ប្រធាននាយកដ្ឋានយុវជន ៖ ជំនួបរវាងថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលអាស៊ាន ជាមួយយុវជនតំណាងអាស៊ាន ផ្ដល់ឱកាសដល់យុវជនលើកពីបញ្ហានានា​ និងអនុសាសន៍ឆ្លើយតប
ភ្នំពេញ – ប្រធាននាយកដ្ឋានយុវជន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីជំនួបថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលអាស៊ាន ជាមួយយុវជនតំណាងអាស៊ាន ផ្ដល់ឱកាសដល់យុវជនបានជួបជាមួយប្រមុខដឹកនាំកំពូលលើកឡើងពីបញ្ហានានា​ និងអនុសាសន៍ឆ្លើយតបអំពីបញ្ហាដែលបានមើលឃើញនៅក្នុងសង្គមជាក់ស្ដែង។
លោក ម៉ិល ផនសីហា បញ្ជាក់បន្ថែមថា បន្ទាប់ពីក្រុមប្រតិភូយុវជនបានដាក់បង្ហាញនូវសេចក្ដីថ្លែងការជូនថ្នាក់ដឹកនាំប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលរបស់អាស៊ាន ឃើញថាទទួលបាននូវលទ្ធផលជាវិជ្ជមាន។ លោកបន្តថា សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានមានប្រសាសន៍គាំទ្រចំពោះសេចក្ដីថ្លែងការនេះ​ និងទទួលយកនូវអនុសាសន៍គោលនយោបាយពីប្រតិភូយុវជនអាស៊ានផងដែរ។
សូម​បញ្ជាក់ថា តំណាង​យុវជន​អាស៊ាន ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ជួបពិភាក្សា​ផ្ទាល់​ជាមួយ​ប្រមុខដឹកនាំអាស៊ាន មុន​កិច្ច​ប្រជុំ​កំពូលអាស៊ាន​លើកទី៤០ និង​៤១ ចាប់ផ្តើម ដោយ​ក្នុ​ងនោះ តំណាង​យុវជនអាស៊ាន​បាន​លើក​ឡើង​នូវ​មូលបទ​ចំនួន​៨ចំណុច​ទៅ​ដល់ថ្នាក់ដឹកនាំអាស៊ាន ដែ​ល​រួមមាន ៖ អភិបាលកិច្ច ​ប្រជា​សាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ អនាគតនៃការងារ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការតភ្ជាប់ ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាប័ន្ន ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ការកាត់បន្ថយគម្លាត​នៃការអភិវឌ្ឍក្នុងចំណោមរដ្ឋជាសមាជិកអាស៊ាន និងការផ្លាស់ប្តូរគ្នាទៅវិញទៅ​មករវាងប្រជា​ជន​និងប្រជាជន៕