ក្រសួងអប់រំ ដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់សាលាឌីជីថលកម្ពុជា ដែលមានវេទិកាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ជំនួយដល់ការរៀន និងបង្រៀន
ក្នុងពិធីបើកសន្និបាតបូកសរុបការងារអប់រំ យុវជន និងកីឡាឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៤ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំសិក្សា ២០២៤-២០២៥ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រកាសដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់នូវសាលាឌីជីថលកម្ពុជា ដែល​មានវេទិកាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត ជាជំនួយ​ដល់ការ និង​បង្រៀនផងដែរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងដំណើរការបើកសាលាឌីជីថលកម្ពុជា ដែលនឹ​ង​ប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបញ្ញាសិប្បនិម្មិត AI គឺមានគោលដៅ​ជំរុញ​បង្ហាត់​បង្រៀន​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេក​វិទ្យា ​AI តាមសាលារៀន និងជួយឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស ជាពិសេសយុវជន​ជំនាន់​ថ្មី​អាច​ទទួល​បាន​នូវ​ចំណេះ​ដឹង​ថ្មីៗទាន់ពេលវេលា ហើយអាចឈានទៅរកលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំឱ្យ​ដើរទាន់​និន្នាការ​សកល នៃការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យាAI។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក៏​បានលើកឡើងដែរថា សម្រាប់ការងារលើកកម្ពស់អប់រំឌីជីថល ក្រសួងអប់រំបានដាក់ឱ្យអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រអប់រំឌីជីថលសម្រាប់សាលារៀន ក្នុងគោលដៅលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មឌីជីថល ការអនុវត្តប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការសិក្សា, ការផ្សព្វផ្សាយកម្មវិធីតម្រង់ទិសសិក្សា រួមមាន មគ្គុទេ្ទសក៍អាជីព និងការផ្តល់ប្រឹក្សាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ «កម្មវិធីត្រីវិស័យ», ការវិនិយោគលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសម្រាប់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ការបង្កើត និងកែសម្រួលកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលលើមុខជំនាញផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងការពង្រីកនិងការប្រើប្រាស់ថ្នាលឌីជីថលសម្រាប់ការបង្រៀន និងរៀន។
ជាលទ្ធផល ថ្នាលអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំបានបង្កើតវគ្គសិក្សា ១០វគ្គ និងមានអ្នកប្រើប្រាស់ ២៤.៥៦៩នាក់ ស្រី ១២.០០៣នាក់។ ចំនួនអ្នកចូលប្រើប្រាស់ថ្នាលសាលាឌីជីថលមានចំនួន ៩៦.២៦០នាក់ សាលារៀនចំនួន​៤៨៥សាលា សៀវភៅសិក្សា៣៩ក្បាល និងមេរៀន២៣៦ វគ្គ។ ចំនួនអ្នកប្រើប្រាស់កម្មវិធី «ត្រីវិស័យ» ចំនួន ១២៤.៥៣៩គណនី និងមានអ្នកចូលទស្សនាចំនួន ៤៤៣.៨០៧ដង។ កម្មវិធីសមមូលអប់រំកម្រិតមូលដ្ឋានតាមអ៊ីនធឺណិត (BEEP) មានអ្នកសិក្សាបានបញ្ចប់ ៤៨២នាក់ ស្រី ៤០ភាគរយ។
ឯកឧត្តម ទេព ភិយ្យោរិទ្ធ អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
ឆ្លើយតបនឹងសំណួរ ហេតុអ្វីត្រូវដាក់បញ្ជូលបញ្ញាសិប្បនិម្មិតក្នុងការអប់រំកម្ពុជា? ឯកឧត្តមអគ្គលេខាធិការ មានប្រសាសន៍ថា ចម្លើយនោះ គឺ ទី១. ការរៀនដោយខ្លួនឯង ៖ ប្រព័ន្ធ AI មានភាពបត់បែន និងអាចផ្ដល់មកនូវមេរៀនដល់អ្នកសិក្សា ទៅយាមមេរៀន និងល្បឿននៃការសិក្សារៀងៗខ្លួន, ទី២. ឧបករណ៍ឆ្លាតវៃក្នុងការវាយតម្លៃ៖ វិភាគលទ្ធផលសិក្សារបស់សិសស​ ដោយប្រើប្រាស់ឧបករណ៍​AI, ទី៣. អ្នកបង្រៀននិម្មិត ៖ AI Chatbots ជួយគាំទ្រដល់ការរៀនរបស់សិស្ស និងការបង្រៀនរបស់គ្រូបានភ្លាមៗ, ទី៤. ឧបករណ៍ជួយដល់គ្រូបង្រៀន ៖ AI អាចបង្កើតមាតិកា​ ផ្ដល់យោបល់ណែនាំ និងអាចសម្រួលកិច្ចការរដ្ឋបាលមួយចំនួនបានដោយស្វ័យប្រវត្តិ និងទី៥. ការវិភាគទិន្នន័យ៖ យុទ្ធសាស្រ្តកែលម្អការសិក្សា ដោយផ្ដោតលើទិន្នន័យ។