២. ថែទាំសុខភាពផ្លូវកាយ ៖ ញ៉ាំអាហារសុខភាព គេងគ្រប់គ្រាន់ចន្លោះពី ៧ ទៅ ៨ម៉ោង និងអនុវត្តលំហាត់ ឬសកម្មភាពរាងកាយ មួយថ្ងៃយ៉ាងតិច ៣០នាទី។
៣. រកវិធីដោះស្រាយភាពតានតឹង ដោយខ្លួនឯង ៖ លោក លឹម ហួរ ថា ការដោះស្រាយអារម្មណ៍ស្ត្រេស ឬភាពតានតឹង អាចធ្វើតាមរយៈ ការធ្វើសកម្មភាពសិល្បៈ ការច្នៃប្រឌិតថ្មីៗ និងមានទំនាក់ទំនងល្អជាមួយមនុស្សជាទីស្រឡាញ់។
៤. បង្កើតព្រំដែនសម្រាប់ខ្លួនឯង ៖ ចំណុចនេះ លោកថា ពេលខ្លះយុវជនត្រូវឆ្លើយតបខ្លួនឯងថា មិនអីទេ! នៅស្ងៀមស្ងាត់ ឬក៏មិនចាំបាច់ទាល់តែឆ្លើយឆ្លងជាមួយនរណាម្នាក់ និងនៅឆ្ងាយពីទូរស័ព្ទក្នុងខណៈពេលខ្លី។
៥. រកជំនួយ ៖ រកជំនួយ ក្នុងន័យនេះ លោកណែនាំឱ្យ​ យុវជន អាចទៅជួបអ្នកជំនាញ ស្រាវជ្រាវ ឬរៀនពីគន្លឹះជួយខ្លួនឯង អានសៀវភៅណែនាំ និងអនុវត្តអ្វី ដែលបានស្រាវជ្រាវ ជាប្រចាំ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសុខភាពផ្លូវចិត្តបន្ថែមទៀត បើតាមលោក លឹមហួរ នៅតាមសាលារៀនរដ្ឋ និងឯកជន គួរមានក្លិបយុវជន ដែលបង្រៀនកុមារ និងយុវជន អំពីការអប់រំផ្លូវចិត្ត សម្មាធិ បំណិនជីវិត និងការគ្រប់គ្រងផ្លូវចិត្ត និងមានអ្នកជំនាញ​ឯកទេស សុខភាពផ្លូវចិត្ត និងអ្នកសង្គមកិច្ច ជួយសាលានៅតាមសហគមន៍ ចាប់ពីកម្រិតបឋមសិក្សា ដល់វិទ្យាល័យ។ ហើយការផ្ដួចផ្ដើមគំនិត សំខាន់ៗ មានដូចជា ៖
• បញ្រ្ជាបការយល់ដឹងអំពី ការចិញ្ចឹមបីបាច់អប់រំកូន គួរតែមានការផ្សព្វផ្សាយឱ្យទូលាយ នៅតាមតាមសាលា និងមានការសិក្សាស្រាវជ្រាវបែបវិទ្យាសាស្រ្ត។
• បង្កើតកម្មវិធី ឬគោលការណ៍អន្តរាគមន៍បែបចិត្តសាស្រ្ត-ផ្លូវចិត្ត សម្រាប់កុមារ យុវវ័យឬយុវជន នៅតាមគ្រឹះស្ថានអប់រំទាំងអស់ (អន្តរាគមន៍បែបជាក្រុម និងបុគ្គល)។
• មានអន្តរាគមន៍ជាក់លាក់ ផ្នែកចិត្តចិត្តសាស្រ្ត-សង្គម និងរកជំនួយពីអ្នកជំនាញផ្លូវចិត្ត ដែលមានវិជ្ជាជីវៈត្រឹមត្រូវ។
• ការជួបជុំក្រុមយុវជន ជួយគាំទ្រគ្នាទៅមក(Peer Support Group) ហើយផ្តល់ការគោរព សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និងការរក្សាការសម្ងាត់ក្នុងក្រុម។
គួរជម្រាបជូនថា បញ្ហាផ្លូវចិត្តក្នុងចំណោមយុវជនកម្ពុជា បានកើនឡើងតាំងពីឆ្នាំ២០១៦មកម្ល៉េះ បើតាមអង្គការសុខភាពពិភពលោក ករណីធ្វើអត្តឃាតនៅកម្ពុជា បានកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ហើយ​ការ​កើនឡើងខ្លាំងគឺចាប់ពីឆ្នាំ២០១៨ ដោយមានអ្នកស្លាប់ក្នុងករណីធ្វើអត្តឃាតចំនួន ៨៣៦នាក់ ស្មើនឹង ១,០២ភាគរយនៃចំនួនអ្នកស្លាប់ ដោយជំងឺមិនឆ្លង១សែននាក់ ខណៈបច្ចុប្បន្នចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយករណីអត្តឃាតបានកើនឡើងដល់ ៥,៨៧ ភាគរយ ដែលភាគច្រើនជាយុវជនអាយុចន្លោះពី១៥ឆ្នាំ ទៅ១៩ឆ្នាំ៕