បាត់ដំបង – មានប្រសាសន៍ក្នុងឱកាសចូលរួមសំណេះសំណាលជាមួយលោកគ្រូអ្នកគ្រូជិត ៧០០នាក់នៅស្រុកឯកភ្នំ កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ម្សិលមិញ ឯកឧត្តម ស សុខា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងថា វិស័យអប់រំ និងសុខាភិបាល ជាវិស័យអាទិភាពដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកំពុងផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់កែលម្អ បង្កើនសមត្ថភាព ដើម្បីអាចឈានទៅប្រកួតប្រជែងជាមួយបណ្តាប្រទេសនានានៅលើពិភពលោក ។ បច្ចុប្បន្នសិស្សនិស្សិតកម្ពុជាក៏មានសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងខ្លាំងដែរក្នុងកម្មវិធីនានាលើឆាកអន្តរជាតិ ហើយទទួលបានលទ្ធផលល្អគួរឱ្យកោតសរសើរ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ឯកឧត្តម ស សុខា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏បានថ្លែងអំណរ គុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះលោកគ្រូ អ្នកគ្រូទូទាំងប្រទេស ដែលបានតស៊ូ លះបង់ ពុះពាររាល់ឧបសគ្គបំពេញភារកិច្ចដ៏ឧត្តុង្គឧត្តមបង្ហាត់បង្រៀន ផ្ទេរចំណេះដឹង និងអប់រំទូន្មាន តម្រង់ទិសសិស្សានុសិស្ស ឆ្ពោះទៅអនាគតដ៏ត្រចះត្រចង់ ។
ឯកឧត្តម ស សុខា បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ក្រៅពីបង្ហាត់បង្រៀន លោកគ្រូអ្នកគ្រូក៏បានដើរតួយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការទប់ស្កាត់ការធ្វើចរាចរ ក៏ដូចជាការចែកចាយគ្រឿងញៀននៅតាមសហគមន៍ បន្ថែមលើការអនុវត្តតាមគោលនយោបាយភូមិ-ឃុំ សង្កាត់ មានសុវត្ថិភាព របស់រាជរដ្ឋាភិបាល”
បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តមបានបន្តថា នៅក្នុងបរិការណ៍នៃជំងឺកូវីដ-១៩ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ មានភារកិច្ចកាន់តែច្រើនជាងមុន ព្រោះថាក្រៅពីការបង្ហាត់បង្រៀន លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ថែមទាំងត្រូវចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការទប់ស្កាត់ពីការឆ្លងរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ-១៩ នៅតាមសហគមន៍ និងសាលារៀនបន្ថែមទៀត ។
គួរបញ្ជាក់ថា ប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងមកនេះ សិស្សនិស្សិតកម្ពុជា បានទទួលនូវមេដាយថ្នាក់អន្តរជាតិជាច្រើន តាមរយៈការប្រកួតនៅលើឆាកអន្តរជាតិនានា ដូចជាការប្រកួតគណិតវិទ្យាថ្នាក់ពិភពលោក, ការប្រកួតអ្នកវិទ្យាសាស្រ្តវ័យក្មេងអាស៊ាន, ការប្រកួតរ៉ូបូត និងការប្រកួតផ្សេងៗជាច្រើនទៀត៕
កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ចេនហ្ស៊ី ផ្តល់អាហារូបករណ៍១០០% ដល់និស្សិតកំពុងសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យធំៗចំនួន៣
និស្សិតដែលកំពុងសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ, សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង និងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា នឹងមានឱកាសទទួលបានអាហារូបករណ៍១០០%រយៈពេល៤ឆ្នាំ..