ភ្នំពេញ – សព្វថ្ងៃយុវជនកម្ពុជាមួយកំពុងប្រឈមជាមួយបញ្ហាការងារ ការសិក្សា មិត្តភក្តិ និងរឿងគ្រួសារជាដើម ។ ហេតុផលទាំងនេះធ្វើឱ្យយុវជនខ្លះបាត់បង់ខ្លួនឯង មិនបានរៀបចំគម្រោង ហើយបង្កើតឱ្យមានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត។ លោក កៅសេង សុធីរៈ អ្នកប្រឹក្សាសុខភាពផ្លូវចិត្ត បាននិយាយថា មានវិធីសាស្ត្រ ៥ ចំណុចអាចឱ្យយុវជនដោះស្រាយបញ្ហាជីវិត រៀបចំគម្រោងផែនការសម្រាប់អនាគតល្អប្រសើរ និងមិនមានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត។
១. បង្កើតតារាងផែនការសម្រាប់ខ្លួនឯង ៖ ដើម្បីប្រាកដថាគម្រោងរបស់អ្នកដំណើរការទៅមានប្រសិទ្ធភាព អ្នកគួរតែបង្កើតតារាងសម្រាប់គ្រប់គ្រង់ពេលវេលារបស់អ្នកពីផែនការសកម្មភាព ថាសកម្មភាពណាត្រូវធ្វើមុន សកម្មភាពណាត្រូវធ្វើបន្ទាប់ សកម្មភាពណាត្រូវដកចេញដើម្បីកុំឱ្យខ្ជះខ្ជាយពេលវេលា។ សរសេរវាប្រៀបនៅក្នុងតារាងប្រចាំថ្ងៃរបស់អ្នក វានឹងអាចជួយអ្នកឱ្យមានអារម្មណ៏ថាអ្វីៗស្ថិតនៅក្រោយការគ្រប់គ្រងរបស់អ្នក។
២. បង្កើតកំណត់ត្រាសកម្មភាពសំខាន់ៗ ៖ ការកត់ត្រាទុកគឺជាចំណុចសំខាន់សម្រាប់យុវជន នៅក្នុងការសរសេរចេញអំពីគម្រោងនានារបស់អ្នក។ នៅពេលដែលគិតឃើញថាគម្រោងប្រចាំថ្ងៃ គម្រោងប្រចាំសប្តាហ៍ ឬប្រចាំឆ្នាំនោះទេ អ្នកគួរតែសរសេរវាចេញមកទាំងអស់គ្រប់ផែនការរបស់អ្នក ទើបធ្វើឱ្យអ្នកអាចបន្តដំណើរទៅដោយមិនមានភាពស្ទាក់ស្ទើរ។
៣. កំណត់គោលដៅសកម្មភាព ៖ នៅពេលដែលអ្នកគម្រោងធ្វើអ្វីមួយអ្នកគួរតែកំណត់គោលដៅនៃការសម្រេចបានរបស់អ្នក។ ការកំណត់គោលដៅនោះវានឹងធ្វើឱ្យអ្នកអាចដឹងថាផ្លូវដែលកំពុងដើរដល់ត្រឹមថា នោះវាជំរុញចិត្តអ្នកឱ្យធ្វើទៅមុខទៀតរហូតដល់គោលដៅដែលអ្នកចង់បាននោះ។ ការសម្រេចបានគោលដៅអ្នកគួរតែគិតអំពីផែនការរបស់អ្នកឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីប្រាកដថាគោលដៅរបស់អ្នកអាចវាស់វែងបាន។
៤. រៀបចំគម្រោងដោយភាពវាយឆ្លាត (SMART Goal) ៖ អ្នកអាចរៀបចំគម្រោងតាមបែប SMART ដែលជួយឱ្យអ្នកបានគិតទៅដល់ ភាពជាក់លាក់ ភាពដែលអាចវាស់វែងបាន ភាពដែលអាចសម្រេចបាន ភាពពិត និងពេលវេលាកំណត់។
៥. បង្កើតគម្រោងពេលវេលា ៖ ការបង្កើតគម្រោងពេលវេលាអ្នកគួរតែចាប់ផ្ដើមមុនពេលដែលសកម្មភាពរបស់អ្នកបានកើតឡើង។ អ្នកគួរតែកត់នូវអ្វីដែលត្រូវធ្វើ មិនថា ការងារផ្ទាល់ខ្លួន ការណាត់ជួប ការកម្សាន្តជាដើម។ ការធ្វើបែបនេះនឹងធ្វើឱ្យអ្នកដឹងច្បាស់អំពីពេលវេលាច្បាស់លាស់ វានឹងធ្វើឱ្យអ្នកចេះគ្រប់គ្រង់ពេលវេលាល្អ ដោយមានល្អប្រសើរទាំងពេលជាមួយគ្រួសារ សម្រាប់ការងារ មិត្តភក្តិ និងពេលវេលាផ្ទាល់ខ្លួន ៕
តាមរយៈ គម្រោង S4C វិទ្យាស្ថានជាតិសហគ្រិនភាព និងនវានុវត្តន៍ (NIEI) កំពុងប្រកាសជ្រើសរើសសិស្ស និស្សិត ចូលសិក្សាអាហារូបករណ៍កម្រិតសញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់បច្ចេកទេស ជំនាញវិស្វកម្មអគ្គិសនី ចំនួន៤៥០កន្លែង សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦។