ដើម្បីចូលរួមអបអរក្នុងទិវាគ្រូបង្រៀន ៥ តុលា ខាងមុខ ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា បានប្រកាសពីការរៀបចំឱ្យមានការប្រឡងតែងនិពន្ធ និងស្មូត្រកំណាព្យ ទាំងនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ និងថ្នាក់ជាតិ។
ការប្រកួតប្រជែងតែងនិពន្ធ និងស្មូត្រកំណាព្យនេះ ត្រូវជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀននៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជន និងគ្រឹះស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូបង្រៀន ដើម្បីចូលរួមប្រកួតប្រជែងតែងនិពន្ធ ពានរង្វាន់ សម្តេចព្រះសង្ឃរាជ ជួន ណាត និងប្រកួតប្រជែងស្មូតកំណាព្យ ពានរង្វាន់ ព្រះភិរម្យភាសាអ៊ូហៅ ង៉ុយ ក្រោមប្រធានបទ “ការអភិវឌ្ឍគ្រូបង្រៀន ដើម្បីអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សឆ្ពោះទៅកាន់ចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០”។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីបណ្ដុះវប្បធម៌ ប្រពៃណី ការរំលឹកគុណដ៏ថ្លៃថ្លារបស់គ្រូបង្រៀនទូទាំងសកលលោក ជាពិសេសគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា ដែលបានចូលរួមបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្សកម្ពុជា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ក្រសួងអប់រំ តែងតែរៀបចំកម្មវិធីប្រកួតតែងនិពន្ធ និងស្មូតកំណាព្យ ដើម្បីអបអរទិវាគ្រូបង្រៀន ៥តុលា។
ក្នុងនោះ ប្រធានបទនៃការប្រកួតឆ្នាំនេះ គឺ «ការអភិវឌ្ឍគ្រូបង្រៀន ដើម្បីអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សឆ្ពោះទៅកាន់ចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០» ។ បើតាមអ្នកនាំពាក្យ ប្រធានបទនេះ ក្រសួងរៀបចំឡើងដោយផ្អែកលើការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស គឺជាអាទិភាពសំខាន់ទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលបានកំណត់ក្នុងផែនការយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏ចង់បង្ហាញឱ្យសាធារណជន លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស បានមើលឃើញផងដែរថា ការអភិវឌ្ឍគ្រូបង្រៀន និងការយកចិត្តទុកដាក់លើគ្រូបង្រៀន ជាចំណុចសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា បន្ថែមថា គ្រូបង្រៀនជាបេះដូង នៃការអប់រំ និងជាសសរស្ដម្ភសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពនៃការអប់រំ ជាពិសេសការអភិវឌ្ឍធនធាននៅកម្ពុជា។ លោកជំទាវថា ប្រសិនបើមិនមានការចូលរួមរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក៏យើងមិនអាចកសាងធនធានមនុស្សដែលអាចឆ្លើយតបតម្រូវការនៅឆ្នាំ២០៥០។ ដូច្នេះហើយ ក្រសួងអប់រំ ក៏បានយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើកំណែទម្រង់គ្រូបង្រៀន ជាពិសេសសាលាគរុកោសល្យ ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពគ្រូបង្រៀន ទាំងគ្រូឧទ្ទេស និងគ្រូបង្រៀនចេញថ្មី ឱ្យទទួលបានគុណវុឌ្ឍិសមស្របតាមសតវត្សទី២១ ដើម្បីបណ្ដុះអ្នកជំនាន់ក្រោយក្លាយជាធនធានពេញលេញក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ។
បើតាម អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ អ្នកចូលរួមប្រកួតកម្មវិធីនេះ នឹងទទួលបានពានរង្វាន់ ប្រាក់រង្វាន់ និងវិញ្ញាបណ្ណបត្របញ្ជាក់ជ័យលាភី ដោយផ្នែកតែងនិពន្ធ និងស្មូតកំណាព្យ ជ័យលាភីមានលេខ១ ទទួលបាន ពាន១ អមដោយប្រាក់រង្វាន់ ៥លានរៀល, ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបានពាន១ អមដោយប្រាក់រង្វាន់ ៤លានរៀល និងជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបាន ពាន១ អមដោយប្រាក់រង្វាន់ ៣លានរៀល។ ក្នុងនោះ ស្នាដៃបេក្ខជន នឹងត្រូវយកមកប្រើប្រាស់ទាំងក្នុងការសូត្រកំណាព្យ និងការផ្សព្វផ្សាយយ៉ាងទូលំទូលាយក្នុងទិវាគ្រូបង្រៀន ៥តុលា និងសម្រាប់ចងក្រងផ្សព្វផ្សាយ។
ក្នុងនាម ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អំពាវនាវដល់សាធារណជន លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស និស្សិតទាំងអស់ចូលរួមប្រកួតប្រជែងស្នាដៃតែងនិពន្ធ និងស្មូតកំណាព្យឱ្យបានទូលំទូលាយ អបអរសាទរទិវាគ្រូបង្រៀន ៥តុលា ខាងមុខ ដើម្បីបង្ហាញអំពីការដឹងគុណ ក៏ដូចជាគុណតម្លៃគ្រូបង្រៀនក្នុងការកសាងអនាគតកូនខ្មែរគ្រប់រូប ក៏ដូចជាប្រទេសកម្ពុជាទាំងមូលផងដែរ។
គួរជម្រាបជូនថា ដំណើរការប្រកួតប្រជែងជ្រើសរើសបេក្ខភាពនៅថ្នាក់រាជធានី/ខេត្ត ទាំងអស់ត្រូវរៀបចំឱ្យបានរួចរាល់នៅថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ និងបញ្ជូនឈ្មោះបេក្ខជនដែលជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ទាំងពីរវិញ្ញាសា ប្រចាំរាជធានី/ខេត្តនីមួយៗមកនាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍកម្មវិធីសិក្សានៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាឱ្យបានមុនថ្ងៃទី១០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ វេលាម៉ោង ១៧:០០ រសៀលជាកំហិត៕