ភ្នំពេញ – បន្ទាប់ពីរាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញផែនការយុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីពិការភាព ២០១៩-២០២៣ នៅរយៈប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងមកនេះ ស្រ្តីនិងកុមារីដែលមានពិការភាព មានឱកាសកាន់តែច្រើនទទួលបានការងារ និងជំនាញ។ បច្ចុប្បន្នមានជនពិការ ៣,៦២១នាក់ កំពុងបម្រើការងារតាមក្រសួង ស្ថាប័នរដ្ឋចំនួន៤៣ និងជនពិការ ៥, ២៣៥នាក់ កំពុងបម្រើការងារនៅក្នុងរោងចក្រ សហគ្រាសវិស័យឯកជន។ នេះបើតាមឯកឧត្តម ឯម ច័ន្ទមករា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា និងជាអគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាសកម្មភាពជនពិការ ។
នៅពិធីបើកវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលអំពីភាពប្រទាក់ក្រឡាក្នុងការអនុវត្តរវាងយេនឌ័រពិការភាព និងសេវាឆ្លើយតប កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ នៅសណ្ឋាគារភ្នំពេញ ឯកឧត្តម ឯម ច័ន្ទមករា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា មានប្រសាសន៍ថា ប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងមកក្រសួងសង្គមកិច្ចបានត្រួសត្រាយផ្លូវថ្មី និងស្វែងរកការបើកឱកាសកាន់តែច្រើនសម្រាប់ស្ត្រីនិងកុមារីដែលមានពិការភាព ដើម្បីទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពេញលេញពីផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីពិការភាព ។
ឯកឧត្តម ឯម ច័ន្ទមករា បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា កម្ពុជាមានជនពិការភាពប្រមាណ ៤ភាគរយ នៃប្រជាជនកម្ពុជាសរុប ។ ដោយអនុវត្តតាមផែនការយុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីពិការភាព ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា សហការជាមួយអង្គការជាដៃគូ បានបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈទៅដល់ជនពិការភាពនៅតាមសហគមន៍លើជំនាញដែលមានតម្រូវការទីផ្សារ ដូចជា កាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ និងកាបូប អេឡិចត្រូនិច ជួសជុលម៉ាស៊ីន អ៊ុតសក់ធ្វើមុខ និងសម្អាងការ ចម្លាក់ កសិកម្ម ជួសជុលទូរស័ព្ទ និងជំនាញគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម និងអនាម័យជាដើម ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា កម្ពុជាត្រូវបានចាត់ទុកថាជាប្រទេសគំរូក្នុងតំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក ក្នុងការអនុវត្តទសវត្សជនពិការប្រចាំតំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក ឆ្នាំ២០១៣-២០២២ (យុទ្ធសាស្រ្តអ៊ីនឈាន់ «ធ្វើឱ្យសិទ្ធិក្លាយជាការពិត») ក្នុងការដាក់បញ្ចូលពិការភាពទៅក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍៕