ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងអង្គការ TdH NL ធ្វើយុទ្ធនាការ “ពិភពអនឡាញដែលមានសុវត្ថិភាពសំរាប់កុមារ”
គម្រោង​សុវត្ថិភាព និង​សិទ្ធិកុមារ​តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ របស់អង្គការ TdH NL សហការជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ បានរួមគ្នា​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វផ្សាយ “ពិភពអនឡាញ​ដែលមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមារ”។
យុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយនេះ បានចាប់ផ្តើម​តាំងពីខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៤ ដោយ​នាយកដ្ឋាន​គោលនយោបាយ ICT នៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ និងអង្គការ TdH NL ប្រចាំនៅកម្ពុជា ជាមួយ​អ្នក​បង្កើត​មាតិការ​តាមបណ្តាញ​សង្គម ។
យុទ្ធនាការនេះ នឹងធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ​ពីគន្លឹះសំខាន់​សម្រាប់កុមារ និង​អ្នកអាណាព្យាបាល​សម្រាប់សុវត្ថិភាព​នៅ​តាម​ប្រព័ន្ធអនឡាញ ដោយ​មានជាការ​ចែក​រំលែកពីគន្លឹះ និង​ព័ត៌មាន​តាមរយៈជា​រូបភាព វីដេអូ និង​ការផ្សព្វផ្សាយ​ពី Chatbot game ដើម្បីសុវត្ថិភាពនៅតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។ ទន្ទឹមគ្នានោះមានការចែករំលែកអំពីការកំណត់ឯកជនភាព ព័ត៌មានដែលមិនគួរចែករំលែកតាមបណ្តាញសង្គម កិច្ចសហការ និងយន្តការរាយការណ៍របស់អាណាព្យាបាលក្នុងការចូលរួមការពារការរំលោភបំពានកុមារ។  លើសពីនេះទៅទៀត យុទ្ធនាការក៏ចែករំលែកចំណេះដឹងពីប្រភេទ និងនិយមន័យ នៃការរំលោភបំពានកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងការផ្លាស់ប្តូរគំនិតដោយបញ្ឈប់ ការរើសអើង ឬការស្តីបន្ទោសជនរងគ្រោះ។
លោកស្រី តាន់ សូដានី ប្រធាននាយកដ្ឋានគោលនយោបាយបច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន នៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាមគមន៍ មានប្រសាសន៍​ថា  ដោយហេតុតែបច្ចុប្បន្ន មិនទាន់មានភាពទូលំទូលាយ នៃការបញ្ជ្រាបសារពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអនឡាញឱ្យមានសុវត្ថិភាពក្នុងភាគរយខ្ពស់ ទើបតម្រូវឱ្យភាគីដែលពាក់ព័ន្ធ បំផុសព័ត៌មានបន្ថែមទាក់ទិននឹងការបង្ការគ្រោះមហន្តរាយនានា ដែលបណ្តាលមកពីការប្រើប្រាស់អនឡាញ និងជាការចូលរួមពង្រឹងគុណភាព និងសុវត្ថិភាព។
ការយល់ដឹងពីហានិភ័យតាមប្រព័ន្ធអនឡាញសំរាប់អ្នកប្រើប្រាស់អ៊ីនធើរណេត នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា គឺនៅមានកម្រិត ដូចនេះយើងត្រូវការផ្សព្វផ្សាយបន្ថែម ដើម្បីអោយសារធារណៈជនយល់ដឹងពីសុវត្ថិភាពតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
លោកស្រី តាន់ សូដានី ប្រធាននាយកដ្ឋានគោលនយោបាយបច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន នៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាមគមន៍
ដោយឡែក លោកស្រី Zoe de Melo ប្រធានគ្រប់គ្រងគម្រោង OCSE របស់អង្គការ TdH NL   ប្រចាំនៅកម្ពុជា បានលើកឡើងថា យុទ្ធនាការនេះ ជាឧទាហរណ៍មួយដ៏សំខាន់ដែលដៃគូរពាក់ព័ន្ធបានចូលរួមជាមួយគ្នា ដោយមានការចូលរួមពីក្រសួងសាម៉ី អ្នកបង្កើតមាតិការតាមបណ្តាញសង្គម និងអ្នកជំនាញពីអង្គការអន្តរជាតិ ដែលវានឹងមានសក្តានុពល និងទទួលបានលទ្ធផលខ្ពស់។ យើងក៏ជឿជាក់ដែរថា អ្នក​អាណាព្យាបាលនឹងចាប់ផ្តើមជជែកជាមួយកូនៗរបស់ពួកគាត់ពីសកម្មភាពនៅតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងកាត់បន្ថយហានិភ័យការរំលោភបំពានតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
បើយោង​តាម​របាយការណ៍​បញ្ឈប់គ្រោះថ្នាក់​នៅ​កម្ពុជា​ក្នុងឆ្នាំ​២០២២ បានបង្ហាញថា កុមារ​ដែល​ប្រើប្រាស់​អ៊ីនធឺណេត​ចំនួន ១១% ធ្លាប់ទទួល​រងនូវការ​រំលោភបំពាន និង​ការ​កេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទ​តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។ របាយការណ៍​ក៏​បាន​បញ្ជាក់ដែរថា ដោយ​សារ​ចំនួនអ្នក​ប្រើប្រាស់​អ៊ីនធឺណេត​កាន់តែមានការ​កើនឡើង ជាពិសេស​ការ​ប្រើប្រាស់បណ្តាញ​សង្គម, កុមារ​នៅ ក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា​បានប្រឈម​មុខ​ទៅនឹង​ហានិភ័យ​ខ្ពស់ ទៅ​នឹង​ការ​រំលោភបំពាន​តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដែលវា​បានបង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ជាច្រើន ដូចជា​បញ្ហាផ្លូវចិត្ត និង​ការ​ធ្វើ​បាបខ្លួន​ឯងជាដើម៕