លោក គីម ដារ៉ា៖ លទ្ធផលបាក់ឌុបមិនអាចកំណត់ជោគវាសនារបស់មនុស្ស
ភ្នំពេញ៖ លទ្ធផល​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិឆ្នាំ​២០២១ កន្លងទៅថ្មីៗនេះមានបេក្ខជន​ជាប់សរុបចំនួនជាង ៧ម៉ឺននាក់ ដែលស្មើនឹង ​៦៥,៦៥ភាគរយ ខណៈ​ដែលបេក្ខជនជាប់និទ្ទេស A មានរហូត​ដល់ ១៧៥៣នាក់ ។ យ៉ាងណាមិញលទ្ធផលបាក់ឌុបមិនអាចកំណត់ជោគវាសនារបស់សិស្សណាម្នាក់ឡើយ ប៉ុន្តែវាបង្ហាញអំពីអត្តចរិតនៃការខិតប្រឹងប្រែងតស៊ូ។ នេះជាការបញ្ជាក់របស់ លោក គីម ដារ៉ា ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Startup Community ។
លោក គីម ដារ៉ា បានលើកទឹកចិត្តថា សិស្សធ្លាក់បាក់ឌុបកុំបោះបង់ខ្លួនឯង ត្រូវហ៊ានស្រមៃ ហើយខិតខំឱ្យខ្លាំងដើម្បីសម្រេចក្តីស្រមៃនោះ ។ លោកថា ទៅក្រោយគេក៏ដោយឱ្យតែលឿននិងខ្លាំងជាងគេ ប្រាកដជាដល់ទីមុន និងទៅបានឆ្ងាយជាងគេទៀតផង ។ ឱ្យគេទៅមុនមួយឆ្នាំក៏មិនអ្វីដែរ ខិតខំឱ្យខ្លាំង ព្រមទាំងយកការឈឺចាប់ជាកម្លាំង​ជំរុញខ្លួនក្នុងការផ្លាស់ប្ដូរ ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រៅពីចំនួនសិស្សជាប់និទ្ទេស A មានចំនួនកើនឡើងជាងឆ្នាំ​២០១៩ សម្រាប់និទ្ទេសផ្សេងៗទៀត ក៏​មានការ​កើនឡើងដែរ ដោយឆ្នាំនេះ និទ្ទេស B​​ មានចំនួនជាង ៥ពាន់នាក់ ធៀបនឹងឆ្នាំ​២០១៩ មានត្រឹមចំនួនជាង ២ពាន់នាក់, និទ្ទេស C មានចំនួនជាង ១ម៉ឺនមួយពាន់នាក់ ធៀបនឹងឆ្នាំ ២០១៩ មានចំនួន ៥ ៨៤៧នាក់, និទ្ទេស D មានចំនួនជាង ២ម៉ឺនបីពាន់នាក់ ធៀបឆ្នាំ ២០១៩ មានចំនួនជាង ១ម៉ឺនបួនពាន់នាក់ និងនិទ្ទេស E មាន​ចំនួនជាង ២ម៉ឺនប្រាំបួនពាន់នាក់ ធៀបឆ្នាំ២០១៩ មានចំនួន ៥ម៉ឺនប្រាំមួយពាន់នាក់ ៕