រកឃើញបេក្ខជន ៨ក្រុមបន្តទៅវគ្គជម្រុះជុំទី៣ កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២
ភ្នំពេញ – វគ្គជម្រុះជុំទី២ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២២ ធ្វើឡើងតាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ កាលពីថ្ងៃទី0៨-0៩ ខែមេសាកន្លងទៅ បានរកឃើញបេក្ខជនចំនួន ៨ក្រុមនឹងបន្តចូលរួមប្រកួតនៅវគ្គជម្រុះជុំទី៣ នៅថ្ងៃទី២១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ ។ លទ្ធផលវគ្គជម្រុះជុំទី២ វិទ្យាល័យដែលបានបន្តទៅវគ្គជម្រុះជុំទី៣ សរុបចំនួន ០៨ក្រុម ។
បេក្ខជនវិទ្យាល័យទៅវគ្គបន្តទាំងចំនួន ០៨ក្រុម មានដូចជា ទី១. វិទ្យាល័យសម្ដេចហ៊ុនសែន ប៉ើស២ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ប្រកួតលើប្រធានបទ “គុណវុឌ្ឍិរបស់គ្រូបង្រៀ​ន គឺ​ជាកត្តាជំរុញដ៏មានប្រសិទ្ធិភាពដល់លទ្ធផលល្អនៃការសិក្សារបស់សិស្ស” ទី២. វិទ្យាល័យហ៊ុន សែនប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប ប្រកួតលើប្រធានបទ “ការវិនិយោគលើស្រ្តី និងក្មេងស្រ្តី និងក្មេងស្រី ក្នុងវិស័យអប់រំ គឺជាកត្តាអាទិភាពសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ” ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ទី៣. វិទ្យាល័យហ៊ុន សែនកំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម ប្រកួតលើប្រធានបទ “យុវជនដើរតួនាទីយ៉ាងចម្បងក្នុងការលើកកម្ពស់សុខដុមនីយកម្មនៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន” ទី៤.  វិទ្យាល័យសម្ដេចឪ សម្ដេចម៉ែ ខេត្តរតនគិរី ប្រកួតលើប្រធានបទ “កង្វះការយល់ដឹងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋអំពីបរិស្ថាន គឺជាមូលហេតុចប្បងដែលនាំឱ្យមានការចោលសំរានគ្មានសណ្ដាប់ធ្នាប់” និងទី៥. សាលារៀនសុណ្ណភូមិទី២៥ ខេត្តតាកែវ ប្រកួតលើប្រធានបទ “កំណត់អាយុក្នុងការសេពគ្រឿងស្រវឹងដល់យុវជន គឺជាជម្រើសដ៏ល្អបំផុតក្នុងការទប់ស្កាត់ការញៀនគ្រឿងស្រវឹង” ។
លោក សេរី ជំនះ អនុរដ្ឋលេខាធិកា ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា លក្ខណៈវិនិច្ឆ័យដែលគណៈកម្មការផ្ដល់ពិន្ទុដល់បេក្ខជនផ្ដោតទៅលើចំណុច ៤យ៉ាងសំខាន់ៗ រួមមាន ទី១. ផ្តោតលើខ្លឹមសារប្រធានបទ  ទី២. វិធីសាស្រ្តបកស្រាយប្រធានបទ ទី៣. ឥរិយាបទរបស់បេក្ខជន ក្នុងការប្រើប្រាស់ទឹកមុខ ការស្លៀកពាក់ សីលធម៌ក្នុងការនិយាយស្ដី ការប្រើប្រាស់កាយវិកា ការលើកដាក់សំឡេង និងការប្រើក្រសែភ្នែកជាដើម និងទី៤. ការងារសហការជាក្រុម ព្រមទាំងផ្ដល់ឱកាសឱ្យទស្សនិកជនមានឱកាសចូលរួមបោះឆ្នោតគាំទ្រដល់ក្រុមដែលខ្លួនពេញចិត្តផងដែរ ។