អ្នកនាំពាក្យ ៖ យុវជនជាង១ម៉ឺន៧ពាន់នាក់ ចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស ក្នុងនោះជំនាញមេកានិច យុវជនចុះឈ្មោះច្រើនជាងគេ
គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី២៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ យុវជនដែលមក​ពីគ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងហានិភ័យចំនួន ១៧ ២៦៧នាក់ (ស្រី ៥ ៩៣៨នាក់) បានចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ នៅទូទាំងប្រទេស ក្នុងនោះជំនាញមេកានិចទូទៅ និងមេកានិចរថយន្ត មានអ្នកចុះឈ្មោះចូលរៀនច្រើនជាងគេ។ នេះ​បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជាអ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ។
ដោយឡែកសម្រាប់កាលបរិច្ឆេទ នៃការចូលរៀនវិញ តាមការបញ្ជាក់របស់អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារថា ប្រសិនបើ​មិន​មានការប្រែប្រួល ការចូលរៀនដំបូង នឹងផ្តើម​នៅ​ថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤។
គូរបញ្ជាក់ផងដែរថា កាលពីថ្ងៃទី១៤ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីបានដាក់ឱ្យអនុវត្តន៍ជាផ្លូវការនូវការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ចំនួន ១,៥ លាននាក់ ។ ការបណ្តុះបណ្តាលនេះ គឺដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សាររបស់ប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេស​នៅក្នុងវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម និង​វិស័យផ្សេងៗ​ទៀតដែលកំពុងមានតម្រូវការ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន ចាប់តាំងពីថ្ងៃ នៃការ​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្តជាផ្លូវការ​នូវ​កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល​ថ្នាក់ជាតិនេះ ក្រសួងការងារបានដុតដៃដុតជើងផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន ចាត់ក្រុមការងារថ្នាក់ក្រសួងចុះមូលដ្ឋានធ្វើយ៉ាងណាគៀងគយុវជនគោលដៅមកចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសនេះបានយ៉ាងផុសផុល៕