សម្តេចតេជោ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាល​កំណត់ «មនុស្ស» ជាវិស័យ​អាទិភាព​ចម្បងបំផុត ក្នុង​​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា
ភ្នំពេញ – លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួម​ជាអធិបតី​ ពិធី​បើក​សន្និសីទ «ចក្ខុវិស័យ​កម្ពុជា​ឆ្នាំ​២០២២» សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីតម្រង់​ទិស​ដៅ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ដាក់ចេញ​នូវ​យុទ្ធសាស្រ្ត​ចតុកោណ​ចំនួន​៤ដំណាក់កាលរួចមក​ហើយ ជាពិសេស​ចាប់តាំង​ពី​ដំណាក់​កាលទី៣មក រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​កំណត់ «មនុស្ស» ជាវិស័យ​អាទិភាព​ចម្បងបំផុត ដោយ​ផ្តោត​ការ​យកចិត្តទុកដាក់លើ​ការ​អភិវឌ្ឍធនធាន​មនុស្ស ការបង្កើតការងារ និង​ការ​កាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ។
បើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​របស់សម្តេចតេជោ ជាក់ស្តែង​កម្ពុជា​បាន​បង្កើត​ការងារ​ជូនប្រជាជន​រាប់លាននាក់ ជាពិសេស​វិស័​យកាត់ដេរ និង​ផលិតស្បែកជើង, វិស័យ​កសិកម្ម និង​ទេសចរណ៍ ដែលបានចូលរួម​កាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រគួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់ ពីអត្រា ៥៣,២ភាគរយក្នុងឆ្នាំ​២០០៤ មក​នៅត្រឹម ១៧,៨ភាគរយប៉ុណ្ណោះ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២០។
ជាមួយ​គ្នា​ ក្នុង​រយៈពេល​ជាង​២ទសវត្សរ៍ចុងក្រោយ​ មុន​ការ​ឆ្លង​រាលដាល​ជំងឺកូវីដ១៩ កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​អត្រាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាង​៧ភាគរយក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ដែល​ការណ៍​នេះ បានធ្វើ​ឱ្យ​កម្ពុជា​ផ្លាស់ប្តូរ​ឋានៈពីប្រទេស​មានការ​អភិវឌ្ឍតិចតួច ទៅ​ជា​ប្រទេស​ដែលមានចំណូល​មធ្យមកម្រិតទាបនៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៥។
“ជាមួយ​សមិទ្ធិផល​ដ៏ត្រចះត្រចង់នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​កំណត់​ចក្ខុវិស័យ​ក្នុងការ​ប្រែក្លាយ​ជា​ប្រទេស​ដែលមាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិត​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៣០ និង​ជា​ប្រទេស​ដែលមាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៥០…”
គួរ​បញ្ជាក់ថា ក្នុង​នីតិកាលកន្លងមក រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​កំណត់​យក​អាទិភាព​ចំនួន ៤ គឺ ៖ ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និង​មនុស្ស ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍប្រទេស ដែល​លំដាប់ នៃសារៈសំខាន់​របស់អាទិភាព​ទាំង​នេះ ត្រូវ​បានផ្លាស់ប្តូរ​ទៅ​តាមដំណាក់​កាលនីមួយៗ នៃការ​អភិវឌ្ឍ។ ក្នុងនោះ នៅ​ដំណាក់​កាល២ខាងដើម យុទ្ធសាស្រ្ត​ចតុកោណ បាន​ផ្តោត​អាទិភាព​ទី១ លើ ផ្លូវ ហើយ​ ទឹក ភ្លើង និង​មនុស្ស​ គឺជាអាទិភាព​បន្ត​បន្ទាប់។ នៅ​ក្នុង​យុទ្ធសាស្រ្ត​ចតុកោណ ដំណាក់កាលទី៣ មនុស្ស បាន​ក្លាយ​ជា​អាទិភាព​ទី១ វិញ ហើយ ផ្លូវ ភ្លើង និង​ទឹក បាន​ក្លាយ​ជា​អាទិភាព​បន្ត​បន្ទាប់។
សម្រាប់ «យុទ្ធសាស្រ្ត​ចតុកោណ ដំណាក់កាលទី៤» របស់រាជរដ្ឋាភិបាល នីតិកាលទី៦ នៃរដ្ឋសភា នៅ​តែ​បន្ត​ផ្តោត​ការ​យកចិត្តទុកដាក់លើ​វិស័យ​អាទិភាពទាំង៤ ដោយ​តម្កល់ «មនុស្ស» ជាអាទិភាពទី១ នៅលើគេ ដោយ​ផ្តោត​ទៅ​លើ ការ​អភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស រួម​មាន ១.ការពង្រឹង​គុណភាព​វិស័យ​អប់រំ, វិទ្យាសាស្រ្ត និង​បច្ចេកវិទ្យា, ២.ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​បច្ចេកទេស, ៣.ការ​លើក​កម្ពស់សេវា​សុខភាព​សាធារណៈ និង​អាហារូបត្ថម្ភ និង ៤.ការ​ពង្រឹង​សមភាព​យេនឌ័រ និង​ការ​គាំពារ​សង្គម៕