សម្តេចតេជោ ស្នើ​ឱ្យ​មានគុណភាពអប់រំដូចគ្នា រវាងសាកលវិទ្យាល័យ​នៅ​ភ្នំពេញ និង​តាម​បណ្តា​ខេត្ត
ភ្នំពេញ – ក្នុងពិធីចែកសញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​បៀលប្រាយ នាព្រឹក​ថ្ងៃទី១៦ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៣ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានស្នើទៅ​ដល់​សាកលវិទ្យាល័យ​ទាំងអស់ពង្រឹងគុណភាព​ឱ្យដូចគ្នា រវាង​សាកលវិទ្យាល័យ​នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ និង​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​។
សម្តេចតេជោ​មានប្រសាសន៍ថា តាំងតែពីមុន​ឆ្នាំ​១៩៧០ ព្រះករុណាសម្តេចព្រះ នរោត្តម សីហនុ ព្រះអង្គធ្លាប់​បង្កើតសាកលវិទ្យាល័យ​នៅ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​រួចមក​ហើយ ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ កម្ពុជា​ក៏​មាន​សាកលវិទ្យាល័យ​នៅ​បាត់ដំបង សៀមរាប ត្បូងឃ្មុំ ព្រៃវែង ស្វាយរៀង កំពង់ចាម និងក្រចេះជាដើម, ក្នុងនោះសម្តេចលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​សាកលវិទ្យាល័យ​ឯកជន ចូលរួម​ក្នុង​ការ​រៀបចំ​បណ្តាញ​ឧត្តម​សិក្សា​នៅ​តាម​ខេត្ត ដែលវា​កាត់បន្ថយ​នូវ​ការ​លំបាក​របស់និស្សិត​ដែលត្រូវបន្ត​ការ​សិក្សា ហើយ​គ្មាន​កន្លែង​ស្នាក់​នៅ​ទីក្រុងភ្នំពេញ។
តែជាមួយ​គ្នានេះ សម្តេចតេជោ​ក៏​សំណូមពរ​ដល់​សាកលវិទ្យាល័យ​ទាំងអស់ ត្រូវពង្រឹងគុណភាពឱ្យដូចគ្នា​រវាង​សាលវិទ្យាល័យ​នៅ​ភ្នំពេញ និង​សាកលវិទ្យាល័យ​នៅ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត។
“អ្វីដែលជាសំណូមពររបស់ខ្ញុំ​នៅ​តាម​បណ្តាខេត្ត គឺពង្រឹងគុណភាព កុំ​ឱ្យ​សាលាតែមួយ ប៉ុន្តែគុណភាពខុសគ្នា រវាងអ្នករៀននៅភ្នំពេញ និង​តាមខេត្ត ត្រូវ​ធ្វើ​យ៉ាងម៉េច​ឱ្យគុណភាពដូចគ្នា នោះ​គឺជាការរួមចំណែក​ក្នុងការកាត់បន្ថយការលំបាករបស់និស្សិត”
ដូច្នេះ ដើម្បី​ឱ្យ​សាកលវិទ្យាល័យនៅ​បណ្តាខេត្តមានគុណភាពដូចគ្នា​ទៅ​នឹងសាកលវិទ្យាល័យនៅភ្នំពេញ សម្តេចបានប្រាប់​ឱ្យសាកលវិទ្យាល័យ​ទាំងអស់ ធ្វើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​សាស្រ្តាចារ្យ​ដែលមានកម្រិតដូចគ្នា ហើយ​បញ្ជូន​ទៅ​បង្រៀន​នៅ​តាម​សាលកលវិទ្យាល័យ​នានា​នៅ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត។
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ សម្តេចតេជោ​ក៏​បានផ្តល់ដំបូន្មាន​ដល់សិស្សនិស្សិតទាំងអស់ ត្រូវ​មានស្មារតី​រៀនជាប់ជានិច្ច ទោះជា​សិក្សា​ដល់​កម្រិតថ្នាក់ណា ឬមានតួនាទីក្នុងស្ថាប័នកំពូលរបស់ជាតិកម្រិតណាក៏ដោយ។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា បើយោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​មានគ្រឹះស្ថាន​ឧត្តម​សិក្សា​នៅទូទាំង​ប្រទេសសរុបចំនួន ១៣០ ក្នុងនោះ​គ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​សាធារណៈរបស់រដ្ឋមានចំនួន ៤៨ និង​ឯកជន​ចំនួន៨២ មានទីតាំងស្ថិត​នៅ២០ខេត្ត និង​រាជធានីភ្នំពេញ៕