រាជរដ្ឋាភិបាលបន្តជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀន និងគ្រូពេទ្យដើម្បីបំពេញតម្រូវការសង្គមមិនអាចខ្វះបាន
ភ្នំពេញ- នាព្រឹកថ្ងៃទី0៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងបន្តប្រឡងជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀន និងគ្រូពេទ្យបន្ថែមទៀត ដោយផ្ដល់អាទិភាពសម្រាប់វិស័យអប់រំ និងវិស័យសុខាភិបាល ដែលមានទំនាក់ទំនងជាមួយគ្នាដើម្បីបំពេញតម្រូវការសង្គមមិនអាចខ្វះបាន ។
សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន មានប្រសាសន៍ថា មានតែវិស័យទាំងពីរនេះទេដែលរាជរដ្ឋាភិបាលផ្ដល់ឱកាសឱ្យរើសគ្រូបង្រៀននិងគ្រូពេទ្យបន្ថែម មានវិស័យអប់រំ និងវិស័យសុខាភិបាល ។ សម្ដេចតេជោ បន្តថា រដ្ឋាភិបាលបានផ្ដល់ឱកាសឱ្យក្រសួងអប់រំការជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀន ខណៈដែលក្របខណ្ឌដទៃទៀត គឺមិនផ្ដល់ការឱ្យជ្រើសរើស។
សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន
“យកចិត្តទុកដាក់ទៅលើធនធានមនុស្សផ្ដើមចេញពីការអនុវត្តគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល នៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណ ក្នុងនោះយើងដាក់វិស័យអប់រំជាមុំទី១ ហើយថវិការផ្សារភ្ជាប់គោលនយោបាយ”
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បន្ថែមទៀតថា ចំពោះផ្នែកសុខាភិបាលទើបនឹងអនុម័តឱ្យជ្រើសរើសគ្រូពេទ្យជាង ៣៥០០នាក់បន្ថែមទៀត ដើម្បីគ្រប់គ្រងសភាពការ ព្រោះមន្ទីរពេទ្យត្រូវពង្រីកមានចំនួនច្រើន ដូច្នេះតម្រូវការគ្រូពេទ្យចំនួនច្រើន។
ជាមួយគ្នានេះ សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី បញ្ជាក់បន្តថា បុគ្គលិកចូលនិវត្តន៍ម្នាក់ ត្រូវជ្រើសរើសម្នាក់មកជំនួសវិញតែប៉ុណ្ណោះ កន្លែងខ្លះចូលនិវត្តន៍៤នាក់ អនុញ្ញាតិរើសត្រឡប់មកវិញតែ ៣នាក់ ដើម្បីសន្សំសំចៃក្របខណ្ឌ ព្រោះនៅពេលចាប់ផ្ដើមចូលបំពេញការងារ គេត្រូវទទួលផលប្រយោជន៍តាំងពីថ្ងៃចាប់ផ្ដើមធ្វើការរហូតដល់ថ្ងៃស្លាប់ នោះហៅថា បន្ទុកចំណាយទៅលើបុគ្គលិក។
គួរជម្រាបជូនថា នៅថ្ងៃទី៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ នេះ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានអញ្ជើញជួបសំណេះ​សំណាល ព្រមទាំងផ្តល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្រលងជាប់និទ្ទេស A ក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១ សរុបចំនួន ១,៧៥៣នាក់ ដែលពិធីសំណេះ​សំណាលបានធ្វើ​ឡើងនៅសាលពិព័រណ៍ OCIC ជ្រោយចង្វារ៕