តរបស់អ្នក។ ប្រសិនបើអ្នកជឿលើខ្លួនឯងអ្នកអាចទទួលបានជោគជ័យ និងមានអនាគតត្រចះត្រចង់។
លោក យី គឹមថាន នាយកស្ដីទីអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិប្រចាំកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធី ក្មេងស្រីកាន់តួនាទីជំនួស (GirlTakeover) គឺជាយុទ្ធនាការជាសកលមួយរបស់អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិដែលរួមចំណែកក្នុងការលុបបំបាត់ការរើសអើង បញ្ហាដែលរារាំងក្មេងស្រីពីការបន្តក្តីស្រមៃរបស់ពួកគេក្នុងការក្លាយជាស្ត្រីក្នុងតួនាទីជាអ្នកដឹកនាំ។ បើតាមលោក យី គឹមថាន កម្មវិធីនេះមានគោលបំណងផ្តល់ឱកាសដល់ក្មេងស្រីចំណាយពេលមួយថ្ងៃក្នុងតួនាទីជាអ្នកដឹកនាំក្នុងជួររដ្ឋាភិបាល ស្ថានទូត អង្គការសហប្រជាជាតិ វិស័យឯកជន ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងស្ថាប័នផ្សេងទៀត ដើម្បីបង្ហាញសិទ្ធិអំណាចស្មើគ្នា និងតំណាងឱ្យកុមារី និងស្ត្រី។ តាមរយៈក្មេងស្រីកាន់តួនាទីជំនួសនេះ ក្មេងស្រីមានឱកាសយល់ដឹងពីបរិយាកាសធ្វើការរបស់ស្ថាប័ននោះ ភាពប្រឈមនិងអនុសាសន៍បទពិសោធន៍មួយចំនួនរបស់ពួកគេ។
ក្នុងតួនាទីជានាយកប្រចាំប្រទេសស្តីទីអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជារយៈពេលមួយថ្ងៃ មណីរ័ត្ន បានចូលរួមដឹកនាំកិច្ចប្រជុំផ្សេងៗ ជាពិសេសជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំរបស់អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា។ នាងក៏បានជួបជាមួយក្រុមយុវជន ដើម្បីរៀនសូត្រពីការចូលរួមរបស់ពួកគេនៅក្នុងកម្មវិធីរបស់អង្គការ ហើយចុងក្រោយ នាងបានជួបជាមួយតំណាងក្រសួងកិច្ចការនារី ដើម្បីរៀនសូត្រពីការយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងការលើកកម្ពស់ភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់ក្មេងស្រី។
បើតាមលោក យី គឹមថាន, មណីរ័ត្ន ធ្វើបានល្អ ឆាប់ចាប់បាន ហើយលោកសង្ឃឹមថា មណីរ័ត្ន នឹងយកបទពិសោធន៍នេះ ទៅអនុវត្តនៅក្នុងផែនការជីវិតបន្ត ហើយនឹងចែករំលែកជាមួយក្មេងស្រីផ្សេងៗទៀត។ ជាមួយគ្នានេះ លោក យី គឹមថាន លើកទឹកចិត្តឱ្យក្មេងស្រីទាំងអស់ ត្រូវហ៊ានសុបិន្តឱ្យធំ ហ៊ានបង្ហាញពីសក្តានុពលរបស់ខ្លួន។ “កុំបោះបង់ក្តីសុបិន្តនេះ ស្វែងរកការគាំទ្រ និងបន្តដំណើររបស់អ្នក ដើម្បីសម្រេចអនាគតដែលអ្នកចង់ឃើញ”៕