រាជរដ្ឋាភិបាលបង្ហាញគោលជំហរការពារ និង​អភិរក្ស វប្បធម៌ ទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណី ជំនឿ និង​ភាសា បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិច
ក្នុងសារលិខិត​អបអរសាទរទិវាអន្តរជាតិ ជនជាតិដើមភាគតិច​ពិភពលោក​លើកទី៣០ និង​លើកទី២០ នៅ​កម្ពុជា សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានបញ្ជាក់ពីគោលជំហរ ក្នុងការ​ការពារ និង​អភិរក្ស​ វប្បធម៌ ទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណី ជំនឿ និង​ភាសា​ ​​​​របស់បងប្អូន​ជនជាតិដើមភាគតិច​នៅ​កម្ពុជា។
សម្តេចធិបតីលើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានគោរព និងការពារ​សិទ្ធិជនជាតិដើមភាគតិច​ ដូចមានចែង​ក្នុងរដ្ឋធម្មនុញ្ញ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មាត្រា៣១ ដោយ​បានធានា​ពីសិទ្ធិស្មើគ្នា​ទាំងអស់​របស់ប្រជាជន​កម្ពុជា ដោយ​មិនគិត​ពីពូជសាសន៍ ពណ៌សម្បុរ ភេទ ភាសា ជំនឿ និង​សាសនា។ ជាមួយ​គ្នានេះ គោល​នយោបាយ​ជាតិ​ស្តីពីការ​អភិវឌ្ឍជនជាតិដើមភាគតិច ក៏​បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់នូវគោលបំណងការពារ អភិរក្សវប្បធម៌ ទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណី ជំនឿ និង​ភាសា ក៏​ដូចជា​លើកស្ទួយ​ដល់ជីវភាព​រស់នៅ​របស់បងប្អូន​ជនជាតិដើមភាគតិចផងដែរ។ លើសពីនេះ ក្រសួងអភិវឌ្ឍ​ជនបទ ក៏​បាន​ចេញលិខិត​ទទួល​ស្គាល់អត្តសញ្ញាណជនជាតិដើមភាគតិច​បានចំនួន ១៩៤សហគមន៍ និង​ចូលរួមអនុម័តបទបញ្ជាផ្ទៃ​ក្នុង ស្តីពី​ការ​ប្រើប្រាស់ និង​គ្រប់គ្រង​ដី​ជាសមូហភាពសហគមន៍​ជនជាតិដើមភាគតិច​បានចំនួន ១០១សហគមន៍។
ទាំងនេះ សបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន និ​ងកំពុង​យកចិត្តទុកដាក់​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដល់បងប្អូន​ជនជាតិ​ដើមភាគតិច ក្នុងការ​ការពារ អភិរក្ស និង​ថែរក្សា​តម្លៃ​សីលធម៌ វប្បធម៌ ប្រពៃណី​ដ៏ល្អផូរផង់ និង​រស់រវើក ជាពិសេស​បានផ្តល់​ឱកាស និង​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ក្នុងការ​បញ្ចេញមតិ ដើម្បីចូលរួម​ចំណែក​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស​ជាតិ។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានធ្វើការកត់សម្គាល់ដែរថា ក្នុងរយៈពេល​ចុងក្រោយនេះ ការងារ​អភិវឌ្ឍន៍ និង​អភិរក្ស​ជនជាតិ​ដើមភាគតិច​មានការ​រីកចម្រើន និង​សម្រេច​បាន​នូវ​សមិទ្ធផល​ជាច្រើនគួរ​ជាទីមោទនៈ។ ទាំងអស់នេះ គឺកើតចេញពីការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត ការយកចិត្តទុកដាក់ និង​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​យ៉ាង​សកម្ម​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និង​មានការចូលរួម​សហការ និង​គាំទ្រ​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ​ពីដៃគូអភិវឌ្ឍ អង្គការ​មិន​មែនរដ្ឋាភិបាល និង​ការ​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​ពីគ្រប់ភាគី​ពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដែលនេះ​បានឆ្លុះបញ្ចាំង​ឱ្យ​ឃើញ​អំពីការ​យល់ដឹង​នូវសារៈសំខាន់ នៃការងារ​អភិវឌ្ឍន៍ និង​អភិរក្ស​ជនជាតិដើមភាគតិច។
សូម​បញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានកំណត់​យកថ្ងៃទី៩ ខែសីហា ក្នុង​ការ​ប្រារព្ធ​ទិវា​អន្តរជាតិ​ជនជាតិដើមភាគតិច​ពិភពលោក ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយ​អំពីប្រពៃណី ទំនៀមទម្លាប់ ស្វែងយល់អំពីជីវភាព​រស់នៅ​របស់បងប្អូន​ជនជាតិដើមភាគតិច និង​ដើម្បីការពារ​អភិរក្សនូវប្បធម៌ ទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណី ជំនឿ និង​ភាសារបស់បងប្អូន។ នៅឆ្នាំនេះ ទិវាជនជាតិដើមភាគតិច ត្រូវ​បាន​កំណត់​ក្រោម​ប្រធានបទ «ការការពារសិទ្ធិរស់នៅ និង​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទងតាមបែបប្រពៃណីជនជាតិដើមភាគតិច​ដោយស្ម័គ្រចិត្ត»។
ជនជាតិដើមភាគតិច ដែលកំពុងរស់​នៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា រួមមាន ៖ កួយ ទំពួន គ្រឹង ចារាយ ព្នង ព្រៅ កាវ៉ែត ស្ទៀង ក្រោល មិល កាចក់ ព័រ ខោញ ជង សួយ ថ្មូន លុន ស្អូច រដែ ខិ រអង ស្ពុង ស្អឺន សំរែ និង​ជនជាតិ​ដើមភាគតិច​មួយ​ចំនួនផ្សេង​ទៀត។ បងប្អូន​ជនជាតិ​ដើមភាគតិច​ទាំងអស់​មានប្រមាណជា ១,៤ភាគរយ នៃចំនួន​ប្រជាជន​កម្ពុជាសរុប និង​រស់នៅ​ក្នុង​ខេត្តមួយចំនួនដូចជា ៖ រតនគិរី មណ្ឌលគិរី ក្រចេះ ព្រះវិហារ កំពង់ធំ ស្ទឹងត្រែង ឧត្តរមានជ័យ ត្បូងឃ្មុំ ពោធិ៍សាត់ កំពង់ស្ពឺ កោះកុង បាត់ដំបង ព្រះសីហនុ បន្ទាយមានជ័យ សៀមរាប និង​នៅ​តាម​តំបន់មួយ​ចំនួនទៀត៕