សាលារៀនសហគមន៍២១ ជាបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំមួយរបស់ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប ដែលបានបង្កើតឡើងកាលពីឆ្នាំ២០២២ ហើយរហូតមកដល់បច្ចុប្បន្នសាលារៀនសហគមន៍២១ មានចំនួន ៨សាខា ស្ថិតនៅតំបន់ជាយរាជធានីភ្នំពេញ និងបណ្តាខេត្តមួយចំនួន។ លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា ការព្យាយាមបង្កើតបណ្តាញសាលារៀនសហគមន៍២១នេះឡើង គឺជាបេសកកម្មសង្គម ច្រើនជាងជំនួញ។
បេសកកម្មសង្គម ច្រើនជាងជំនួញ ក៏ព្រោះតែបណ្តាញសាលារៀនសហគមន៍២១ មានតម្លៃសិក្សាដ៏សមរម្យមួយ ប៉ុន្តែកម្មវិធីសិក្សាដែលបានដាក់បញ្ចូល និងបង្រៀនដល់សិស្សានុសិស្ស គឺមានលំនាំដូចទៅនឹងកម្មវិធីសិក្សានៃបណ្តាញសាលារៀនវ៉េសឡាញន៍ ដែរ។ ទាំងនេះក៏ព្រោះតែក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប មានដៃគូខាងក្រៅប្រទេសច្រើន ហើយក៏ជាក្រុមហ៊ុនដែលនាំចូលនូវកម្មវិធីសិក្សាដែលកំពុងប្រើប្រាស់ដោយសាលារៀននៅលើពិភពលោក ដូចជា ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជា Leader in Me ជាដើម។
ជាទស្សនវិស័យ លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បានរំលេចថា ការអប់រំមិនមែនគ្រាន់តែមានតុ កៅអី ហើយឱ្យសិស្សចូលរៀនក្នុងថ្នាក់នោះទេ, លោកឧកញ៉ាបញ្ជាក់ថា ការអប់រំចាំបាច់ត្រូវតែមានភាពពេញលេញ ដូច្នេះហើយកម្មវិធីសិក្សារបស់សាលាសហគមន៍២១ ត្រូវបានត្រួតពិនិត្យយ៉ាងល្អិតល្អន់ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការអប់រំបុត្រធីតារបស់យើងនៅថ្ងៃនេះ ផ្សារភ្ជាប់ជាមួយទិសដៅសេដ្ឋកិច្ចនៅថ្ងៃអនាគត។ ក្រៅពីចំណេះដឹង សិស្សនឹងទទួលបាននូវការអប់រំដែលផ្តោតលើចំណុចស្នូលសំខាន់ៗចំនួន ៤ ដែលហៅថា 4Cs of Education រួមមាន ៖ គំនិតច្នៃប្រឌិត (Creativity) បណ្តុះគំនិតឱ្យសិស្សចេះគិត និងស្វែងរកជម្រើសថ្មីៗក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហា, ការវិភាគស៊ីជម្រៅ (Critical Thinking) បង្រៀនសិស្សឱ្យចេះវិភាគឫសគល់នៃបញ្ហា ដើម្បីដោះស្រាយឱ្យបានត្រឹមត្រូវនិងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព, កិច្ចសហការ (Collaboration) លើកទឹកចិត្តឱ្យសិស្សចេះធ្វើការជាក្រុម និងជួយគ្នាទៅវិញទៅមក ជាជាងការប្រកួតប្រជែងគ្នា និងការប្រាស្រ័យទាក់ទង (Communication) ផ្តល់ជំនាញក្នុងការនិយាយ និងបង្ហាញគំនិតទៅកាន់អ្នកដទៃឱ្យមានភាពច្បាស់លាស់ និងការគោរព។
លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ប្រព័ន្ធអប់រំដែលបានដាក់បញ្ចូលនៅសាលារៀនសហគមន៍២១ ក៏ដូចជាបណ្តាញសាលារៀនវេសឡាញទាំងអស់ គឺមានគោលដៅឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍប្រាកដប្រជាមួយ ពោលគឺបុត្រធីតារបស់លោកអ្នកនឹងអាចប្រកបមុខរបរ ឬក៏ធ្វើការងារដោយមានសមត្ថភាពនៅពេលអនាគត ព្រោះអ្វីដែលសិស្សានុសិស្សរៀននៅទីនេះ ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ គឺជាការសន្សំនូវចំណេះ ជំនាញ អត្តចរិត ចំណងទំនាក់ទំនងផ្សេងៗ ហើយវានឹងហុចផលនៅពេលដែលពួកគេធំឡើង។ តែយ៉ាងណាក៏ដោយ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ក៏បានស្នើដល់មាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាល សូមយកចិត្តទុកដាក់ជួយអភិវឌ្ឍកូន ក្នុងនាមជាម្តាយឪពុក ដើម្បីចាប់ដៃជាមួយសាលារៀន ជាមួយលោកគ្រូអ្នកគ្រូ បំពេញការអប់រំឱ្យកាន់តែពេញលេញដល់កូនៗ។
ជាមួយគ្នានេះ លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន ក៏បានបង្ហាញអំពីគោលដៅរបស់សាលារៀនសហគមន៍២១ ដែលគ្រោងនឹងដាក់បញ្ចូលនូវកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈដល់សិស្សនៅកម្រិតមធ្យមសិក្សា ដើម្បីឱ្យសិស្សដែលបញ្ចប់ថ្នាក់ទី១២ ពួកគេអាចមានជម្រើសច្រើនក្នុងជីវិតដូចជាអាចបន្តការសិក្សានៅឧត្តមសិក្សា ធ្វើការរកប្រាក់ចំណូល ឬជួយក្រុមគ្រួសារគ្រប់គ្រង អាជីវកម្មបាន ដោយប្រើប្រាស់ជំនាញបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈដែលពួកគាត់បានរៀននៅក្នុងថ្នាក់វិទ្យាល័យ។
សរុបមកវិញ លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន ជឿជាក់ថា បណ្តាញសាលារៀនសហគមន៍២១ គឺជាការចូលរួមចំណែកដ៏មានសារៈសំខាន់ពីវិស័យឯកជន ក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា ដែលមិនត្រឹមតែផ្តល់ចំណេះដឹង ប៉ុន្តែក៏បណ្តុះបណ្តាលសិស្សឱ្យមានជំនាញ និងចរិតលក្ខណៈល្អសម្រាប់ត្រៀមខ្លួនជាពលរដ្ឋសកលនាពេលអនាគត៕