ក្រសួងបរិស្ថានរៀបចំយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយកាត់បន្ថយថង់ប្លាស្ទិកនៅ​ខេត្ត​ឧត្តរ​មានជ័យ
ឧត្តរមានជ័យ ៖ ក្រសួងបរិស្ថាន សហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តឧត្តរមានជ័យ បានបើកយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយ កាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ថង់ប្លាស្ទិក និងផ្សព្វផ្សាយកន្ត្រកបរិស្ថាន នៅក្រុងសំរោង ខេត្តឧត្តរមានជ័យ កាលពីដើមខែមេសា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ។ យុទ្ធនាការនេះ មានការអញ្ជើញចូលរួមក្រោមអធិបតី ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន តំណាងសាលាក្រុងសំរោង មន្ទីរបរិស្ថានខេត្ត កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំង៣ប្រភេទ យុវជន និងប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួន ។
ឯកឧត្តម ឌី រ៉ាដូ អភិបាលរងខេត្តឧត្តរមានជ័យ មានប្រសាសន៍ យុទ្ធនាការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ថង់ប្លាស្ទិក និងផ្សព្វផ្សាយពីកន្រ្តកបរិស្ថាន ដែលបានប្រារព្ធឡើងនៅថ្ងៃនេះ ជាការបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងដល់ប្រជាពលរដ្ធនៅក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ ចូលរួមថែរក្សាអនាម័យបរិស្ថាន ពិសេសការបំពុលផ្សេងៗដែលបង្កឡើងដោយថង់ប្លាស្ទិក ។
ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា «យុទ្ធនាការ កាត់បន្ថយថង់ប្លាស្ទិក» រៀបចំឡើងដើម្បីឆ្លុះបញ្ចាំងពីឆន្ទៈរួមគ្នា របស់ប្រជាជនទាំងអស់គ្នា ជាមួយប្រជាជាតិលើសកលលោក ។ ឯកឧត្តម បន្តថា ចូលរួមការពារ និងថែរក្សាអនាម័យបរិស្ថានឱ្យជៀសផុតពីភាពកខ្វក់ ដែលបណ្តាលមកពីសំណល់ និងប្រភពបំពុលផ្សេងៗទៀត ដើម្បីគាំពារសុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ និងគុណភាពបរិស្ថានឱ្យល្អស្រស់បំព្រងជានិច្ច សម្រាប់មនុស្សជាតិបច្ចុប្បន្ន និងមនុស្សជំនាន់ក្រោយៗទៀត។
“យុទ្ធនាការនាពេលនេះ នឹងលើកទឹកចិត្តប្រជាពលរដ្ឋ ទាំងអស់មានការយល់ដឹង និងភ្ញាក់រលឹក ហើយប្រែក្លាយជាការអនុវត្ត ជាក់ស្តែង និងអនុវត្តជាប្រចាំ ដើម្បីបុព្វហេតុបរិស្ថាននៅកម្ពុជា និងបរិស្ថានពិភពលោកឱ្យមាននិរន្តរភាព”
អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន បន្ថែមថា យុទ្ធនាការ នៃការកាត់បន្ថយ ការប្រើប្រាស់ថង់ប្លាស្ទិក និងផ្សព្វផ្សាយពីកន្ត្រកបរិស្ថាន នឹងបានផ្តល់នូវព័ត៌មាន  ចំណេះដឹងថ្មីៗ ក្នុងការកាត់បន្ថយសំណល់ប្លាស្ទិកនៅកម្ពុជា តាមគោលការណ៍ស្ម័គ្រចិត្ត និងជំរុញការអនុវត្តអនុក្រឹត្យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ស្ដីពី ការ គ្រប់គ្រងថង់ប្លាស្ទិក ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ជំរុញនិងលើកទឹកចិត្តដល់អាជីវករឱ្យបញ្ឈប់ ជាអចិន្ត្រៃយ៍នូវការផ្ដល់ថង់ប្លាស្ទិក ដោយមិនគិតថ្លៃដល់អតិថិជន និងចូលរួមចំណែកលើកស្ទួយជីវភាព រស់នៅរបស់ប្រជាជននៅតាមសហគមន៍ ដោយងាកមកប្រើប្រាស់កន្រ្តកកញ្ជោរ ឬកន្រ្តកបរិស្ថាន។
សូមជម្រាបជូនថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ មានការផលិតប្លាស្ទិកមានបរិមាណជាង ៤០០ លានតោន។ ក្នុងមួយថ្ងៃៗសំរាមនៅតាមទីប្រជុំជនបង្កើតឡើងចំនួនជាង ១ម៉ឺនតោន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្នុងមួយឆ្នាំ បរិមាណសំរាមដែលកម្ពុជាបង្កើតមានប្រមាណជិត ៥ លានតោន ក្នុងនោះ២០% ជាសំណល់ប្លាស្ទិក។ លើសពីនេះ ទូទាំងសកលលោកទាំងមូលបរិមាណប្លាស្ទិកសរុបកើនឡើងដល់ជាង ៨ពាន់លានតោន ប៉ុន្តែមានតែប្លាស្ទិកប្រមាណជា ៩% ប៉ុណ្ណោះបានកែច្នៃឡើងវិញ ហើយ ៩១% ទៀតត្រូវបានគេយកទៅចាក់នៅទីលានចាក់សំរាម បោះចោលទៅក្នុងទឹក ទន្លេ បឹងបួរ និងហូរចូលទៅក្នុងសមុទ្រ៕