ព្រះអង្គ គូ សុភាព ៖ យុវជនត្រូវចេះរៀបចំការគិតឱ្យល្អតាំងពីក្មេង ទើបមិនប្រឈមបញ្ហាច្រើននៅថ្ងៃអនាគត
ក្នុងបាឋកថាពិសេស ស្ដីពី «យុវជន និងព្រះពុទ្ធសាសនា» នាព្រឹកថ្ងៃទី០៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ ដើម្បីអបអរខួបលើកទី២៥ នៃទិវាអន្តរជាតិសម្រាប់យុវជន ឆ្នាំ២០២៤ ព្រះភិក្ខុវជិរប្បញ្ញោ គូ សុភាព មានសង្ឃដីកាថា យុវជនត្រូវចេះរៀបចំការគិតឱ្យល្អតាំងពីក្មេងទើបមិនប្រឈមបញ្ហាច្រើននៅថ្ងៃអនាគត។
ព្រះអង្គ គូ សុភាព មានសង្ឃដីកាបន្ថែមថា នៅពេលយើងទទួលបានពាក្យសម្ដីឌឺដង មើលងាយ របស់អ្នកដទៃ គឺបង្ហាញថាគេមានចិត្តអាក្រក់, តែប្រសិនបើចិត្តយើងព្រមទទួលធ្វើទង្វើអាក្រក់តបវិញ នោះយើងនឹងអាក្រក់ដូចគេដែរ។ ដូច្នេះ យើងកុំទទួលយកមកទុកក្នុងចិត្ត នោះយើងនឹងនៅតែរក្សាចិត្តបានល្អ។
ព្រះអង្គ គូ សុភាព មានសង្ឃដីកាបញ្ជាក់ថា យុវជនត្រូវមានចំណេះដឹង និងជំនាញមួយច្បាស់លាស់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ត្រូវរក្សាសុខភាពឱ្យល្អ និងជៀសវាងការឈឺ ដោយកុំផឹកស្រា សេព​គ្រឿងញៀន និងភេសជ្ជៈមានជាតិផ្អែមខ្ពស់ បរិភោគអាហារឱ្យម៉ត់ល្អ​ និងហូបតាមប្រមាណ។
«មនុស្សត្រូវចេះធ្វើខ្លួនឱ្យសប្បាយ កុំក្ដៅក្រហាយ​ កុំសប្បាយជ្រុល សម្រាកឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ ធ្វើជាមនុស្សល្អ​ កុំលួចឆក់អ្នកដទៃ ត្រូវរៀនរស់នៅជាមួយមនុស្ស ចេះគោរពឱ្យតម្លៃ និងលើកទឹកចិត្តអ្នកដទៃ នេះជាធម៌នាំឱ្យអាយុវែង»។
ព្រះអង្គ គូ សុភាព
ព្រះអង្គ គូ សុភាព មានសង្ឃដីកាបន្ថែមថា ដើម្បីជួយយុវជនឱ្យក្លាយជាមនុស្សរឹងមាំ មានទីពឹងសម្រាប់ខ្លួនឯង ទៅណាមកណាគេស្រឡាញ់ចូលចិត្ត និងអាចដោះស្រាយបញ្ហាដោយខ្លួនឯងបាន ត្រូវមាន ១. ចរិកឬកពារសមរម្យ ថ្លៃថ្នូរ​​ ពាក្យសម្ដីទន់ភ្លន់, ២. រៀនសូត្រឱ្យច្រើន ចេះដឹងឱ្យច្រើន, ៣.​ សេពគប់មនុស្សល្អ, ៤. ចេះស្គាល់ទោសកំហុសខ្លួនឯង, ៥. ប៉ិនប្រសព្វជាមួយការងារ, ៦. ស្រឡាញ់អ្វីដែលត្រឹមត្រូវ, ៧. មានសេចក្ដីព្យាយាម តស៊ូមិនបោះបង់, ៨. ដឹងគុណឪពុកម្ដាយ, ៩. មានស្មារតីល្អ និង ១០. មានបញ្ញា៕