នាយករដ្ឋមន្រ្តីលើកទឹកចិត្តសិស្សប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូនសម្រាប់ការស្រាវជ្រាវដែលផ្ដល់ប្រយោជន៍ដល់ការសិក្សា
ក្នុងឱកាសសម្ពោធដាក់ឱ្យ​ប្រើប្រាស់អគារសិក្សា អគារបណ្ណាល័យ អគារសយណដ្ឋាន និងសមិទ្ធផលថ្មីៗក្នុងវិស័យអប់រំខេត្តរតនគិរី សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានជំរុញឱ្យ​សិស្សា​នុសិស្ស​ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទូរស័ព្ទឆ្លាតវៃ (ស្មាតហ្វូន) ដើម្បីបំពេញប្រយោជន៍ដល់ការ​សិក្សា​ ជំនួសឱ្យ​ការប្រើប្រាស់ដើម្បីតែការកម្សាន្ត។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានសង្កត់ធ្ងន់ថា បច្ចេកវិទ្យាគឺជាឧបករណ៍មួយដ៏មានសក្តានុពលសម្រាប់ការស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍ចំណេះដឹង ប៉ុន្តែប្រសិនបើប្រើខុសគោលបំណង វាអាចក្លាយជាឧបសគ្គដល់ការសិក្សា។ ក្នុងន័យនេះ សម្តេចបានផ្តល់អនុសាសន៍ឱ្យ​មានការចូលរួមពីគ្រួសារ និងស្ថាប័នអប់រំ ក្នុងការអប់រំដឹកនាំឱ្យ​សិស្សយល់ពីរបៀបប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព។
សម្ដេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា
មន្ត្រីស្រាវជ្រាវផ្នែកទំនាក់ទំនង វប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បន្ថែមថា ដើម្បីឱ្យសិស្សប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទឆ្លាតវៃសម្រាប់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវឱ្យបានច្រើនជាងការកម្សាន្ត គឺ ទី១.មានការកំណត់ពីឪពុកម្ដាយក្នុងការប្រើប្រាស់សម្រាប់ការកម្សាន្ត ដូចជា លេងហ្គេម​ជាដើម, ទី២.សាលារៀនត្រូវមានវិន័យ មិនអនុញ្ញាតិឱ្យសិស្សានុសិស្សប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃដោយសេរី មានន័យថា នៅក្នុងថ្នាក់រៀនគ្រូជាអ្នកកំណត់ការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃ ពេលណាអាចប្រើបាន និងពេលណាមិនអាចប្រើ។