ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូនដល់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ សៅស៍អ៊ីសថ៍អេយសៀ នៅសណ្ឋាគារសុខាសៀមរាប នាព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែកុម្ភៈ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលចាត់ទុកធនធានមនុស្សប្រកបដោយបំណិននៅសតវត្សរ៍ទី២១ ជាពិសេសផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា នវានុវត្តន៍ គឺជាកត្តាជំរុញឧត្តមភាពប្រកួតប្រជែងរបស់ប្រទេសជាតិ។
បើតាមប្រសាសន៍សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី សមត្ថភាពជំនាញសតវត្សរ៍ទី២១ នឹងជួយឱ្យប្រជាជនបង្កើនចំណេះដឹងថ្មីៗ និងប្រែក្លាយចំណេះដឹងទៅជាការអនុវត្តប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ គាំទ្រដល់ការធ្វើអន្តរកម្មសេដ្ឋកិច្ចប្រទេស ការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម និងការដោះដូរ ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏បានដាក់ចេញនូវការអនុវត្តគោលនយោបាយ និងចក្ខុវិស័យជាច្រើន ដើម្បីពង្រឹងការអភិវឌ្ឍន៍ និងទំនើបកម្មវិស័យឧស្សាហកម្មរបស់ប្រទេស ពីឧស្សាហកម្មអតិពលកម្ម ទៅជាឧស្សាហកម្មផ្អែកលើពុទ្ធិ និងគំនិត។
“…តាមរយៈសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ដែលប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ឌីជីថល ពុទ្ធិ ជាមូលដ្ឋាន នឹងសម្រេចបានគោលដៅអភិវឌ្ឍសង្គមប្រកបដោយចីរភាព”
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏លើកទឹកចិត្តឱ្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការឱ្យបានជិតស្និទ្ធជាមួយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីធ្វើការកែទម្រង់ប្រព័ន្ធអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស ដោយផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមលើចំណេះដឹង ជំនាញ បំណិន ពាក់ព័ន្ធនឹងវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម គណិតវិទ្យា សំដៅពង្រឹងឧត្តមភាពប្រកួតប្រជែង និងសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងរបស់សេដ្ឋកិច្ច ទាំងក្នុងតំបន់ និងសាកលលោក។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ថា ការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សជារឿងចាំបាច់ដើម្បីប្រើប្រាស់ទាញយកអស់សក្តានុពល ដែលអាចនិយាយថា ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល គឺពាក់ព័ន្ធជាមួយជីវិតយើងគ្រប់គ្នា។ ទន្ទឹមនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលផ្តល់អាទិភាពខ្ពស់ទៅលើការលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំ បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សំដៅពន្លឿនការពង្រីកធនធានមនុស្ស និងការពង្រឹងមូលធនមនុស្ស ដែលអាចឆ្លើយតបទាន់ពេលវេលាទៅនឹងសេចក្តីត្រូវការ និងវិវឌ្ឍនៃសង្គមសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងសេចក្តីត្រូវការនេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអប់រំជាច្រើនមានជាអាទិ៍ គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកវិទ្យា សាលារៀន បណ្ណាល័យជាដើម។ ជាលទ្ធផលគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ទាំងរដ្ឋ ទាំងឯកជនបានកំពុងរីកលូតលាស់ឆាប់រហ័ស ហើយគុណភាពនៃការបណ្តុះបណ្តាលក៏មានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងតាមរយៈការកើនឡើងនៃចំនួននិស្សិតកម្ពុជាចូលរួម និងទទួលបានជ័យលាភីនៅក្នុងការប្រកួតប្រជែងសមត្ថភាព លើមុខជំនាញវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម គណិត ទាំងនៅក្នុងតំបន់ និងអន្តរជាតិ។
សម្តេចធិបតីបានបញ្ជាក់ជាថ្មីថា រាជរដ្ឋាភិបាលនៅតែបន្តកំណត់យកមនុស្សជាអាទិភាព នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍរបស់កម្ពុជា តាំងពីយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណ មកដល់បញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ ហើយជាមួយគ្នាសម្តេចក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បន្តលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំ ដោយចាប់ផ្តើមពីការលើកកម្ពស់គុណភាពគ្រូ គុណភាពនាយកសាលា ផ្តោតលើវិធីសាស្រ្តបង្រៀន និងត្រូវបំពាក់សម្ភារៈបរិក្ខាឱ្យបានសមស្រប សម្រាប់ការអប់រំ និងការបង្ហាត់បង្រៀនឱ្យស្របទៅនឹងចក្ខុវិស័យ នៃការអប់រំសតវត្សរទី២១៕