សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ៖ វិធានមួយសំខាន់ ក្នុងការពង្រឹងវិស័យអប់រំ គឺពង្រឹងការអប់រំថ្នាក់មូលដ្ឋាន
ក្នុង​ឱកាស​អញ្ជើញ​ជាអធិបតី ក្នុងពិធី​បិទ​សន្និបាត​បូកសរុប​លទ្ធផល​ការងារ​អប់រំ យុវជន និងកីឡា ឆ្នាំសិក្សា​២០២៣-២០២៤ និងទិសដៅ​ឆ្នាំ២០២៤-២០២៥ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានផ្តល់អនុសាសន៍​ដល់ក្រសួងអប់រំ ក្នុងការ​បន្ត​ពង្រឹងវិស័យ​អប់រំ ដោយថា ​មាន​វិធានមួយ​សំខាន់ នោះគឺការពង្រឹង​ការ​អប់រំ​ថ្នាក់មូលដ្ឋាន ព្រោះ​ការ​អប់រំ ត្រូវ​តែមានគ្រឹះរឹងមាំ​តាំងពីថ្នាក់មូលដ្ឋានមក។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់ការអប់រំ ការពង្រឹងមូលដ្ឋាន​គឺជា​កិច្ចការសំខាន់ ដោយ​កន្លងមក​សម្តេចបានដាក់ទិសដៅ១២ឆ្នាំដំបូង​សម្រាប់ការសិក្សា​របស់សិស្ស ពោលគឺពីថ្នាក់បឋមសិក្សា​ រហូត​ដល់ចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យ, សម្តេចបញ្ជាក់ថា ​ក្នុងដំណាក់កាលទី១នេះ យើងចាំបាច់​ត្រូវពង្រឹងការសិក្សា​នៅ​បឋមសិក្សា​ឱ្យបានច្បាស់ និង​រឹងមាំ។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា បើសិស្ស​រៀន​នៅ​ថ្នាក់​បឋមសិក្សា​មិន​មានមូលដ្ឋានរឹងមាំ គឺកុំនិយាយថា ពេលពួកគេ​ទៅរៀនថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យអាចចេះសរសេរត្រឹមត្រូវ បូកលេខត្រឹមត្រូវនោះ ហើយបើសិនជាមូលដ្ឋានថ្នាក់អនុ ឬវិទ្យាល័យ​មិនត្រឹមត្រូវ ក៏កុំថាទៅបានសញ្ញាបត្រ ឬទៅរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​មានគុណភាពអី។
“…វាមានតែសញ្ញាបត្រ តែសញ្ញាឃើញវាអត់មាន អញ្ចឹងបានត្រូវពង្រឹងខាងក្រោម​ឱ្យរឹងមាំ”
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានមានប្រសាសន៍ជាថ្មីទៀតថា ដូច្នេះការពង្រឹងវិស័យអប់រំ ជាជំហានទី១ គឺត្រូវផ្តោតទៅលើការពង្រឹងបឋមសិក្សា ដោយមានតួអង្គ៣ គឺទី១ គណៈគ្រប់គ្រងសាលា, ទី២ បុគ្គលិកអប់រំ និង​ទី៣ គ្រូបង្រៀន ហើយក្នុងចំណោម​តួរអង្គទាំង៣ គឺមានពីរតួរអង្គសំខាន់ គឺនាយកសាលា និងតួអង្គគ្រូបង្រៀន។
សម្តេចបានធ្វើការ​បញ្ជាក់ចំពោះតួអង្គនាយកសាលាថា គឺជាមេបានៃស្ថាប័ន ជាអ្នកកាន់ចង្កូត ជាអ្នក​ដើរតួនាទីក្នុងការសម្របសម្រួលដឹកនាំអនុវត្តគោលការណ៍ កម្មវិធីដែលក្រសួងដាក់មកឱ្យ​បានត្រឹមត្រូវ ដូច្នេះ​ការ​ជ្រើសរើស​នាយកសាលា​គឺចាំបាច់​ឱ្យ​បានច្បាស់លាស់តាមនិយាម។