គ្រូពេទ្យមួយក្រុមបង្កើតសេវាពិនិត្យសុខភាពតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ជួយសម្រួលពេលវេលា និងថវិកាប្រជាពលដ្ឋ
ភ្នំពេញ៖ ដើម្បីជា​ការ​ជួយ​ដល់​សុខភាព​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ក្រុមគ្រូពេទ្យ​មួយ​ក្រុម​បាន​រួមគ្នា​បង្កើត​កម្មវិធីឌីជីថល​មួយ​ឡើង​ ដែល​អាច​ឱ្យ​អ្នក​ដែលមាន​បញ្ហា​សុខភាព​អាច​ពិគ្រោះជំងឺ និងទទួល​ការ​ព្យាបាល​តាម​រយៈ​អនឡាញបាន។
លោក និត ប៉ុនតុងយី ដែលជាសហស្ថានិក នៃកម្មវិធីពិធីសុខភាព​បែបឌីជីថលនេះបានបញ្ជាក់ថា ដោយ​មើលឃើញនៅបរទេសគេមាន​ការ​ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា​ដើម្បីប្រឹក្សា​សុខភាព ដែលវា​បានជួយទៅដល់សុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋគេជាច្រើននោះ ទើបលោកយកគំនិតនេះ មក​បង្កើតនៅកម្ពុជាដើម្បីជាផ្នែកមួយជួយសុខភាពទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរយើង ដោយដាក់ឈ្មោះថា MeetDoctor។
ជាដំណាក់កាលដំបូងនេះ MeetDoctor ត្រូវ​ដាក់ឱ្យ​ដំណើរ​ការ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម facebook និង Telegram ដោយ​ប្រជាពលរដ្ឋដែល​គាត់មាន​បញ្ហា​សុខភាព​ដូចជា ជំងឺផ្លូវចិត្ត និងជំងឺផ្សេងៗទៀត អាចទាក់ទងមកកាន់​ក្រុមគ្រូពេទ្យ​តាម​រយៈសារ ឬក៏វីដេអូខល ជាមួយ​​ក្រុមគ្រូពេទ្យ​របស់ MeetDoctor ដើម្បីប្រឹក្សា និង​ពិគ្រោះជំងឺបាន។
បើតាមលោក និត ប៉ុតុងយី បានបញ្ជាក់ថា ផលប្រយោជន៍ដែលបានមកពីកម្មវិធីដែលក្រុមលោកបង្កើតមកនេះ គឺមានពីរធំៗ ទីមួយគឺចំណេញពេលវេលា ទីពីរគឺចំណេញថវិកា ដោយ​ប្រជាពលរដ្ឋអាចស្វែងរកសេវាកម្មសុខភាពគ្រប់ពេលវេលាគ្រប់ទីកន្លែង​។
លោក លឹម សូរ៉ាដេក សហស្ថាបនិកមួយរូបទៀត ដែលចូលរួម​ក្នុង​ការ​បង្កើតប្រព័ន្ធពិនិត្យសុខភាពតាមឌីជីថលនេះ បានឱ្យដឹងដែរថា MeetDoctor មានក្រុមគ្រូពេទ្យសម្រាប់ឆ្លើយសំណួរបឋមផ្សេងៗនៅពេលមានពលរដ្ឋ​ទាក់ទងមក ដោយគ្រូពេទ្យនឹងធ្វើ​ណែនាំឱ្យពីការព្យាបាលបឋម ហើយ​ប្រសិនបើការព្យាបាលទាំងនោះមិនមានប្រសិទ្ធិភាពទេ ក្រុមគ្រូពេទ្យនឹងណែនាំឱ្យទៅជួបជាមួយនឹងគ្រូពេទ្យជំនាញនៅគ្លីនិកផ្ទាល់តែម្ដង។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ លោក​រំពឹងថា ក្នុងកំឡុងពេលខ្លីខាងមុខទៀត MeetDoctor នឹងទទួលបានការគាំទ្រច្រើន រួមជាមួយនឹងសុវត្ថិភាព និងគុណភាពជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅប្រទេសកម្ពុជា៕