តើសិស្សានុសិស្សរស់នៅខេត្ត គួរត្រៀមអ្វីខ្លះ ក្រោយសម្រេចចិត្តបន្តការសិក្សា នៅភ្នំពេញ?
កញ្ញា ចាំ កលិកា ជាអតីតសិស្សនិទ្ទេស A ឆ្នាំ ២០១៧ មកពីខេត្តពោធិ៍សាត់ បច្ចុប្បន្ន ជាបុគ្គលិកនៅស្ថាប័នឯកជនមួយកន្លែងក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ បានចែករំលែក​មតិយោបល់របស់កញ្ញាថា បន្ទាប់ពីទទួលបានលទ្ធផលប្រឡង រឿងដែលយុវជន ត្រូវគិតមុនដំបូងគេ គឺការជ្រើសរើសយកមុខជំនាញ និងសាលាដែលមានស្តង់ដាត្រូវនឹងជំនាញ ដែលខ្លួនចង់រៀន ដោយសារនៅភ្នំពេញមានសាលាល្អៗ និងល្បីៗជាច្រើន។ យុវជនគួរត្រៀមរួចជាស្រេច ដើម្បីប្រឡងចូលរៀន និងយកអាហារូបករណ៍ផ្សេងៗ ព្រោះនេះគឺជាឱកាសនិងការចាប់ផ្តើមដ៏ល្អបំផុតសម្រាប់អនាគតទៅថ្ងៃខាងមុខ ។ ពាក់ព័ន្ធនឹងអាហារូបករណ៍ទៀតសោត គឺមានទាំងក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស ដូច្នេះយុវជនមកពីខេត្តសូមកុំមានអារម្មណ៍ភ័យខ្លាច ក្នុងការប្រឡងប្រជែង និងបង្ហាញសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន រឿងដែលសំខាន់ត្រូវគិតគូ និងត្រៀមខ្លួនឱ្យបានល្អ។
កញ្ញា ចាំ កលិកា អតីតសិស្សវិទ្យាល័យ មកពីខេត្ត ពោធិ៍សាត់។
លោក វ៉ាត ដាលី យល់ឃើញថា ចំពោះគំនិតរៀនផង ធ្វើការងារជាគំនិតដែលមានទាំងភាពត្រឹមត្រូវ និងមិនត្រឹមត្រូវ។ ត្រឹមត្រូវត្រង់ថា យើងទទួលបានប្រាក់ចំណូល ដើម្បីជួយសម្រាលដល់បន្ទុកគ្រួសារ, ទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗជាច្រើនពីការងារ, មានទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកដទៃច្រើនជាងមុន, តាមរយៈការងារ ពេលខ្លះក៏បង្រៀនមនុស្សឱ្យ​ចេះក្លាហានជាងមុន មានទំនួលខុសត្រូវជាងមុន និងចេះតស៊ូព្យាយាមអត់ធ្មត់។ ចំណែក មិនត្រឹមត្រូវត្រង់ថា ប៉ះពាល់ដល់ពេលវេលារៀនសូត្រ, នឿយហត់ច្រើន មិនមានកម្លាំងគ្រប់គ្រាន់ផ្ដោតអារម្មណ៍សិក្សា, អារម្មណ៍ច្របូកច្របល់ ព្រោះអាចគិតពីរឿងរៀនផង គិតពីរឿងការងារផង។