ជនមានពិការភាពជិត ៩ពាន់នាក់កំពុងបម្រើ​ការងារ​នៅស្ថាប័នសាធារណៈ និង​វិស័យ​ឯកជន
ភ្នំពេញ – បន្ទាប់ពីរាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត​ជាតិ​ស្តីពី​ពិការភាព ២០១៩-២០២៣ នៅ​រយៈប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងមកនេះ ស្រ្តីនិង​កុមារី​ដែលមានពិការភាព​ មានឱកាស​កាន់តែច្រើន​ទទួលបានការងារ និង​ជំនាញ។ បច្ចុប្បន្នមានជនពិការ ៣,៦២១នាក់ កំពុងបម្រើ​ការងារតាមក្រសួង ស្ថាប័នរដ្ឋចំនួន៤៣ និង​ជនពិការ ៥, ២៣៥នាក់ កំពុង​បម្រើ​ការងារ​នៅ​ក្នុង​រោងចក្រ សហគ្រាស​វិស័យ​ឯកជន។ នេះបើតាមឯកឧត្តម ឯម ច័ន្ទមករា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា និងជាអគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាសកម្មភាពជនពិការ ។
នៅពិធីបើកវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលអំពីភាពប្រទាក់ក្រឡាក្នុងការអនុវត្តរវាងយេនឌ័រពិការភាព និងសេវាឆ្លើយតប កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ នៅសណ្ឋាគា​​រភ្នំពេញ ឯកឧត្តម ឯម ច័ន្ទមករា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា មានប្រសាសន៍ថា ប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងមកក្រសួងសង្គមកិច្ចបានត្រួសត្រាយផ្លូវថ្មី និងស្វែងរកការបើកឱកាសកាន់តែច្រើនសម្រាប់ស្ត្រីនិងកុមារីដែលមានពិការភាព ដើម្បីទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពេញលេញពីផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីពិការភាព ។
ឯកឧត្តម ឯម ច័ន្ទមករា បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា កម្ពុជាមានជនពិការភាព​ប្រមាណ ៤ភាគរយ នៃប្រជាជន​កម្ពុជាសរុប ។ ដោយអនុវត្ត​តាមផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត​ជាតិស្តីពីពិការភាព ក្រសួងសង្គមកិច្ច​ អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា សហការជាមួយ​អង្គការជាដៃគូ បាន​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ទៅដល់ជនពិការភាព​នៅ​តាមសហគមន៍​លើជំនាញ​ដែលមានតម្រូវ​ការទីផ្សារ ​ដូចជា កាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់​ និង​កាបូប អេឡិចត្រូនិច ជួសជុលម៉ាស៊ីន អ៊ុតសក់ធ្វើមុខ និង​សម្អាងការ ចម្លាក់ កសិកម្ម ជួសជុលទូរស័ព្ទ និង​ជំនាញគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម និង​អនាម័យ​ជា​ដើម ។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា កម្ពុជាត្រូវ​បានចាត់ទុកថាជាប្រទេស​គំរូ​ក្នុង​តំបន់អាស៊ី និង​ប៉ាស៊ីហ្វិក ក្នុងការអនុវត្ត​ទសវត្សជនពិការ​ប្រចាំ​តំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក ឆ្នាំ២០១៣-២០២២ (យុទ្ធសាស្រ្ត​អ៊ីនឈាន់ «ធ្វើឱ្យ​សិទ្ធិ​ក្លាយជាការពិត») ក្នុងការ​ដាក់បញ្ចូលពិការភាព​ទៅ​ក្នុង​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍៕