សម្តេចតេជោលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​យុវជនរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និង​ផលិតកម្ម
ភ្នំពេញ – ក្នុងពិធីប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រ និងសញ្ញាបត្រ​ជូន​សិស្ស និស្សិត​វិទ្យាស្ថានខ្មែរជំនាន់ថ្មី ជិត​២ពាន់នាក់​នៅ​មជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត និង​ពិព័រណ៍អន្តរជាតិជ្រោយចង្វា សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានបន្ត​លើកទឹកចិត្ត​​ទៅ​ដល់​យុវជន​កម្ពុជារៀនជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ។
សម្តេចតេជោ​បាន​លើក​ឡើងថា ដើម្បីជំរុញ​ទៅ​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច និង​ផលិតកម្មក្នុងស្រុក និង​ការ​ទាក់ទាញវិនិយោគ គឺទាមទារ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ ក៏​ដូចជា​យុវជន​យើង​មានជំនាញ ។ បើតាមប្រសាសន៍​​របស់សម្តេចតេជោ ពេល​នេះ​កម្ពុជាកំពុង​រៀបចំ​ឱ្យ​មានការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​សម្រាប់សិស្ស​ក្រីក្រ​ចំនួន​១លាន​៥សែននាក់ហើយ។
“ដើម្បីទាក់ទាញនូវវិនិយោគបាន អ្នក​វិនិយោគ​មិន​មែន​មក ហើយ​បែរជាយើងអត់ចេះអីសោះ អត់មានបច្ចេកទេសសោះ ហើយ​ទទួល​យក​យើង​ឱ្យ​ចូលធ្វើការ​នោះទេ…”
សូមបញ្ជាក់ថា ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ គឺជាកត្តាមិន​អាច​ខ្វះ​បាន​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម និង​ជំរុញ​ឱ្យ​អ្នក​សិក្សា​ទទួល​បាន​នូវ​ចំណេះដឹង ជំនាញ​បច្ចេកទេស​ជាមួយ​សមត្ថភាព​ពិតប្រាកដ ដើម្បី​ក្លាយ​ខ្លួនជាពលករជំនាញ អ្នក​បច្ចេកទេស ព្រមទាំងចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ។
យោង​តាមទិន្នន័យ​របស់​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានបង្ហាញថា បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជាមានគ្រឹះស្ថាន​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ សរុបចំនួន ១០៧គ្រឹះស្ថាន ខណៈ​ការ​សិក្សា​ជំនាញនេះ កំពុងទទួលបានការ​គាំទ្រ និង​លើកទឹកចិត្ត​ពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាល។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើយោ​ងតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បច្ចុប្បន្ន​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំកម្ពុជាផលិតធនធាន​មនុស្ស​ជាអ្នក​ជំនាញ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ បានប្រមាណតែ​៦ម៉ឺននាក់ប៉ុណ្ណោះ ដែលចំនួននេះ​​​​​​​មិនទាន់គ្រប់គ្រាន់តាមតម្រូវការ​ ខណៈ​សាលា​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈអាចធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលបានរហូតដល់១០ម៉ឺននាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ៕