វិធីសាស្រ្ត ៥យ៉ាងជួយឱ្យយុវជនចេះរៀបចំគម្រោងផ្ទាល់ខ្លួនបញ្ចៀសបញ្ហាផ្លូវចិត្ត
ភ្នំពេញ – សព្វថ្ងៃយុវជនកម្ពុជាមួយកំពុងប្រឈមជាមួយបញ្ហាការងារ ការសិក្សា​ មិត្តភក្តិ និងរឿងគ្រួសារជាដើម ។ ហេតុផលទាំងនេះធ្វើឱ្យយុវជនខ្លះបាត់បង់ខ្លួនឯង មិនបានរៀប​ចំគម្រោង ហើយបង្កើតឱ្យមានបញ្ហា​សុខភាពផ្លូវចិត្ត។ លោក កៅសេង សុធីរៈ អ្នកប្រឹក្សាសុខភាព​ផ្លូវចិត្ត បាននិយាយថា មានវិធីសាស្ត្រ ៥ ចំណុចអាចឱ្យយុវជនដោះស្រាយបញ្ហាជីវិត រៀបចំគម្រោងផែនការសម្រាប់អនាគតល្អប្រសើរ និងមិនមានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត។
Young asian man hand writing on notebook.
២. បង្កើតកំណត់ត្រាសកម្មភាពសំខាន់ៗ ៖​ ការកត់ត្រាទុកគឺជាចំណុចសំខាន់សម្រាប់យុវជន នៅក្នុងការសរសេរចេញអំពីគម្រោងនានារបស់អ្នក។ នៅពេលដែលគិតឃើញថាគម្រោងប្រចាំថ្ងៃ គម្រោងប្រចាំសប្តាហ៍ ឬប្រចាំឆ្នាំនោះទេ អ្នកគួរតែសរសេរវាចេញ​មកទាំងអស់គ្រប់ផែនការរបស់អ្នក ទើបធ្វើឱ្យអ្នកអាចបន្តដំណើរទៅដោយមិនមានភាពស្ទាក់ស្ទើរ។
៣. កំណត់គោលដៅសកម្មភាព ៖​ នៅពេលដែលអ្នកគម្រោងធ្វើអ្វីមួយអ្នកគួរតែកំណត់គោលដៅនៃការសម្រេចបានរបស់អ្នក។ ការកំណត់គោលដៅនោះវានឹងធ្វើឱ្យអ្នកអាចដឹងថាផ្លូវដែ​ល​កំពុងដើរដល់ត្រឹមថា នោះវាជំរុញចិត្តអ្នកឱ្យធ្វើទៅមុខទៀតរហូតដល់គោលដៅដែលអ្នកចង់បាននោះ។ ការសម្រេចបានគោលដៅអ្នកគួរតែគិតអំពីផែនការរបស់អ្នកឱ្យបានច្បាស់​លា​ស់​ ដើម្បីប្រាកដថាគោលដៅរបស់អ្នកអាចវាស់វែងបាន។
៤. ​រៀបចំគម្រោងដោយភាពវាយឆ្លាត (SMART Goal) ៖ អ្នកអាចរៀបចំគម្រោងតាមបែប SMART ដែលជួយឱ្យអ្នកបានគិតទៅដល់ ភាពជាក់លាក់ ភាពដែលអាចវាស់វែងបាន ភាពដែលអាចសម្រេចបាន ភាពពិត និងពេលវេលាកំណត់។
៥. បង្កើតគម្រោងពេលវេលា ៖​ ការបង្កើតគម្រោងពេលវេលាអ្នកគួរតែចាប់ផ្ដើមមុនពេលដែលសកម្មភាពរបស់អ្នកបានកើតឡើង។ អ្នកគួរតែកត់នូវអ្វីដែលត្រូវធ្វើ មិនថា ការងារផ្ទាល់ខ្លួន ការណាត់ជួប ការកម្សាន្តជាដើម។ ការធ្វើបែបនេះនឹងធ្វើឱ្យអ្នកដឹង​ច្បាស់អំពីពេលវេលាច្បាស់លាស់ វានឹងធ្វើឱ្យអ្នកចេះគ្រប់គ្រង់ពេលវេលាល្អ ដោយមានល្អប្រសើរទាំងពេលជាមួយគ្រួសារ សម្រាប់ការងារ មិត្តភក្តិ និងពេលវេលាផ្ទាល់ខ្លួន ៕