ភ្នំពេញ – ជាទំនៀមពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ តែងប្រព្រឹត្តធ្វើរយៈពេលបីថ្ងៃនៅក្នុងខែចេត្រ ឬនៅពាក់កណ្តាលខែមេសា ។ ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ក្រៅពីពិធីសាសនា ដើម្បីអបអរដល់ការផ្តាច់ឆ្នាំចាស់ និងឈានចូលឆ្នាំថ្មី ក៏ជាការផ្តល់ឱកាសសម្រាប់ការជួបជុំសាច់ញាតិឪពុកម្តាយបងប្អូនផងដែរ ។ ដូច្នេះ តើកូនប្រុសស្រី គួរប្រតិបត្តិអ្វីខ្លះចំពោះអ្នកមានគុណក្នុងឱកាសនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីនេះ?
លោក សំបូរ ម៉ាណ្ណារ៉ា សាស្រ្តាចារ្យផ្នែកប្រវត្តិសាស្រ្ត មានប្រសាសន៍ថា អ្វីដែលកូនប្រុសស្រីគួរប្រតិបត្តិមុនដំបូងគេនោះ គឺការរៀបចំចង្ហាន់ ម្ហូប ចំណីអាហារ ដើម្បីលោកអ្នកមានគុណបានយកទៅវត្ត ។ មួយទៀតកូនប្រុសស្រីត្រូវតែជូនជាបច្ច័យ៤ ទៅដល់អ្នកមានគុណតាមលទ្ធភាពដែលអាចធ្វើទៅបាន ដោយមានដូចជា ម្ហូបអាហារ សម្លៀកបំពាក់ ទឹក ផ្លែឈើ ថ្នាំពេទ្យជាដើម ដើម្បីបង្ហាញពីភាពកត្តញូ។
– លោកសាស្រ្តាចារ្យ សំបូរ ម៉ាណ្ណារ៉ា
“ប្រពៃណីទំនៀមទម្លាប់របស់យើង បាននិយាយប្រាប់យើងអំពីព្រះកន្លោង។ ព្រះកន្លោង គឺជាព្រះដំបូង ព្រះទី១ ព្រះធំជាងគេបង្អោះ មិនមែនព្រះសាមនគោត្តម មិនមែនព្រះសាមសាមពុទ្ធនោះទេ សូមជ្រាបថា កូនទាំងអស់ដែលកើតមកពីឪពុកម្តាយ ត្រូវតែយល់ថា ខ្លួនឯងមានព្រះ, អញ្ចឹងបើយើងនិយាយថា តើកូនត្រូវធ្វើម៉េចនៅពេលចូលឆ្នាំនោះ គឺយើងត្រូវថ្វាយបង្គុំព្រះ យើងត្រូវតែធ្វើពិធីកត្តញូចំពោះព្រះ គឺព្រះដែលមានគុណនៅក្នុងផ្ទះនោះឯង”
ក្រៅពីការរៀបចំបច្ច័យ៤ សម្រាប់អ្នកមានគុណហើយ បន្ទាប់ពីនោះនៅក្នុងថ្ងៃណាមួយ នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ កូនប្រុសស្រី គួរតែធ្វើពិធីស្រង់ព្រះ ដើម្បីសុំសិរីសួស្តីពីអ្នកមានគុណ និងបង្ហាញពីការសងគុណដែលលោកធ្លាប់បីបាច់ថែរក្សាយើងតាំងពីតូចរៀងមក។
“ក្នុងចំណោមមួយនោះ ដែលយើងតែនិយាយពីបុរាណមក គឺការធ្វើពិធីស្រង់ព្រះ នៅក្នុងថ្ងៃទាំងអស់ហ្នឹង គឺគេប្រើមួយថ្ងៃណាមួយ ដើម្បីធ្វើជាពិធី ជាកិច្ចស្រង់ព្រះ ឬក៏កូនខ្លះគេធ្វើរាល់ថ្ងៃក៏បាន ព្រោះខែចេត្រវាក្តៅ អញ្ចឹងទេបានធ្វើជាពិធីស្រង់ព្រះស្រោចស្រពអ្នកមានគុន ដុសសម្អាតអ្នកមានគុណ កុំភ្លេចថា គាត់ងូតទឹកឱ្យយើងមិនមែនតែមួយឆ្នាំទេ ក៏ប៉ុន្តែយើងគ្រាន់តែធ្វើកិច្ចការទាំងអស់នេះ នៅពេលចូលឆ្នាំ”
ចំណុចចុងក្រោយដែលកូនប្រុសស្រីគួរធ្វើនៅក្នុងឱកាស នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី គឺការធ្វើពិធីថ្វាយបង្គុំសុំខមាលទោសអ្នកមានគុណ ។ លោកសាស្រ្តាចារ្យ បានលើកឡើងថា ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ ក្រុមគ្រួសារនីមួយៗតែងតែមានការជួបជុំគ្នា ដូច្នេះកូនប្រុសស្រីគួរតែជួបជុំឪពុកម្តាយខ្លួនឯង ថ្វាយបង្គំ សុំខមាលទោសគាត់នូវអំពើខុសឆ្គងទាំងឡាយណាដែលបានកើតមាននៅក្នុងអំឡុងពេលមួយឆ្នាំ កុំឱ្យលោកយកទោសអូសដំណើរលើកូនរបស់ខ្លួន សូមឱ្យលោកអភ័យទៅលើកូន។
សូមបញ្ជាក់ថា ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិសម្រាប់ឆ្នាំនេះ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១៤-១៥-១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ។ បើតាមទំនៀមខ្មែរ ក្នុងរយៈពេលបីថ្ងៃ នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីនេះ ថ្ងៃដំបូងគេយកចង្ហាន់ទៅប្រគេនព្រះសង្ឃនៅវត្ត លុះពេលល្ងាចគេនាំគ្នាជញ្ជូនខ្សាច់សាង វាលុកចេតិយ នៅជុំវិញព្រះវិហារ ឬនៅជុំវិញដើមពោធិណាមួយនៅក្នុងវត្តនោះ ។ នៅពេលព្រលប់ គេប្រគេនភេសជ្ជៈដល់ព្រះសង្ឃ និមន្តព្រះសង្ឃចម្រើនព្រះបរិត្ត និង សំដែងធម្មទេសនា ។
ថ្ងៃទី២ ដែលជាថ្ងៃបន្ទាប់ កូនចៅជូនសំម្លៀកកបំពាក់ នំចំណី លុយកាក់ ដល់អ្នកមានគុណ មានឪពុកម្តាយ ជីដូនជីតាជាដើម ។ ជួនកាលគេធ្វើទានដល់មនុស្សបម្រើ ឬអ្នកក្រីក្រទៀតផង ។ ពេលរសៀលគេនាំគ្នាទៅពូនភ្នំខ្សាច់ទៀត ហើយសូត្រធម៌អធិដ្ឋានភ្នំខ្សាច់ដែលគេសន្មត់ទុកដូចចូឡាមនីចេតិយ ហើយនិមន្តព្រះសង្ឃបង្សុកូលចេតិយបញ្ជូនមគ្គផលដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធបងប្អូន ដែលបានស្លាប់ទៅ ។ សម្រាប់ថ្ងៃទី៣ ដែលជាថ្ងៃចុងក្រោយ ពេលព្រឹកគេនិមន្តព្រះសង្ឃឆ្លងភ្នំខ្សាច់, ពេលល្ងាច និមន្តព្រះសង្ឃស្រង់ទឹក និងស្រង់ព្រះពុទ្ធរូប ។ សូមជម្រាបថា បច្ច័យ៤ នៅក្នុងព្រះពុទ្ធសាសនា រួមមាន បិណ្ឌបាត្របច្ច័យ (គ្រឿងហូបចុក បាយ នំចំណី ត្រីសាច់), ចីវរបច្ច័យ (គ្រឿងដណ្ដប់ស្លៀកពាក់ ស្បង់ ត្រៃ ចីវរ), សេនាសនបច្ច័យ (ទីជម្រក ទីបាំង រាំងខ្យល់ កម្ដៅថ្ងៃ), និងគិលានភេសជ្ជបច្ច័យ មានថ្នាំព្យាបាល និងបង្ការជម្ងឺផ្សេងៗ ថ្នាំពេទ្យ ថ្នាំចាក់ ថ្នាំលេប ប្រេងខ្យល់ តែ ស្ករ ម្លូស្លាជាដើម ៕