ធ្លាក់បាក់ឌុប តើគួររៀនថ្នាក់ទី១២មួយឆ្នាំទៀត ឬក៏សិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង ?
ភ្នំពេញ – លទ្ធផលប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប ត្រូវបានក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ផ្សព្វផ្សាយកាលពីថ្ងៃទី១៤ និង​ថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២២ កន្លងទៅនេះ ក្នុងនោះ​មាន​បេក្ខជន​ប្រមាណជាង៧ម៉ឺននាក់ ឬស្មើនឹង ៦៥,៦៥ភាគរយបានប្រឡង​ជាប់ ក្នុង​ចំណោម​បេក្ខជន​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​សរុបចំនួនជាង ១១ម៉ឺននាក់ ។ តាមទិន្នន័យដដែល​ឃើញថា មានបេក្ខជន​ប្រមាណជាង ៤ម៉ឺននាក់បានប្រឡងធ្លាក់ ។
តើបេក្ខជនដែលប្រឡងធ្លាក់បាក់ឌុប គួរ​រៀនថ្នាក់ទី១២មួយឆ្នាំទៀត ឬក៏​គួរបន្តការសិក្សា​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង ឬក៏​ចូលរៀនជំនាញ? ចំពោះសំណួរមួយនេះ ឯកឧត្តម ស សុខា អនុប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា និងជា​ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា​ខេត្តព្រៃវែង បាន​លើក​ឡើងថា ទាំងនេះ គឺជា​ការ​សម្រេចចិត្តរបស់ប្អូនៗ​សិស្សានុសិស្ស​ខ្លួនឯង ប៉ុន្តែអ្វីដែលសំខាន់ ប្អូនៗមិនគួរ​យក​បរាជ័យ​នៅ​ថ្នាក់ទី១២ ជាទម្ងន់មួយ​ដែល​យើង​មិន​អាច​ទៅមុខ​រួចនោះទេ។
– ឯកឧត្តម ស សុខា
“ក្រុមហ៊ុនភាគច្រើន​មក​ដល់ថ្ងៃនេះ គេ​លែងចង់មើល CV ពេលគាត់រៀនចប់នៅសាលាណាហើយ សំខាន់ជាងគេ ទី១. គេ​មើលបទពិសោធន៍ ទី២. ចេះដោះស្រាយបញ្ហាពេលកំពុងមានបញ្ហា”
ឯកឧត្តម ស សុខា មានប្រសាសន៍បន្តថា សិស្សប្រឡង​ធ្លាក់បាក់ឌុបគួរតែបន្តរៀនតទៅមុខទៀត​ ព្រោះតែជីវិតមិនមែន​កំណត់ត្រឹមថ្នាក់ទី១២ នេះទេ ។ អនាគតសិស្សខ្លួនឯងជា​អ្នកកំណត់ដោយ​ខ្លួនឯង ។
“កុំគិតថា ការធ្លាក់នេះយើងមិន​បានខិតខំប្រឹងប្រែង, កុំដាក់សម្ពាធលើខ្លួនឯង ហើយត្រូវសិក្សា​ជុំវិញខ្លួន ស្វែង​រកឱកាស​របស់ខ្លួន ដូចជាស្វែងរកអាហារូបករណ៍ ។ … ត្រឡប់មកវិញ សិស្សដែលប្រឡងធ្លាក់បាក់ឌុប កុំគិតថា ការប្រឡងថ្នាក់ទី១២នេះ ជាកន្លែងស្លាប់រស់ ទៅមុខ​ទៀតគឺជាឱកាសមួយ​សម្រាប់យើងកសាងជីវិត”
គួរ​បញ្ជាក់ថា ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម័យ​ប្រឡង​ថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២១ មាន​បេក្ខជន​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​សរុប​ចំនួន ១១៤ ១៨៥នាក់ ក្នុងនោះ​លទ្ធផល​ដែល​បានប្រកាស​កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២២ បាន​បញ្ហាថា មាន​បេក្ខជន​ចំនួន ៧២០១៦នាក់បានប្រឡងជាប់ ក្នុងនោះបេក្ខជនដែលជាប់និទ្ទេស A សម្រាប់ឆ្នាំនេះ មានរហូតដល់ទៅ ១៧៥៣នាក់៕