សាលារៀនទូទាំងប្រទេសត្រៀមបើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សាថ្មី ខណៈសាលា​រៀនចំនួន៥ ​តាម​បណ្តោយព្រំដែន​កម្ពុជា-ថៃ មិនទាន់អាច​ដំណើរការ​បាន
ខណៈ​សាលា​រៀន​នៅទូទាំង​ប្រទេស​​នឹង​បើកបវេសនកាល​ឆ្នាំសិក្សា​ថ្មី ២០២៥-២០២៦ នៅថ្ងៃទី១ វិច្ឆិកា, សាលា​រៀន​ចំនួន៥ ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ឧត្តរមានជ័យ និងខេត្ត​ព្រះវិហារ នៅមិន​ទាន់អាច​បើក​បវេសនកាលឆ្នាំសិក្សា​ថ្មីនឹងគេបាន​នៅ​ឡើយទេ ព្រោះសាលា​រៀនទាំងនោះ​នៅ​មានគ្រាប់មិនទាន់ផ្ទុះមិន​ទាន់បានរំដោះ អគារសិក្សារងការខូចខាត និង​សិស្ស​កំពុងស្នាក់នៅក្នុងជំរុំ​មិន​ទាន់វិលត្រឡប់មកលំនៅដ្ឋានវិញ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សាលារៀន​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​បាន​ត្រៀម​លក្ខណៈរួចហើយ ក្នុងការ​បើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សាថ្មី លើក​លែង​តែសាលា​រៀនចំនួន៥ ក្នុងនោះ១សាលាស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ២សាលាស្ថិត​នៅ​​ក្នុង​ខេត្ត​ឧត្តរមានជ័យ និង​២សាលាទៀតស្ថិត​​នៅក្នុង​​ខេត្ត​ព្រះវិហារ ដោយសារសាលាទាំងនោះរងផលប៉ះពាល់ខ្លាំង​ពីសង្រ្គាម ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​ពិនិត្យ​អាវុធជាតិផ្ទុះ​ឱ្យ​បាន​ម៉ត់ចត់។
ទោះយ៉ាងណា​ដើម្បី​ធានាដល់ការសិក្សា​របស់សិស្សានុសិស្សនៅ​សាលា​រៀន​ដែលផលប៉ះពាល់នោះ បើតាម​លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា ក្រសួងអប់រំ​បាន​រៀបចំ​យន្តការ ដោយ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស​ចូលរៀន​នៅ​សាលា​ក្បែរនោះជា​បណ្តោះអាសន្ន ក៏​ដូចជា​រៀបចំ​ឱ្យ​មាន​ការ​រៀន និង​បង្រៀន​ជា​បណ្តុំ​នៅ​ទីតាំង​សុវត្ថិភាពថែមទៀត។ លោកជំទាវ​ពន្យល់ថា ការ​សិក្សា​ជា​បណ្តុំ គឺជា​ការ​ប្រមូលផ្តុំសិស្សានុសិស្ស​នៅ​តាមភូមិ ទៅ​កាន់ទីតាំងសុវត្ថិភាព ហើយ​គ្រូបង្រៀន​របស់គាត់ផ្ទាល់ ឬគ្រូបង្រៀនស្ម័គ្រចិត្ត នឹងដឹកនាំ​ការ​រៀន និង​បង្រៀន​នេះ។
ជាមួយ​គ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏​នឹងផ្តល់ជា​សៀវភៅ ឯកសារ និង​សម្ភារៈ ដើម្បីគាំទ្រ​ដល់​ការ​សិក្សា​របស់សិស្សានុសិស្ស​ដែលស្ថិត​នៅ​តំបន់រងផលប៉ះពាល់ខ្លាំងផងដែរ ដោយ​នៅ​ថ្ងៃបើកបវេសនកាលនេះ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹង​អញ្ជើញ​ចុះ​ទៅផ្ទាល់ ដោយ​នាំយក​​សម្ភារៈ​សិក្សា​ទាំងនោះ​ទៅចែកជូន​ដល់​សិស្សានុសិស្ស ក៏​ដូចជា​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ។ លោកជំទាវបណ្ឌិត បន្តថា ក្នុ្ងនោះក៏មានការប្រគល់ថេបប្លេត ដល់សាលារៀនដែលមានការប៉ះពាល់ខ្លាំងដើម្បីឱ្យគ្រូ និងសិស្ស អាចប្រើប្រាស់បានសម្រាប់ដំណើរការរៀន និងបង្រៀនតាមអនឡាញ ឬប្រើថ្នាលឌីជីថល។
ជម្លោះព្រំដែន​រវាង​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ថៃ កាលពីចុងខែកក្កដា បានធ្វើ​ឱ្យ​សាលា​រៀន​មួយចំនួននៅតាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​ ត្រូវរងការ​ខូចខាត, ក្នុងនោះ​អគារ​សាលា​រៀនខ្លះ​ត្រូវបានបំផ្លាញដោយគ្រាប់ផ្លោង ក៏​ដូចជា​គ្រាប់ទម្លាក់ពីលើអាកាស ហើយ​សាលា​រៀន​ខ្លះ​មាន​គ្រាប់កាំភ្លើងធំធ្លាក់​នៅ​បរិវេណសាលា ដែល​មិនអាច​ធានាដល់សុវត្ថិភាពសិស្សានុសិស្ស។
ចំពោះ​សាលា​រៀន​ដែល​រងផលប៉ះពាល់​ពីសង្រ្គាម​នៅ​តាម​តំបន់ព្រំដែន​កម្ពុជា-ថៃ នេះ ក្នុងសារលិខិតបើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ បានស្នើ​ដល់​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ត្រូវ​សហការ​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា​គ្រប់គ្រង​សកម្មភាព​កំចាត់មីន និង​សង្រ្គោះ​ជនពិការ​ដោយសារមីន ដើម្បី​ចុះ​ពិនិត្យ​ទីតាំង​សាលា​រៀន វាយ​តម្លៃផលប៉ះពាល់​ឱ្យ​បាន​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ និង​តម្រូវ​ឱ្យ​មាន​ការ​បោស​សម្អាត​យុទ្ធភណ្ឌគ្រឿងផ្ទុះ​ជាមុន មុន​នឹង​គិត​គូរ​រៀបចំ​ផែនការ​សាងសង់ និង​ជួសជុលសំណង់អគារ​ឡើងវិញ ដោយ​រួម​បញ្ចូល​ទាំង​កម្មវិធី​អប់រំផ្សព្វផ្សាយ​ឱ្យ​មាន​ការយល់ដឹង​អំពីយុទ្ធភណ្ឌ គ្រឿងផ្ទុះ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និង​សិស្សានុសិស្ស ព្រមទាំង​ធ្វើ​ការ​បោស​សម្អាត​ជាមុន ដើម្បីធានា​សុវត្ថិភាព​ដល់ដំណើរ​ការ​រៀន និង​បង្រៀន។
ចំពោះ​សាលា​រៀន​ដែលរងផលប៉ះពាល់ខ្លាំង និង​មិន​អាច​ដំណើរការ​រៀន និង​បង្រៀន​បាន​នៅ​ក្នុងឆ្នាំសិក្សាថ្មីនេះ មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន ត្រូវ​ជ្រើសរើស​សាលារៀន​ដែល​នៅ​ជិត ហើយ​ជាកន្លែងនៅជិត​ទីតាំង​ស្នាក់​នៅ​របស់សិស្សផងដែរ ដើម្បីបើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សា​ថ្មី និង​ដំណើរការ​រៀន និង​បង្រៀនជាបណ្តោះអាសន្ន។
ដោយឡែកសម្រាប់តំបន់ និង​សាលារៀន​ដែល​មិន​អាច​ដំណើរការរៀន និងបង្រៀនបាន មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា ត្រូវ​សម្របសម្រួល​ជាមួយអាជ្ញាធរ​មាន​សមត្ថកិច្ច រៀបចំ​បង្កើត​ថ្នាក់​រៀន​នៅ​តាម​ជំរំ ដូចជា​ជំរំវត្តពោធិ៍ ៥០០០ដើម និង​ទួល​អណ្តែត ជាដើម តាមកម្រិតសិក្សា​ជាក់ស្តែង។
គួរជំរាបជូនថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានតៀមថវិកាប្រមាណ៥០ម៉ឺនដុល្លារ ដើម្បីជួសជុលអគារសិក្សានិងត្រៀមលក្ខណៈបើកដំណើរសាលារៀនទាំងនោះឡើងវិញ៕