ក្ដីស្រមៃឈរនិយាយលើវេទិកា​ ជំរុញយុវតី ខឿន រក្សា ឈ្នះជ័យលាភីលេខ១ ផ្នែកនិយាយជាសាធារណៈ
យុវតី ខឿន រក្សា សិស្សមកពីវិទ្យាល័យសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន សំពៅលូន ខេត្តបាត់ដំបង បាន​ក្លាយ​ជាម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ផ្នែកនិយាយជាសាធារណៈ ក្រោយបកស្រាយប្រធានបទ “ពង្រីកធនធាន បង្កើនអនាគត” ក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២៥។
ខឿន រក្សា បានប្រាប់ថា រូបនាងធ្លាប់មានក្ដីស្រមៃ ចង់កាន់មេក្រូនិយាយឱ្យអង្គវេទិកាទាំងមូលស្ដាប់ ហើយតាមរយៈការជំនះភាពភ័យខ្លាច​ និងហ្វឹកហាត់ទេពកោសល្យផ្នែកនិយាយនេះ ទីបំផុតក្តីស្រមៃរបស់នាងបានក្លាយជាការពិត។
យុវតី ខឿន រក្សា ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ផ្នែកនិយាយជាសាធារណៈ
ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ផ្នែកនិយាយជាសាធារណៈ រូបនេះ លើកឡើងថា រូបនាងចាប់ផ្ដើមរៀននិយាយជាសាធារណៈដោយការមើលវីដេអូចែក​រំលែកបទពិសោធរបស់សិស្សច្បង ឬវាគ្មិន អំពីគន្លឹះក្នុងការនិយាយជាសាធារណៈ។ បន្ទាប់មក ក៏ប្រើទេពកោសល្យផ្នែកនិយាយដែលខ្លួនមានមកអនុវត្ត ព្រមទាំងទទួលបានការបង្ហាត់បង្រៀនពីលោកគ្រូដឹកនាំ ជាពិសេសសមាជិកក្រុមជួយផ្ដល់យោបល់ និងណែនាំរាល់ចំណុចខ្វះខាតក្នុងនិយាយ ទើបធ្វើឱ្យការនិយាយរបស់នាងបានល្អប្រសើរ។
យុវតី ខឿន រក្សា បន្ថែមថា ការនិយាយជាសាធារណៈ គឺប្រើគំនិតផ្ទាល់ខ្លួនក្នុងការរៀបចំប្រធានបទលើកយកមកនិយាយ ក៏ដូចជាស្រាវជ្រាវ ដោយ​ទាមទារទាំងការចងចាំ និងយល់ច្បាស់ពីប្រធានបទ។ លើសពីនេះ ​ចំណុចពិសេសដែលនាំឱ្យយុវតី ខឿន រក្សា ជាប់ជ័យលាភីអាចជាប់ជ័យលាភីនិយាយជាសាធារណៈ គឺរួមមាន ការនិយាយមានលក្ខណៈផ្ទាល់ខ្លួន មានសិល្បៈក្នុងការនិយាយទាក់ទាញឱ្យគេចង់ស្ដាប់ និងដឹងពីវិធីលើកដាក់សំឡេងជាដើម។ នាងគិតថា វាមិនទាន់ល្អឥតខ្ចោះទេ ប៉ុន្តែនាងបានបញ្ចេញអស់ពីសមត្ថភាព ហើយបានបញ្ចេញនូវអ្វីជាទេពកោសល្យដែលខ្លួនមាន។
កម្មវិធីប្រកួតជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២៥
ជ័យលាភីវោហាសព្ទឆ្នើមរូបនេះ ក៏​បានប្រាប់ពី​គន្លឹះដើម្បីអាចក្លាយខ្លួនជាអ្នកនិយាយជាសាធារណៈ ឬអ្នកនិយាយល្អ ដោយ​ដំបូងឡើយត្រូវសង្កេតមើលខ្លួនឯងថា តើយើងស្រឡាញ់ ឬមានទេពកោសល្យតិចតួចខាងនិយាយដែរ ឬទេ? ហើយបើទោះជាទេពកោសល្យខាងនិយាយមានតិចតួចប៉ុណ្ណាក៏ដោយឱ្យតែស្រឡាញ់ ចង់បង្ហាញ ចង់ឱ្យគេគ្រប់គ្នាឃើញថា​យើងអាចនិយាយ ​យើងអាចកាន់ក្បាលមេក្រូនិយាយឱ្យគេស្ដាប់បាន។ បន្ថែមពីនេះ គឺបណ្ដុះភាពក្លាហាន គឺត្រូវក្លាហាន ហ៊ានសាកល្បងអ្វីដែលថ្មី អ្វីដែលមិនធ្លាប់ធ្វើពីមុនមក។
ជាមួយ​គ្នានេះ រក្សា ក៏បានលើកទឹកចិត្តយុវជន និងអ្នកស្រឡាញ់ចូលចិត្តការនិយាយជាសាធារណៈ កុំមានអារម្មណ៍ភ័យខ្លាច ឬខ្លាចលទ្ធផលនៅថ្ងៃខាងមុខ ពីព្រោះគ្រប់លទ្ធផលទាំងអស់មិនអាចដឹងមុន។ ដូច្នេះ ត្រូវហ៊ានសាកល្បង ហ៊ានចាប់យកអ្វីដែលថ្មី បើកឱកាសឱ្យខ្លួនឯងធ្វើអ្វីថ្មីៗដែលមិនធ្លាប់ធ្វើពីមុនមក។ ប្រសិនជាស្រឡាញ់សូមដាក់ចិត្តស្រឡាញ់ឱ្យបានយូរ កុំឆាប់បោះបង់ ព្រោះគ្រប់បញ្ហានឹងមានដំណោះស្រាយ។