ឯកឧត្តម ស សុខា ៖ សិស្សនិស្សិត​កម្ពុជា​កាន់តែច្រើនមានសមត្ថភាព​ប្រកួតប្រជែងចំណេះដឹងលើឆាកអន្តរជាតិ
បាត់ដំបង – មានប្រសាសន៍​ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួមសំណេះសំណាល​ជាមួយ​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ​ជិត ​៧០០នាក់​នៅស្រុក​ឯកភ្នំ កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ម្សិលមិញ ឯកឧត្តម ស សុខា រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានលើកឡើងថា វិស័យអប់រំ និងសុខាភិបាល ជាវិស័យអាទិភាព​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​កំពុង​ផ្តោត​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​កែលម្អ បង្កើន​សមត្ថភាព ដើម្បីអាចឈាន​ទៅប្រកួតប្រជែងជាមួយ​បណ្តា​ប្រទេស​នានា​នៅលើពិភពលោក ។ បច្ចុប្បន្ន​សិស្សនិស្សិត​កម្ពុជាក៏មានសមត្ថភាព​ប្រកួតប្រជែងខ្លាំងដែរ​ក្នុងកម្មវិធី​នានា​លើឆាកអន្តរជាតិ ហើយ​ទទួល​បានលទ្ធផល​ល្អ​គួរ​ឱ្យ​កោតសរសើរ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ឯកឧត្តម ស សុខា រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ក៏បានថ្លែងអំណរ គុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះលោកគ្រូ អ្នកគ្រូទូទាំងប្រទេស ដែលបានតស៊ូ លះបង់ ពុះពាររាល់ឧបសគ្គបំពេញភារកិច្ចដ៏ឧត្តុង្គឧត្តមបង្ហាត់បង្រៀន ផ្ទេរចំណេះដឹង និងអប់រំទូន្មាន តម្រង់ទិសសិស្សានុសិស្ស ឆ្ពោះទៅអនាគតដ៏ត្រចះត្រចង់ ។
ឯកឧត្តម ស សុខា បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ក្រៅពីបង្ហាត់បង្រៀន លោកគ្រូអ្នកគ្រូក៏បានដើរតួយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការទប់ស្កាត់ការធ្វើចរាចរ ក៏ដូចជាការចែកចាយគ្រឿងញៀននៅតាមសហគមន៍ បន្ថែមលើការអនុវត្តតាមគោលនយោបាយភូមិ-ឃុំ សង្កាត់ មានសុវត្ថិភាព របស់រាជរដ្ឋាភិបាល”
បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តមបានបន្តថា នៅក្នុងបរិការណ៍នៃជំងឺកូវីដ-១៩ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ មានភារកិច្ចកាន់តែច្រើនជាងមុន ព្រោះថាក្រៅពីការបង្ហាត់បង្រៀន លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ថែមទាំងត្រូវចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការទប់ស្កាត់ពីការឆ្លងរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ-១៩ នៅតាមសហគមន៍ និងសាលារៀនបន្ថែមទៀត ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងមកនេះ សិស្សនិស្សិត​កម្ពុជា បានទទួលនូវ​មេដាយថ្នាក់អន្តរជាតិជាច្រើន​ តាមរយៈ​ការ​ប្រកួត​នៅ​លើឆាកអន្តរជាតិនានា ដូចជា​ការ​ប្រកួតគណិតវិទ្យាថ្នាក់ពិភពលោក, ការប្រកួតអ្នកវិទ្យាសាស្រ្តវ័យក្មេងអាស៊ាន, ការ​ប្រកួតរ៉ូបូត និងការប្រកួតផ្សេងៗ​ជាច្រើន​ទៀត៕