ពោធិ៍សាត់ – ថ្លែងនៅក្នុងឱកាសជួបសំណេះសំណាលជាមួយបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋរងគ្រោះដោយទឹកជំនន់នៅខេត្តពោធិ៍សាត់ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ បានបង្កើតនូវបញ្ហាដ៏ធ្ងន់ធ្ងរសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាយើង ក៏ដូចជាតំបន់ និងពិភពលោកទាំងមូល។ តែយ៉ាងណាសម្រាប់កម្ពុជា កំពុងតែខិតខំដោះស្រាយបញ្ហាដែលកំពុងជួបប្រទះ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០០មក កម្ពុជាបានបញ្ចៀសនូវគ្រោះថ្នាក់ដែលបណ្តាលមកពីគ្រោះទឹកជំនន់ឱ្យនៅកម្រិតទាបបំផុត ។
“បទពិសោធន៍ដែលយើងបានឆ្លងកាត់តាំងពីឆ្នាំ២០០០ និងជាបន្តបន្ទាប់តាំងពីពេលមុន យើងបានបញ្ចៀសពីគ្រោះថ្នាក់ដែលបណ្តាលមកពីគ្រោះទឹកជំនន់នេះ នោះគឺជារឿងគួរឱ្យអបអរ…”
ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុបាននឹងកំពុងតែធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់គ្រប់ប្រទេសនៅលើពិភពលោក និងរំខានទៅដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចក៏ដូចជាជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជន។ ក្នុងនោះជាការកត់សម្គាល់ សកម្មភាពរបស់មនុស្សដែលបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់យ៉ាងច្រើន បានក្លាយជាមូលហេតុចម្បងដែលបណ្តាលឱ្យមានការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
បើយោងតាមរបាយកាណ៍របស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) ការកើនឡើងនូវឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ បានបណ្តាលឱ្យមានកំណើនសីតុណ្ហភាព ដែលវានឹងធ្វើឱ្យមានការប្រែប្រួលយ៉ាងគំហុកចំពោះប្រព័ន្ធធាតុអាកាសក្នុងតំបន់ វិស័យកសិកម្ម និងជលផល ដី និង ជីវចម្រុះនៅក្នុងទឹក សន្តិសុខជាតិ និងតំបន់ ពាណិជ្ជកម្ម ការអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ទីក្រុង ទេសន្តរប្រវេសន៍ និងសុខភាព។ ក្នុងនោះ វាក៏បង្កឱ្យប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរចំពោះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅពេលអនាគត ធ្វើឱ្យមាននិន្នាការត្រឡប់ថយក្រោយវិញចំពោះលទ្ធផលអភិវឌ្ឍន៍ដែលសម្រេចបាននាពេលបច្ចុប្បន្ន និងធ្វើឱ្យថយចុះនូវគុណភាពជីវិតរស់នៅ។
ជាការឆ្លើយតបនឹងការប្រែប្រួលអកាសធាតុនេះ ប្រទេសកម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយ និងរបាយការណ៍ជាតិស្របតាមកិច្ចព្រមព្រៀងអន្តរជាតិ និងអនុសញ្ញា UNFCCC ជាពិសេសការបង្កើនធនធានហិរញ្ញវត្ថុក្នុងប្រទេស ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការកាត់បន្ថយភាពងាយរងគ្រោះនានា។
ស្របជាមួយគ្នានេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងបរិស្ថាន ក៏កំពុងតែធ្វើការអភិរក្សធនធានធម្មជាតិដែលជាធនធានដ៏មានតម្លៃមិនអាចកាត់ថ្លៃបានសម្រាប់កម្ពុជា ក្នុងការចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ ដើម្បីលើកកម្ពស់ជីវភាពសហគមន៍មូលដ្ឋាន ជំរុញការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ជាពិសេសដោះស្រាយបញ្ហាប្រែប្រួលអាកាសធាតុយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព៕