អ្នកនាំពាក្យ ៖ ក្រសួងអប់រំនឹងចាត់វិធានការតាមផ្លូវច្បាប់ក្នុងករណីរកឃើញការក្លែងបន្លំសញ្ញាបត្រ
ករណីរកឃើញមានការក្លែងបន្លំសញ្ញាបត្រ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងដកសញ្ញាបត្រនោះទុក ហើយរៀបចំវិធានការតាមផ្លូវច្បាប់ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងបញ្ជាក់របស់លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ការលើកឡើងបញ្ជាក់នេះ គឺធ្វើ​ឡើង​ក្រោយ​ពីមានការ​ស្រាវជ្រាវរកឃើញថា មាននិស្សិតដែលបញ្ចប់ការសិក្សា​​មួយ​ចំនួន បានក្លែងបន្លំសញ្ញាបត្ររបស់ពួកគេពេលដាក់ពាក្យប្រឡង។
លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ បានធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយសាកលវិទ្យាល័យនានា ហើយជាទូទៅសាកលវិទ្យាល័យមួយចំនួនក៏បានផ្ញើបញ្ជីឈ្មោះសិស្ស ក៏ដូចជាសញ្ញាបត្រមកឱ្យនាយកដ្ឋានប្រឡងដើម្បីពិនិត្យមើលឯកសារវិញ។ លោកស្រីបន្ថែមថា សម្រាប់រយៈពេល ២ឆ្នាំកន្លងមកនៃការរៀបចំសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ គឺសិស្សានុសិស្សបានទទួលសញ្ញាបត្រដែលមាន QR Code នៅខាងលើសញ្ញាបត្រនោះ ក្រោមកិច្ចសហការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ រៀបចំសញ្ញាបត្រអេឡិចត្រូនិចមាន QR Code ដើម្បីឱ្យបេក្ខជន ក៏ដូចជាស្ថាប័ននានាបញ្ជាក់ភាពត្រឹមត្រូវនៃសញ្ញាបត្រនេះបាន។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់បន្ថែមថា កន្លងមកនៅមុនពេលមាន QR Code នៅលើសញ្ញាបត្រមធ្យសិក្សាទុតិយភូមិនេះ គឺនៅពេលក្រសួងទទួលបានសញ្ញាបត្រ ឬការសុំបញ្ជាក់ពីសាកលវិទ្យាល័យនានា ជាពិសេសនៅពេលរកឃើញថាមានការក្លែងបន្លំសញ្ញាបត្រ ក្រសួងនឹងដកសញ្ញាបត្រនោះទុក ហើយរៀបចំវិធានការតាមផ្លូវច្បាប់។
តាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន របស់ទីស្ដីការគណរដ្ឋមន្រ្តី កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បាន​ឱ្យដឹងថា កន្លងមកគណៈកម្មាធិការប្រឡងថ្នាក់ជាតិសម្រាប់ការបណ្តុះបណ្តាលក្នុងវិស័យសុខាភិបាល ធ្លាប់បានរកឃើញមាននិស្សិតក្លែងបន្លំសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ត្រូវបានលុបឈ្មោះចេញពីបញ្ជីឈ្មោះនិស្សិតប្រឡងជ្រើសរើសជាប់ចូលរៀន នៅតាមគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិស័យសុខាភិបាលនានាជាបន្តបន្ទាប់។
ទីស្ដីការគណរដ្ឋមន្រ្តី ស្នើឱ្យសិស្សានុសិស្សដែលមានឯកសារក្លែងក្លាយ និងមានបំណងដាក់ពាក្យចូលរួមការប្រឡងថ្នាក់ជាតិ សូមកុំមកដាក់ពាក្យប្រឡងចូលរៀននៅតាមគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិស័យសុខាភិបាលនានា ដែលនឹងនាំឱ្យមានផលវិបាកកើតឡើងដល់ខ្លួនឯង ហើយនាំឱ្យខាតបង់ពេលវេលា ថវិកាខ្លួនឯង និងក្រុមគ្រួសារទាំងមូល ព្រមទាំងប៉ះពាល់ដល់កិត្តិយសសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរផ្ទាល់ខ្លួនឯងទៀតផង។ សិស្សានុសិស្សដែលមិនមានសញ្ញាបត្រទុតិយភូមិអាចអញ្ជើញទៅដាក់ពាក្យប្រឡងនៅផ្នែក ឬវិស័យផ្សេងទៀតបាន។
រូបភាព៖ សិស្ស និស្សិតដាក់ពាក្យប្រឡងចូលក្រសួងសុខាភិបាល។
បើតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន និស្សិតដែលធ្លាប់ត្រូវបានគណៈកម្មាធិការប្រឡងថ្នាក់ជាតិលុបឈ្មោះចេញពីបញ្ជីឈ្មោះនិស្សិតប្រឡងជ្រើសរើសជាប់កន្លងទៅ មិនត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យដាក់ពាក្យចូលរួមប្រឡងថ្នាក់ជាតិជាថ្មីឡើងវិញទៀតឡើយ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការក្លែងឯកសារសាធារណៈ ទោះបី បានទទួលសញ្ញាបត្រចេញទៅប្រកបវិជ្ជាជីវៈពេទ្យហើយក៏ដោយ ប្រសិនបើរកឃើញថា មានការប្រើឯកសារក្លែងបន្លំនឹងត្រូវបានអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចដកហូតសញ្ញាបត្រនៅពេលណាក៏បានដោយមិនគិតពីរយៈពេលសោះឡើយ។
ជាមួយគ្នានេះ គណៈកម្មាធិការប្រឡងថ្នាក់ជាតិ ក៏បានព្រមានចាត់វិធានការយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ តាមបញ្ញត្តិមាត្រា៦២៩នៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌ ស្តីពីបទក្លែងបន្លំឯកសារសាធារណៈដែលចែងថា “ការក្លែងបន្លំប្រព្រឹត្តនៅក្នុងលិខិតយថាភូត ឬការក្លែងបន្លំប្រព្រឹត្តនៅក្នុងឯកសារដែលចេញឱ្យដោយរាជការសាធារណៈដើម្បីធ្វើការកត់សម្គាល់សិទ្ធិអត្តសញ្ញាណ ឬឋានៈ ឬដើម្បីយល់ព្រមផ្ដល់ការអនុញ្ញាត ត្រូវផ្តន្ទាទោសដាក់ពន្ធនាគារពី៥(ប្រាំ) ទៅ១០(ដប់)ឆ្នាំ ដោយមិនលើកលែង មិនយោគយល់ មិនអត់អោន មិនអនុគ្រោះឡើយ ចំពោះបុគ្គលជាបេក្ខជនដែលបានប៉ុនប៉ង ឬក្លែងបន្លំសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឬឯកសារសាធារណៈពាក់ព័ន្ធដទៃទៀតតាមរូបភាពណាក៏ដោយ ក្នុងការដាក់ពាក្យចូលរួមប្រឡងថ្នាក់ជាតិ៕