ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា ដំណើរការ នៃការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ (ឌីប្លុម) សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា ២០២១-២០២២ បានប្រព្រឹត្តទៅដោយរលូនតាមការគ្រោងទុក ក្រោមកិច្ចសហការណ៍ពីគណៈគ្រប់គ្រងមណ្ឌលប្រឡង, បេក្ខជនប្រឡង និងគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម រស់ សុវាចារ ដំណើរការប្រឡងរយៈពេល២ថ្ងៃនេះ (២៤-២៥ ខែតុលា) បេក្ខជនប្រឡងទាំងអស់បានអនុវត្តន៍គោលការណ៍ប្រឡង, គោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ពេលធ្វើដំណើរទៅមក និងអនុវត្តន៍វិធានសុខាភិបាលបានយ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួន។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ មានបណ្តាខេត្តមួយចំនួនតូចបានជួបនូវគ្រោះទឹកជំនន់ដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សាលារៀនផងដែរ តែយ៉ាងណាក៏ដោយ ជាវិធានការដោះស្រាយ សាលារៀនដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយសារជំនន់ទឹកភ្លៀង ត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរទៅកាន់សាលារៀនដែលនៅក្បែរខាង។
សូមបញ្ជាក់ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ សម័យប្រឡងថ្ងៃទី២៤-២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ មានបេក្ខជនដាក់ពាក្យប្រឡងសរុបចំនួន ១៧៤ ៧២៦ នាក់ ក្នុងនោះស្រី៩៥ ១២៧នាក់ ដោយបានបែងចែកជាមណ្ឌលប្រឡងសរុប ១៧២៣ និងមានបន្ទប់ប្រឡងសរុប ៧ ៨១៦។
ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ ក្រសួងអប់រំបានបន្តប្រគល់សិទ្ធិអំណាច និងការទទួលខុសត្រូវទាំងស្រុង ជូនគ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សានីមួយៗរៀបចំការប្រឡង ចាប់តាំងពីការរៀបចំវិញ្ញាសា ដំណើរការសំណេរ កំណែ ស្រង់បូកពិន្ទុ និងប្រកាសលទ្ធផលតាមគ្រឹះស្ថាន មធ្យមសិក្សានីមួយៗដោយរក្សាយន្តការដូចឆ្នាំកន្លងមកដដែល៕