ភ្នំពេញ – លទ្ធភាពទទួលបានឱកាសការងារល្អ ក៏ដូចជាក្លាយខ្លួនទៅជាសហគ្រិនដ៏ពូកែម្នាក់ជាក្តីបំណងប៉ងប្រាថ្នារបស់យុវជនគ្រប់រូបក្រោយពីបញ្ចប់ការសិក្សា ។ តើធ្វើដូចម្តេចដើម្បីអាចទទួលបាននូវឱកាសការងារល្អ ក៏ដូចជាក្លាយខ្លួនទៅជាសហគ្រិនភាព? ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានផ្តល់គន្លឹះចំនួន ៥ ដើម្បីជួយឱ្យយុវជនទទួលបានឱកាសការងារល្អប្រសើរ ក៏ដូចជាក្លាយជាសហគ្រិនភាព ។
ចំណុចគន្លឹះទាំង៥នេះ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា ទី១ យុវជនត្រូវមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈមួយច្បាស់លាស់។ យុវជនចាំបាច់ត្រូវតែចេះជំនាញអ្វីមួយឱ្យច្បាស់លាស់ ដូចពាក្យចាស់ពោលថា “ចេះឱ្យប្រាកដ ប្រាក់រត់តាមហៅ”។ ទី២ យុវជនកម្ពុជាត្រូវមានជំនាញទន់ ដោយសារជំនាញទន់ជាជំនាញមួយដ៏សំខាន់បន្ទាប់ពីចេះជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ហើយជំនាញទន់មានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការទំនាក់ទំនង។
ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំបណ្តុះបណ្តាល បានបន្ថែមថា ទី៣ យុវជនគួរចេះភាសាមួយផ្សេងទៀតក្រៅពីភាសាជាតិ ដែលអាចធ្វើការទំនាក់ទំនងការងារជាមួយគេ។
ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន បានបញ្ជាក់ ៖ “ភាសាអ្វីក៏សំខាន់ដែរ តែគួរចេះភាសាណាមួយដែលអាចប្រើប្រាស់សម្រាប់ការងារ ឬភាសាទំនាក់ទំនងបានល្អ គឺយើងអាចទៅធ្វើការជាមួយគេបានហើយ” ចំណុចទី៤ យុវជនត្រូវថែរក្សាសុខភាពឱ្យបានល្អ ព្រោះសុខភាពសំខាន់គ្រប់កិច្ចការទាំងអស់ ។ ចំណែកចំណុចទី៥ យុវជនគួរសាកល្បងចូលរួមហាត់ការ និងការងារសង្គម ។ ការងារសង្គមធ្វើដើម្បីដឹងពីបរិបទ ដឹងពីមនុស្ស និងដឹងពីស្ថានភាពទាំងអស់៕