រាជរដ្ឋាភិបាលផ្តល់ការរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈដោយឥតគិតថ្លៃដល់ពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់រុនតាឯក និងពាក់ស្នែង
រាជរដ្ឋាភិបាលប្រកាសផ្តល់អាហារូបករណ៍ដល់ពលរដ្ឋដែលរស់នៅតំបន់តាឯក ដែលស្ថិតនៅឃុំរុនតាឯក ស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប បានចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសដោយឥតគិតថ្លៃដើម្បីឱ្យពួកគាត់មានជំនាញវិជ្ជាជីវៈមួយច្បាស់លាស់ និងអាចមានការងារសមរម្យឆាប់រហ័សសម្រាប់លើកស្ទួយជីវភាពនាពេលអនាគត។
ការផ្តល់នេះក្នុងអំឡុងពេលពិធីជំនួបសំណេះសំណាលរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី ជាមួយពលរដ្ឋដែលរស់នៅតំបន់រុនតាឯក និងពាក់ស្នែង កាលពីដើមខែធ្នូនេះ ។ វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញបច្ចេកទេសដោយឥតគិតថ្លៃសម្រាប់ពលរដ្ឋ ដែលរស់នៅតំបន់រុនតាឯក និងពាក់ស្នែង ឱ្យបានរៀនជំនាញបច្ចេកដោយឥតគិតថ្លៃ គឺជាវគ្គរៀនខ្លីៗរយៈពេល៤ខែចប់ ឆាប់ចប់ ឆាប់មានជំនាញ និងមានការងារធ្វើ។
ពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់រុនតាឯក និងពាក់ស្នែង នឹងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញរយៈពេលខ្លី
បើតាមមូលអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់រុនតាឯក បានមកចុះឈ្មោះចូលរៀនលើមុខជំនាញចំនួន១៨ មានដូចជា តបណ្តាញអគ្គិសនីក្នុងអគារ, បរិក្ខារត្រជាក់, ថែទាំជួសជុលរថយន្ត, ជួសជុលអគ្គិសនីរថយន្ត, ការតំឡើងកាមេរ៉ាសុវត្ថិភាព, តបណ្តាញទឹក, ការងារកំបោរ, ជាងម៉ូតូ, កាត់ដេរ, សាឡន, ម្ហូបខ្មែរ, ធ្វើនំ, កាត់សក់បុរស, ក្រាហ្វិកកុំព្យូទ័រ, សំអាងកាយ, ការងាររដ្ឋបាល និងឆុងកាហ្វេ ជាដើម។
លោកបណ្ឌិត យង់​ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍សាទរ​ចំពោះបងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់​នៅ​តំបន់រុនតាឯក និងពាក់ស្នែង ដែលទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដោយថា វាជាការផ្តល់ជូន​នូវ​មូលធន​ដ៏សំខាន់​សម្រាប់ជីវភាព សម្រាប់ទ្រទ្រង់ជីវិត ការរស់នៅ និង​អភិវឌ្ឍន៍​នៅតំបន់​នោះផ្ទាល់។ តាមប្រសាសន៍របស់​លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ ការផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅរុនតាឯកសិក្សាជំនាញវិជ្ជាជីវៈនេះ គឺអាចនឹងធ្វើ​ឱ្យ​ទីតាំងនោះ មានភាពរស់រវើក មានស្ថិរភាពសម្រាប់ការតាំងទីនៅទីនោះដោយផ្ទាល់។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើផ្អែក​ទៅលើស្ថានភាពភូមិសាស្រ្ត ក៏ដូចជា​ផ្អែក​ទៅ​លើ​មរតកវប្បធម៌ប្រវត្តិសាស្រ្តរបស់កម្ពុជា ខណៈរាជរដ្ឋាភិបាលក៏​មានគោលការណ៍ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈដូនតាផងដែរនោះ លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ យល់ឃើញថា ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅ​តំបន់រុនតាឯក និងពាក់ស្នែង គួរ​តែចូលរួម​នៅ​ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈដូនតា ដើម្បីបង្ហាញស្នាដៃវប្បធម៌របស់ខ្មែរ សម្រាប់ទេសចរណ៍ ក៏ដូចជាថែរក្សា​មរតកវប្បធម៌ខ្មែរផង។ ជាមួយគ្នានេះ ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់​នៅ​តំបន់រុនតាឯក និងពាក់ស្នែង ក៏​គួរ​តែទទួល​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ទៅលើ​ការផ្តល់សេវាកម្មទេសចរណ៍ ដូចជា ចុងភៅ, ភេសជ្ជៈ, បដិសណ្ឋារកិច្ច ក៏​ដូចជា​ការ​ដាំដុះកសិកម្មដែលបម្រើ​ឱ្យ​វិស័យទេសចរណ៍, សិប្បកម្ម​ផលិតជាវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍​ជាដើម ដែលជំនាញទាំងនេះ សុទ្ធសឹងតែ​បម្រើ​ឱ្យ​វិស័យ​សេវាកម្មទេសចរណ៍។
ជំនាញវិជ្ជាជីវៈដូនតា ក៏ជាជំនាញមួយដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់បញ្ចូលក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ
សូមបញ្ជាក់ថា តំបន់អភិវឌ្ឍន៍រុនតាឯក និង​ពាក់ស្នែង គឺជា​តំបន់​ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល​បានរៀបចំ​បង្កើត​ជាភូមិឋាន និង​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ឱ្យ​ក្លាយ​ទៅជា​តំបន់អភិវឌ្ឍន៍ថ្មី​ក្នុងខេត្តសៀមរាប សម្រាប់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលបានស្ម័គ្រ​ចិត្ត​រើលំនៅឋាន​របស់ខ្លួន​ពីតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ៕