សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ៖ ជំនាញគ្មានការរើសអើងភេទ បុរស និង​ស្រ្តី មាន​សិទ្ធិ និងឱកាសស្មើគ្នា​ក្នុងការ​ចាប់យក​ជំនាញ​ដែលខ្លួនពេញចិត្ត
សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានលើកឡើងថា ជំនាញ​មិន​រើសអើងភេទនោះទេ ដោយ​បុរស និង​ស្រ្តី មានសិទ្ធិ និង​ឱកាស​ស្មើគ្នា​ក្នុង​ការចាប់យក​ជំនាញ​ដែលខ្លួនពេញចិត្ត ដោយ​គ្មានការ​រើសអើង។
ក្នុងពិធីបិទសន្និបាត​បូកសរុបការងារ​ឆ្នាំ​២០២៣ និង​លើកទិសដៅ​ការងារបន្ត​ឆ្នាំ២០២៤ របស់ក្រសួងកិច្ចការនារី កាលពីរសៀលថ្ងៃទី១១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍​ដោយ​ធ្វើការ​កត់សម្គាល់ថា បច្ចុប្បន្នមានស្រ្តីកាន់តែច្រើនបានចូលរៀនជំនាញខាងបច្ចេកវិទ្យា ដែលនេះបានបង្ហាញថា ជំនាញគ្មានការរើសអើងភេទ ដូច្នេះ​យើង​ត្រូវ​តែបន្តជំរុញ និង​ផ្តល់​ឱកាសដោយគ្មានការរើសអើង។ « ខ្ញុំមានការភ្ញាក់ផ្អើល នៅពេល​ដែលទៅមើលថ្ងៃមុននៅសាលាតិចឡូ មានការដាក់បង្ហាញសមត្ថភាពក្នុងការធ្វើរ៉ូបូត ធ្វើ AI ហើយ​ភ្ញាក់ គឺចំនួនស្រ្តីខាងអ្នក IT … អញ្ចឹងបានន័យថា ជំនាញគ្មានរើសអើងភេទទេ សិទ្ធស្មើគ្នា ខិតខំស្មើគ្នា នៅក្នុងកងទ័ពកម្ពុជាយើង ក៏មាននារីបើករថក្រោះដែរ អញ្ចឹងឱកាសស្មើគ្នា ការផ្តល់ឱកាសស្មើគ្នា នៅ​ក្នុងការចាប់យកនេះ យើងត្រូវបន្តជំរុញ និងផ្តល់ឱកាស​ដោយគ្មានការរើសអើង»
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចធិបតី​ក៏​បានមានប្រសាសន៍​បញ្ជាក់​ឱ្យដឹងដែរថា ប្រទេសកម្ពុជាទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់ខ្ពស់បំផុត ជាប្រទេសផ្ដល់សេរីភាពទូលំទូលាយសម្រាប់ស្ត្រីក្នុងការចាប់ផ្ដើមធ្វើអាជីវកម្មនិងធុរកិច្ច ព្រមទាំងទទួលបានតួនាទីកាន់តែច្រើននៅក្នុងសមាសភាពស្ត្រីជាថ្នាក់ដឹកនាំនៅគ្រប់កម្រិតទាំងនៅក្នុងអង្គនីតិបញ្ញត្តិ អង្គនីតិប្រតិបត្តិ និងអង្គតុលាការ។ សម្ដេចធិបតីបានអះអាងថា បច្ចុប្បន្នេះ ស្ត្រីនៅក្នុងតួនាទីធ្វើសេចក្ដីសម្រេចចិត្តក្នុងវិស័យមុខងារសាធារណៈមានចំនួន២៧ភាគរយ និងមន្ត្រីរាជការជាស្ត្រីមានចំនួន ៤២ ភាគរយ។
សម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្ដីបានថ្លែងបញ្ជាក់ថា វត្តមាននិងភាពជោគជ័យរបស់ស្ត្រីនៅក្នុងគ្រប់វិស័យ នៅក្នុងធុរកិច្ច ក្នុងសិល្បៈ កីឡា នៅក្នុងវិស័យសន្តិសុខ ការពារជាតិ ក៏ដូចជាតួនាទីនៅក្នុងការដឹកនាំ កាន់តែមានការរីកចម្រើន និងកាន់តែកើន ដែលនេះបញ្ជាក់ថាបើសិនជាផ្ដល់ឱកាសស្មើគ្នាស្ត្រីក៏មាននៅក្នុងការទាញយកនូវសក្ដានុពលដែលអាចធ្វើបាននិងមានជោគជ័យ។
សម្តេចធិបតីបន្តថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់ជាខ្លាំងទៅលើតួនាទីរបស់ស្ត្រី នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការធ្វើស្ថាប័ននូបណីយកម្ម និងការបញ្ជ្រាបយ៉េនឌ័រនៅតាមក្រសួង-ស្ថាប័ននានាទាំងនៅថ្នាក់ជាតិ និងក្រោមជាតិ ដោយបានផ្ដល់បរិយាកាសអំណោយផល និងកាលានុវត្តភាពដល់ស្ត្រី ចូលរួមប្រកបដោយសក្ដានុពល៕