គោលការណ៍អនុវត្តមូលដ្ឋាន ៣ចំណុចលើកម្ពស់ការកសាងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលឱ្យប្រសិទ្ធភាព
ភ្នំពេញ – ស្របតាមនិន្នាការពិភពលោក ការកសាងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលគឺជារបៀបវារៈដ៏សំខាន់ក្នុងការជំរុញកំណែទម្រង់ ក្រសួង ស្ថាប័ន និងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ និងការបង្កើតបរិយាកាសអំណោយផលដល់លទ្ធភាពជំរុញការវិនិយោគ ព្រមទាំងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គមប្រកបដោយបរិយាបន្ន ។ និន្នាការនៃការអភិវឌ្ឍរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលមានការវិវត្តប្រសើរឡើងជាលំដាប់នៅគ្រប់តំបន់ក្នុងពិភពលោក។
ទន្ទឹមគ្នានេះ តាមបទពិសោធបណ្តាប្រទេសមួយចំនួននៅលើពិភពលោក ការកសាងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលមួយឱ្យមានមុខងារពេញលេញប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាពនិងប្រសិទ្ធផលត្រូវឈរលើគោលការណ៍អនុវត្តជាមូលដ្ឋានចំនួន ០៣ ជាចម្បង ។ នេះបើតាមឯកសារស្តីពីគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា ២០២២-២០៣៥ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញ ។
១. គោលការណ៍តែមួយលើក (The Once-Only Principle) ៖ គោលការណ៍តែមួយលើក គឺជាគោលការណ៍អភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថលដែលតម្រូវឱ្យក្រសួងស្ថាប័ន នីតិបុគ្គល និងប្រជាពលរដ្ឋផ្តល់ទិន្នន័យតែមួយលើកដល់អាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច ដោយមិនស្នើសុំ ឬតម្រូវឱ្យផ្តល់ទិន្នន័យដដែលច្រើនលើកទេ។ គោលការណ៍នេះ ជួយកាត់បន្ថយការបញ្ចូលទិន្នន័យដែលគ្មានសង្គតិភាព ចំណាយរដ្ឋបាល និងបន្ទុកការងាររបស់អាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចនិងភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងការប្រមូល រក្សាទុក និងប្រើប្រាស់ទិន្នន័យ។
២. គោលការណ៍អន្តរប្រតិបត្តិការជាប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីតែមួយ (Interoperability as an Ecosystem Principle) ៖ គោលការណ៍នេះធានាថា គ្រប់ប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថលទាំងអស់របស់រដ្ឋាភិបាលអាចមានប្រតិបត្តិការឯករាជ្យ និងអាចធ្វើប្រតិបត្តិការជាមួយគ្នាដោយសុវត្ថិភាពជាមួយប្រព័ន្ធដទៃទៀត ជាប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីមួយ ដើម្បីបំពេញមុខងារឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមកក្នុងការបម្រើសេវាសាធារណៈឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព។
ក្នុងន័យនេះ ប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថលដែលប្រើប្រាស់ដោយក្រសួងស្ថាប័ន ត្រូវមានអន្តរប្រតិបត្តិការនិងការផ្លាស់ប្តូរទិន្នន័យទៅវិញទៅមក។ ម៉្យាងទៀត គោលការណ៍នេះ អនុញ្ញាតឱ្យប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថលរបស់រដ្ឋាភិបាល អាចធ្វើអន្តរប្រតិបត្តិការនិងផ្លាស់ប្តូរទិន្នន័យជាមួយប្រព័ន្ធព័ត៌មាន ឌីជីថលវិស័យឯកជន ដើម្បីជំរុញនវានុវត្តន៍និងអភិបាលកិច្ចទិន្នន័យ ក្នុងន័យបង្កើនប្រសិទ្ធភាពប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម របស់វិស័យឯកជន។
៣. គោលការណ៍ចាប់ផ្ដើមនិងពង្រីកដើម្បីប្រសិទ្ធផល (Land and Expand for Efficiency Principle) ៖ គោលការណ៍នេះបើកលទ្ធភាពដល់ក្រសួងស្ថាប័ន ក្នុងការផ្តួចផ្ដើមរៀបចំអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថល ដោយចាប់ផ្ដើមពីតូចនិងពង្រីកទៅធំ សម្រាប់បំពេញតម្រូវការក្នុងការគ្រប់គ្រងនិងការផ្តល់សេវាសាធារណៈរបស់ខ្លួនប្រកប ដោយប្រសិទ្ធផល ឈរលើមូលដ្ឋាននិងក្របខណ្ឌកំណត់ជាក់លាក់មួយនិងស្របតាមគោលការណ៍ទាំងពីរខាងលើ។
ក្នុងន័យនេះ ការផ្តួចផ្តើមរៀបចំប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថល ត្រូវផ្តោតលើចំណុចអាទិភាពចាំបាច់និងប្រសិទ្ធផលជាគន្លឹះ ទើបអាចពង្រីកវិសាលភាពតាមរយៈការប្រើប្រាស់សមាសធាតុដែលមានស្រាប់ (Reusability) ឬពង្រីកបន្ថែម ដើម្បីចែករំលែកការប្រើប្រាស់ជាមួយប្រព័ន្ធផ្សេងៗ ដោយធានាបានប្រសិទ្ធផលនិងសន្តិសុខនៃប្រព័ន្ធទាំងមូល ។