«ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៅក្នុងពិភពលោកក្រោយវិបត្តិកូវីដ-១៩» ជាប្រធានបទនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលថ្នាក់ដឹកនាំវ័យក្មេងនៃមូលនិធិអាស៊ី-អឺរ៉ុបលើកទី៤
ឯកឧត្តម សុខ សូកេន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការបរទេស និង សហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ​ក្នុងពិធីដាំដើមឈើសាមគ្គីភាពរវាងយុវជនអាស៊ី-អឺរ៉ុប នៅមុខប្រាសាទអង្គរវត្ត ខេត្តសៀមរាប កាលពីថ្ងៃទី១៨ ​វិច្ឆិកា​ បានឱ្យ​ដឹងថា កិច្ចប្រជុំកំពូលថ្នាក់ដឹកនាំវ័យក្មេងនៃមូលនិធិអាស៊ី-អឺរ៉ុបលើកទី៤ នឹងមានការចូលរួមពីសំណាក់យុវជនកម្ពុជា និងយុវជននៃបណ្តាប្រទេសក្នុងទ្វីបអាស៊ី-អឺរ៉ុប ដែលកំណត់ទៅតាមគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (SDGs) ចំនួន៤ រួមមាន ទី១. សុខភាព និងសុខុមាលភាពមាំមួន (SDG3) ទី២. ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព (SDG4) ទី៣. ការងារសមរម្យ និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ច (SDG8) និងទី៤. សកម្មភាពអាកាសធាតុ (SDG13) ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ បើ​តាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម សុខ សូកេន ពិធីដាំដើមឈើសាមគ្គីភាពរវាងយុវជនអាស៊ី​​-អឺរ៉ុប នៅ​ខាងមុខ​ប្រាសាទអង្គរវត្ត គឺជាសក្ខីភាពមួយបង្ហាញពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្ពុជាក្នុងការរួមចំណែកដល់ការសម្រេចបាននូវផែនការការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាព (SDGs) ជាពិសេស SDG13 តាមរយៈការលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ យុវជនទាំងកម្រិតជាតិ និងអន្តរជាតិក្នុងការស្តារធនធានធម្មជាតិ ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថានដើម្បីឆ្លើយតបនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងចូលរួមលើកកម្ពស់ជីវភាព និងសុខុមាលភាពប្រជាជន ។
កិច្ចប្រជុំនេះ​ ក៏ជាវេទិកាអមមួយនៃវេទិកាអមទាំង៦ របស់កិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ី-អឺរ៉ុ​បលើកទី១៣ ​(ASEM13)​ ក្នុងនោះរួមមាន វេទិកាអាស៊ី-អឺរ៉ុប ស្តី​ពី​ស្ត្រី​ សន្តិភាព និងសន្តិសុខ, កិច្ចប្រជុំភាពជាដៃគូសភាអាស៊ី-អឺរ៉ុប លើកទី១១, ទិវាវប្ប​ធម៌​អាស៊ី-អឺរ៉ុប, កិច្ចប្រជុំកំពូលថ្នាក់ដឹកនាំ​វ័យ​ក្មេងនៃមូលនិធិអាស៊ី-អឺរ៉ុប, កិច្ច​ពិភាក្សាតុមូលក្រុមនិពន្ធនាយកសារព័ត៌មាននៃមូលនិធិអាស៊ី-អឺរ៉ុប លើក​ទី១០ និង ​វេទិកាធុរកិច្ច និងសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ី-អឺរ៉ុប លើកទី១៕