រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ​ ទទួល​បាន​ពាន “​កិត្តិគុណ” ​​ប្រសិទ្ធនាមថា “​គរុ​វិជ្ជាចារ្យកវី​និពន្ធ​”
សមាគម​អ្នក​និពន្ធ​ខ្មែរ បានសម្រេចប្រគល់ជ័យលាភី​​ពាន «​កិត្តិគុណ» ដែល​ប្រសិទ្ធនាមថា «​គរុ​វិជ្ជាចារ្យកវី​និពន្ធ​» ជូនដល់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ក្នុងឱកាស​អបអរសាទរទិវាជាតិអំណាន​លើកទី១០។ ពាន ​«​កិត្តិគុណ» នេះ ជាការ​បង្ហា​ញ​ពី​ការ​ទទួល​ស្គាល់​គុណ​វឌ្ឍ និង​គុណ​សម្បត្តិ ក្នុង​បុព្វហេតុ​អក្សរសាស្រ្ត និង​អក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ។
ពាន ​«​កិត្តិគុណ»​ ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ដោយ​សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធាន​កិត្តិយសនៃ​សមាគមអ្នក​និពន្ធខ្មែរ ​ក្នុង​គោល​បំណងរំឭក​នូវ​សេចក្ដី​ចងចាំ​អំពី​ការ​លះ​បង់ និង​គុណ​បំណាច់ដ៏​មហា​ថ្លៃ​ថ្លា​របស់​បណ្ដា​កវី​ អ្នក​និពន្ធ​គ្រប់​ជំនាន់ជា​ប្រវត្តិសាស្រ្ត​ ក្នុង​បុព្វហេតុ​នៃស្មារតី​ព្រលឹង​ជាតិ​ខ្មែរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ទទួល​បាន​ពាន «​កិត្តិគុណ» ​​ប្រសិទ្ធនាមថា«​គរុ​វិជ្ជាចារ្យកវី​និពន្ធ​»
មកដល់​បច្ចុប្បន្ន ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន​ បាន​និពន្ធ​ស្នាដៃ​ចំនួន ៣៩ស្នាដៃ ដែល​មាន​ទាំង​ភាសាខ្មែរ អង់គ្លេស​ និង​បារាំង។​
ក្នុង​​ពិធី​អបអរសាទរ ទិវាជាតិអំណាន​លើកទី១០ សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ឧត្តមប្រឹក្សាផ្ទាល់ព្រះមហាក្សត្រ បាន​ប្រគល់​ជ័យលាភីពាន «កិត្តិគុណ» ជូនដល់​ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​អប់រំ យុវជ​ន និង​កីឡា ដោយ​ទទួល​បាន​ឈ្មោះថ្មីថា «គរុវិជ្ជាចារ្យកវីនិពន្ធ»។​
សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ឧត្តមប្រឹក្សាផ្ទាល់ព្រះមហាក្សត្រ
សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន បានថ្លែងកោតសសើរចំពោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ដែលបានខិតខំបំពេញបេសសកម្មតាមតួនាទីភារកិច្ច និងជំរុញអភិវឌ្ឍន៍វិស័យអប់រំ យុវជន និងកីឡា ជាពិសេស ចូលរួមអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស ស្របតាមកម្មវិធីនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី ១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា នីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា។
ដោយឡែក​ដើម្បីលើកកម្ពស់អំណានឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពថែមទៀតដល់សិស្សានុសិស្ស និស្សិត និងយុវជន សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកនិពន្ធទាំងឡាយ សូមបន្ត និងបង្កើនការនិពន្ធ ការបោះពុម្ពស្នាដៃបន្ថែមទៀតឱ្យកាន់តែសម្បូរបែប ជាពិសេសការនិពន្ធជាភាសាខ្មែរ, ក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ សូមបន្តរៀបចំឱ្យមានបណ្ណាល័យ ឬមជ្ឈមណ្ឌលរក្សាឯកសារឌីជីថល សម្រាប់សម្រួលដល់ការរកឯកសារ សៀវភៅសម្រាប់ការអាន, ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ត្រូវបន្តពង្រីកការអនុវត្តឧត្តមានុវត្តន៍នៃកម្មវិធីអំណានថ្នាក់ដំបូងនៅបឋមសិក្សា កម្មវិធីកុមាររៀនកុមារចេះកម្មវិធីអក្ខរកម្មនៅតាមរោងចក្រ សហគ្រាស ពន្ធនាគារ ។ល។ គ្រឹះស្ថានសិក្សា មណ្ឌលសិក្សា ទីវត្តអារាមទាំងអស់សូមបន្ត និងខិតខំឱ្យអស់លទ្ធភាពក្នុងការបង្កើតបណ្ណាល័យ ឬជ្រុងអំណាន ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្ស និស្សិត សាមណសិស្ស សាមណនិស្សិត និងយុវជនគ្រប់រូបអាចទទួលបាន និងស្វែងរកឯកសារ និងសៀវភៅសម្រាប់ការអានបន្ថែម៕